$14,999.00
RISE™ 48" Dual-Fuel Professional-Style Range with Chrome-Infused Griddle and Grill - JDRP748HL
RISE™ 48" Dual-Fuel Professional-Style Range with Chrome-Infused Griddle and Grill
Model: JDRP748HL







































RISE™ 48" Dual-Fuel Professional-Style Range with Chrome-Infused Griddle and Grill
Model: JDRP748HL
$14,999.00
Current Rebates
This model is on display at:
Key Features
Chrome-Infused Griddle
34 Range Configurations
Seamless Touches
Glide Racks
Resilient Racks
Cinematic Lighting
Sabbath Mode
Versatile Cooking Modes
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Chrome-Infused Griddle
Cast off porous, superficially plated options. Go deeper. Infused with chrome, our griddle cleans up well after heavy usage.
34 Range Configurations
With 34 total range configurations, it’s up to you. Infused with chrome, our griddle cleans up well after heavy usage. Fire up the grill for indoor entertainment on your terms.
Seamless Touches
Seamlessly designed. Concealed details melt into their stainless steel surround, as dark interiors and glass expanses pull you in.
Glide Racks
Smooth moves. Each rack glides in and out fluidly and quietly, featuring flat tines for peak aesthetics.
Resilient Racks
A rock-solid support system for cookware and bakeware.
Cinematic Lighting
Lights, camera, cook. Lighting increases to full intensity, minimizing shadows and dramatically showcasing food.
Sabbath Mode
Select this function to bypass the oven’s automatic shutoff when observing the Sabbath and other religious holidays.
Versatile Cooking Modes
Uncompromising results, untroubled process. Dough rises quickly and evenly with Proofing mode, and the Warm setting lets you serve your entire menu at the same time. Automatically convection cook by food type, or manually select convection modes by cooking method.
Star-K Certified
9,000 BTU Dual-Stacked PowerBurner
A dual-stacked PowerBurner that reaches a maximum power level of 9,000 BTU and fulfills most everyday cooking functions with turndown of 1,000 BTU.
Closed Door Broiling
Turn up the heat behind closed doors. Caramelized crust. Delicate char. Tender center. High, even heat with outstanding ventilation means you can sear fearlessly.
Smart Integration
Use voice commands with an Alexa-enabled device or the Google Assistant.
Culinary Intelligence
You'll indulge in culinary adventures tailored precisely to your preferences with step-by-step recipes, timers and more. Look and learn your way to unforgettable dishes.
My Creations
Curate recipe presets at will. Bake for 30 minutes, broil for 4 and keep dishes warm until you’re ready to dine—all without lifting a finger.
Adaptable Installation
New construction. Replacements. Upgrading from subpar models. Our ranges smoothly adapt to more luxury installation site situations, thanks to expanded electrical utility areas. A supplied power cord makes installation even simpler.
Equilibrium Leveling
Our precise 4-point leg leveling system—one of the the best in luxury, by the way—is tucked behind the removable toe-kick. And with upfront, easy access to all of the legs, installers can put the range in its place.
Dual-Stacked PowerBurners
Two stacked, symmetrical flames bloom and retreat at your inclination, offering total control over heat levels. High-heat searing and wok cooking. Low, slow simmer and melt. Infinite intermediate settings satisfy every appetite.
Halo-Effect Knobs
A halo of luminary LEDs glows softly when the burner is lit or the oven is on.
JennAir® Culinary Center
With step-by-step support, savor the full culinary experience backed by customized algorithms, featuring full-color food photography, doneness levels, pan types and menu-specific tips.
Smooth Close Door
Quiet, soft, secure. Your oven gently pulls the door closed.
20,000 BTU Dual-Stacked PowerBurner
This 20,000 BTU dual-stacked PowerBurner can handle high-powered cooking while still being gentle enough for delicate simmering with turndown of 1,650 BTU.
Grill
Grilling knows no season. Our founder's legacy is rekindled as we bring grilling back indoors. Harness 16,000 BTUs of searing, even heat coursing beneath cast iron grates.
18,000 BTU Dual-Stacked PowerBurner
This 18,000 BTU dual-stacked PowerBurner can handle high-powered cooking while still being gentle enough for delicate simmering with turndown of 1,650 BTU.
RISE™ Design Expression
Forged for an era of striking proportions, robust lines draw the eye and an asymmetrical, diamond-knurled texture wraps around a strong, postured handle.
CustomClean™ with Automatic Lock
Come clean. Tailor cleaning levels to the amount of build-up to revive your oven's interior.
On-Demand Experts
Connect with the JennAir Epicenter through chat, email, or call to tap into the brilliant minds of experts who know JennAir® appliances inside and out. Receive diagnostic codes on the app and they'll deploy service targeted to your range's best interest.
Electronic Ignition with Flame-Sensing™ Reignition
Burnout banned. If a sudden draft blows out a flame, intelligent Flame-Sensing™ reignition automatically sparks it back to life.
