$944.00
Was$1,399.00Save $455.00 (33%)
30" Slide-In Front-Control Gas Range with Crisp Mode - GGS500PVSS




























Product Video

360 View
$944.00
Was$1,399.00Save $455.00 (33%)
Current Rebates
Key Features
Slide-In Range
5 Burner Gas
15,000 BTU Power Boil Burner
Edge-to-Edge Cooktop
Center Oval Burner
Precise Simmer Burner
Self-Clean with Steam Clean
Oven Storage Drawer
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Slide-In Range
Easily upgrade your kitchen with this new slide-in range that is guaranteed to fit into your existing space.
5 Burner Gas
Five powerful gas burners make for an efficient cooking experience on this expansive and flexible cooktop.
15,000 BTU Power Boil Burner
Boil water faster with a 15,000 BTU Power Boil element that delivers high heat for quick boiling.
Edge-to-Edge Cooktop
A large cooking surface gives you extra room for pots and pans of all sizes and lets cookware move easily from burner to burner.
Center Oval Burner
Custom cookware and griddles easily fit on this powerful fifth central oval burner that offers a flexible cooking solution.
Precise Simmer Burner
Prepare your delicate dishes over the low, even heat of this precise simmer burner.
Self-Clean with Steam Clean
Save time and effort by using the self-cleaning function for deep clean situations, or enjoy frequent cleanings without the need for kits or extra steps thanks to the steam clean oven function.
Oven Storage Drawer
This model features a removable oven storage drawer that offers the perfect place to store cookware and other kitchen accessories.
Large Capacity Oven
Cook an entire meal at once with room to spare in this oven with 5.3 cubic foot capacity.
In-Oven Broil
This oven with full coverage broil element means hassle-free meal preparation with simple, in-oven broiling.
Crisp Mode
Crisp mode uses the bake and broil elements to deliver air-fry like results. Perfect for your favorite fried foods, this mode uses a 2-minute preheat to get to temperature, then delivers fantastic crispy results.
Express Preheat
Get food on the table quicker thanks to a fast preheat oven. In just 7 minutes*, you have a perfectly preheated oven. *Preheats oven in just 7 minutes, bake mode to preheat beep, 350 degrees, one standard rack..
Extra-Large Integrated Griddle
With an integrated griddle that is 20% larger than leading competition, you can cook up to six grilled cheeses at once.
Heavy Duty, Dishwasher-Safe Grates
Enjoy a safe and easy-to-clean solution thanks to these heavy duty, dishwasher-safe grates.
Fit Guarantee
Replace your old 30" free-standing range with a new 30" slide-in model. GE slide-in ranges are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
OU Certified Sabbath Mode
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 37.125 in |
| Overall Depth | 28.625 in |
| Net Weight | 163 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 176 lb |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 20-5/8 |
| Height to Top of Rear Vent Trim | 37.25 in |
| Depth with Door Open | 48.25 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Control Knobs | Stainless Steel Appearance |
| Color Appearance | Stainless Steel |
FEATURES
| Cooking System | Traditional |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 9,500 BTU |
| Oven Interior | Black Enamel |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Rack Features | 2 Nickel Racks |
| Burner - Left Rear | 5,000 BTU |
| Power Boil Burner | Yes |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Griddle | Integrated (Included) |
| Product Type | Slide-In Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Type | Continuous Grates with Griddle |
| Cooktop Burner Grate Material | Standard Cast |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Burner - Center | 8,000 BTU |
| Interior Oven Light | 1 Light |
| Control Location | Front |
| Express Preheat | Yes |
| Control Type | Cap Touch Controls |
| Drawer Type | Storage |
| Burner - Left Front | 15,000 BTU Power Boil |
| Hot Surface Indicator Lights | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Cooking Technology | Traditional |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Oven Cooking Modes | Low Broil |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Front | 9,500 BTU |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Cooktop Surface | Edge-to-Edge |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Timer |
| Oven Control Features | Cook Time |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Cooking Modes | Bake |
| Oven Cooking Modes | High Broil |
| Oven Cooking Modes | Crisp Mode |
| Cooktop Surface | Black |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (2) 9.5; (1) 15.0; (1) 5.0; (1) 8.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 13A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (2) 9.5; (1) 15.0; (1) 5.0; (1) 8.0 |
| Broiler Wattage | 1175W |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 14.0 Bake |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 12.0 Bake |
ACCESSORIES
| Center Grate | Optional - JXGRATE2 |
| Griddle Accessory | Integrated Griddle (Included) |
| Reversible Griddle/Grill Accessory | Optional - JXGRILL2 |
| Extension Rack | Optional - JXXTNRCK2 |
| LP Conversion Kit | Included |
| Trim Kit | Optional - JXFILLR1SS/BB |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Cabinet Opening | 30 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 20-5/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 37.13 in. |
| Length | 28.63 in. |
| Weight | 163 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 42.13 in. |
| Shipping Length | 33.63 in. |
| Shipping Weight | 203 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 203 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 229.36 lbs. |
| Total of Cubes | 18.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 229.36 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










