$20,499.00
Dual Fuel Professional Range 48" Pro Grand Commercial Depth - PRD48WISGU















360 View
$20,499.00
Current Rebates
Key Features
Award Winning Steam and Convection Oven
Superfast 2-Hour Self-Clean
Cook precisely with the Multi-Point Temperature Meat Probe
Change settings on the Color TFT Display
Faster boiling with 22,000 BTU
Close the Door Smoothly with SoftClose Hinges
Add flexibility with Induction
Steam and Convection Oven with Warming Drawer: provides the flavor and health benefits of Steam combined with the power of Convection, plus a Warming Drawer to maintain the ideal temp.Close
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Award Winning Steam and Convection Oven
An award winning oven offers three distinct cooking variations in one: Steam only, Convection only, or Steam and Convection Cooking which makes food crisp on the outside and moist on the inside. The Steam Oven also features 9 advanced conventional cooking modes. In addition to a spacious warming drawer, that can hold and warm 10 dinner plates with 3 temperature settings. Thermador steam ovens produce dishes to enhance texture, appearance, and of course, taste. Cook multiple dishes at once with no flavor transfer, so you can plan different courses at the same time.
Superfast 2-Hour Self-Clean
Superfast 2-Hour Self-Clean ensures interior walls and rack supports become clean, thanks to the leading self-cleaning cycle on the market.
Cook precisely with the Multi-Point Temperature Meat Probe
Use the Multi-point Temperature Meat Probe to measure the temperature of your dish from three different points in real time for added precision and consistency. All you have to do is insert the probe while cooking.
Change settings on the Color TFT Display
The TFT display panel offers a vibrant, full-color touchscreen display that lets you easily adjust settings.
Faster boiling with 22,000 BTU
Our powerful, patented Pedestal Star Burner delivers 22,000 BTU of pure cooking power for better searing and faster boiling.
Close the Door Smoothly with SoftClose Hinges
Hydraulic SoftClose Hinges prevent slamming and ensure ultra smooth closing for all doors on your appliance.
Add flexibility with Induction
The Liberty Induction Module features two induction zones and HeatShift® technology which automatically shifts the heat when a pan is moved from one zone to another.
Steam and Convection Oven with Warming Drawer: provides the flavor and health benefits of Steam combined with the power of Convection, plus a Warming Drawer to maintain the ideal temp.Close
Four ExtraLow Burners: These burners offer precise settings that are perfect for simmering meals or melting chocolate without burning.Close
True Convection Oven: Convection oven with a third element, adds greater efficiency to your convection baking to cook multiple levels of sheet pans evenly.Close
Liberty Induction Module: features two induction zones that shift the heat when a pan is moved from one zone to another.Close
Three Full Access Telescopic Racks: glides smoothly on ball bearings, allowing them to extend for safe, easy access while supporting the heaviest dishes.Close
ExtraLow Select Burners offer precise settings for cooking
Our ExtraLow feature provides a wide range of temperature control. It cycles the burners on and off to maintain a very low temperature. Perfect for simmering delicate sauces or keeping food warm without scorching or stirring.
Connect to your Range with Home Connect
Connect to your range for remote preheating and monitoring via the Home Connect app, smartwatch and other smart home devices and services, like Amazon Alexa, for hands-free voice control.
True Convection gives you maximum cooking efficiency
True Third Element Convection means you can cook multiple dishes - with multiple levels of sheet pans - with even baking results.
Steam and Convection Oven with Warming Drawer:
provides the flavor and health benefits of Steam combined with the power of Convection, plus a Warming Drawer to maintain the ideal temp.
Four ExtraLow Burners:
These burners offer precise settings that are perfect for simmering meals or melting chocolate without burning.
True Convection Oven:
Convection oven with a third element, adds greater efficiency to your convection baking to cook multiple levels of sheet pans evenly.
Liberty Induction Module:
features two induction zones that shift the heat when a pan is moved from one zone to another.
Three Full Access Telescopic Racks:
glides smoothly on ball bearings, allowing them to extend for safe, easy access while supporting the heaviest dishes.
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
General
| Brand | Thermador |
| SKU | PRD48WISGU |
| UPC code | 825225933762 |
| Number of Gas Burners | 2 |
| ExtraLow® Burners | yes |
| Total Number of Cooking Modes Primary Cavity | 7 |
| Total Number of Cooking Modes Secondary Cavity | 8 |
| Location of secondary cavity | Left |
| Drawer Cooking Modes | available |
| Cooking Modes | Bake, Convection Bake, Self-Clean, Convection Broil, True Convection, Broil |
| Location of Primary Cavity | Right |
| AHAM usable cavity size | 3 Cu Ft |
| Steam Technology | Full Steam |
| AHAM volume (of cavity) - Secondary Cavity | 0.9 Cu Ft |
| Water Intake | Removable Water Tank |
| Water Container Capacity | 44.0 oz |
| Included Accessories | 1 x grid, 1 x temperature sensor, 1 x telescopic rack, 1 x grill plate, 1 x Broiler pan, 1 x broiler pan small, 1 x island trim, 1 x STS tray-GN2/3-unpunched-28 mm deep, 1 x STS tray-GN1/3-pu |
Construction type
| Design | Free-standing |
| Type of Control | Rotary knob, sword knobs |
| Door Material - primary cavity | Stainless steel |
| Energy source | Mixed |
| Type of energy - primary cavity | Gas heating for cooker and hob |
| Product color | Stainless Steel |
Oven
| Cooking Modes | Bake, Broil, Convection Bake, Convection Broil, Self-Clean, True Convection |
Comfort
| Included Accessories | 1 x grid, 1 x temperature sensor, 1 x telescopic rack, 1 x grill plate, 1 x Broiler pan, 1 x broiler pan small, 1 x island trim, 1 x STS tray-GN2/3-unpunched-28 mm deep, 1 x STS tray-GN1/3-pu |
| Optional accessories - primary cavity | CHEFSPAN08, CS1XLH, CS1XLPH, CS2LH, CS2XLH, CS2XLPH, CSRACKH, PA12CHPBLK, PA48WLBG, PA48WTKG, PAALTKITGW, PAGRIDDLE, PAKNOBLUWG, PALPKITDGW, PARKB48CGY, PWOKRINGHC, TEPPAN1016, TROASTERT |
Connection
| Amps | 50 A |
| Watts | 15,400 W |
| Plug Type | No Plug |
| Volts | 240/208 V |
Comfort and Convenience
| Full Access® Telescopic Racks | 3-level |
| Pedestal Star® Burners | yes |
| Cleaning System | Self Clean |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Sabbath Mode | no |
Design
| Color | Stainless Steel |
| Surface Materials | Porcelain, Steel |
| Grate Materials | Cast Iron with Rubber Feet |
| Number of Continuous Grates | 3 |
Technical Specifications
| Plug Type | No Plug |
| Volts | 240/208 V |
| Watts | 15400 W |
| Amps | 50 A |
Connectivity
| Home Connect® WiFi-enabled | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 47.94 in. |
| Height | 35.88 in. |
| Length | 27.88 in. |
| Weight | 473 lbs. |
| Net Weight | 473.000 lbs |
| Size and weight | |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 49.21 x 53.14 x 40.39 |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 49.21 x 53.14 x 40.39 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 52.94 in. |
| Shipping Height | 40.88 in. |
| Shipping Length | 32.88 in. |
| Shipping Weight | 513 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 513 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.74 ft³ |
| Dimensional Weight | 344.88 lbs. |
| Total of Cubes | 27.74 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 344.88 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thermador Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