Specifications
Cooktop Details
| Cooktop Control Knob Color | Stainless Steel |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Auto Re-ignition | Yes |
| Cooktop Control Knob Type | Metal |
| Cooktop Control Location | Front |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Material | Porcelain Coated Steel |
| Griddle Included | Yes, Integrated |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | No |
Electrical
| Amps | 50 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 240 |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Other
| Capacity(FT3,cubic feet) | 6.30 |
| Left Oven Capacity (Cu Ft.) | 2.2 |
| Right Oven Capacity (Cu Ft.) | 4.1 |
| Left Oven Capacity | 2.2 |
| Right Oven Capacity | 4.1 |
| Capacity(FT3,cubic feet) | 6.30 |
| Left Oven Capacity (Cu Ft.) | 2.2 |
| Right Oven Capacity (Cu Ft.) | 4.1 |
| Left Oven Capacity | 2.2 |
| Right Oven Capacity | 4.1 |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 52.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 655.41 lbs. |
| Total of Cubes | 52.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 655.41 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 53.8 in. |
| Height | 47.7 in. |
| Length | 35.5 in. |
| Weight | 562 lbs. |
| Carton Depth | 35 1/2 |
| Carton Height | 47 3/4 |
| Carton Width | 53 13/16 |
| Cutout Depth (in) | 24 |
| Cutout Height (in) | 36 |
| Cutout Width (in) | 48 |
| Depth Closed Excluding Handles | 27 11/16 |
| Depth Closed Including Handles | 29 13/16 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46 1/2 |
| Gross Weight | 562 |
| Net Weight | 487.0 |
| Gross Weight | 562 |
| Cutout Depth(IN,inches) | 24.0000 |
| Cutout Height(IN,inches) | 36.0000 |
| Cutout Width(IN,inches) | 48.0000 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 27.6875 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 29.8125 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 46.5000 |
| Depth(IN,inches) | 29.8125 |
| Net Weight(LB,pounds) | 487 |
| Carton Depth(IN,inches) | 35.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 47.7500 |
| Carton Width(IN,inches) | 53.8125 |
| Cutout Height Min(IN,inches) | 36.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 562 |
| Cutout Depth | 24 |
| Cutout Height | 36 |
| Cutout Width | 48 |
| Depth Closed Excluding Handles | 27.688 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46.5 |
| Left Oven Interior Depth | 16.3 |
| Left Oven Interior Height | 14.3 |
| Left Oven Interior Width | 12 |
| Right Oven Interior Depth | 16.3 |
| Right Oven Interior Height | 14.3 |
| Right Oven Interior Width | 24 |
| carton depth | 35.5 |
| carton height | 47.7 |
| carton width | 53.8 |
| gross weight | 562 |
| net weight | 487 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53.81 in. |
| Shipping Height | 47.75 in. |
| Shipping Length | 40.5 in. |
| Shipping Weight | 602 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 602 lbs. |
| Source | Calculation |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Oven Control Knob Type | Metal |
| Oven Control Location | Front |
| Oven Control Type | Knobs |
| Oven Window Size | Large |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Towel Bar |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Oven Control Knob Color | Stainless Steel |
Details
| LP Convertible | Yes - Kit Included |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Oven Automatic Shut-Off | No |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Range Configuration | Freestanding |
| Range Type | Professional |
| Natural Gas Convertible | Yes |
| Cooktop Configuration | Burners With Integrated Grill And Griddle |
| Design Expression | Rise™ |
| Oven Selections | Bake, Broil, Cancel/off, Convect Modes, Delay Start, Favorites, Proofing, Rapid Preheat, Sabbath Mode, Slow Cook, Temperature Probe, Warm Hold |
| Power Outage Compatible | Yes (gas Cooktop Burners Only) |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| UL | Yes |
| Prop 65 | California Residents Only - Warning: Cancer And Reproductive Harm - Www.p65warnings.ca.gov. |
Element/Burner Details
| Center Front Element-Burner Type | Dual |
| Center Rear Element-Burner Type | Dual |
| Cooktop Element Style | Sealed Burner |
| Left Front Element-Burner Type | Dual |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Center Front Element-Burner Power | 20,000 Btu |
| Center Rear Element-Burner Power | 9,000 Btu |
| Left Front Element-Burner Power | 20,000 Btu |
| Left Rear Element-Burner Power | 18,000 Btu |
| Left Rear Element-Burner Type | Dual-stacked Burner |
| Right Front Element-Burner Power | 20,000 Btu |
| Right Rear Element-Burner Power | 18,000 Btu |
| Right Rear Element-Burner Type | Dual-stacked Burner |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | Yes |
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, Ios |
| Works With | App, Remote Access, Voice Controlled, Wifi |
Ventilation Details
| Ventilation Type | Updraft |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | Yes |
| Convection Element Type | Dual Fan |
| Convection Functions | Bake, Broil, Roast |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Color | Black |
| Natural Gas Convertible | Yes |
| Number of Oven Lights | 2 Left / 3 Right |
| Number of Oven Racks | 3 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cooking System | True Convection |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Rack Guide Type | Molded |
| Bake Element Power | 3,000 W |
| Broiler Element Power | 3,500 W |
| Broiler Location | Top Of Oven |
| Convection Element Power | 2,800 W |
| Convection Element Power-Left Oven | 1,600 W |
| Oven Rack Type | Gliding Roll-out |
Dimensions
| Common Size | 48, 48 |
| Capacity | 6.3 Cu. Ft. |
| Cutout Depth | 24 In |
| Cutout Height | 36 In |
| Cutout Width | 48 In |
| Depth | 29-13/16 In |
| Depth Closed Excluding Handles | 27-86/125 In |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-1/2 In |
| Gross Weight | 562 Lbs |
| Height | 36 In |
| Left Oven Capacity | 2.2 Cu. Ft. |
| Left Oven Interior Depth | 16-3/10 In |
| Left Oven Interior Height | 14-3/10 In |
| Left Oven Interior Width | 12 In |
| Net Weight | 487 Lbs |
| Right Oven Capacity | 4.1 Cu. Ft. |
| Right Oven Interior Depth | 16-3/10 In |
| Right Oven Interior Height | 14-3/10 In |
| Right Oven Interior Width | 24 In |
| Width | 47-7/8 In |
Grate Details
| Grate Details | Continuous, Dishwasher Safe, Individual, Matte Finish, Porcelain Coated Cast Grates |
You might also like these best sellers...
Where to Buy JennAir Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












