$4,199.95
Autograph Edition 36 In. 5.2 Cu. Ft. Paramount Gas Range With 6 Burner Cooktop And Convection Gas Oven In Stainless Steel And Matte Black Accents - SGRZ36MB
Autograph Edition 36 In. 5.2 Cu. Ft. Paramount Gas Range With 6 Burner Cooktop And Convection Gas Oven In Stainless Steel And Matte Black Accents
Model: SGRZ36MB

















Autograph Edition 36 In. 5.2 Cu. Ft. Paramount Gas Range With 6 Burner Cooktop And Convection Gas Oven In Stainless Steel And Matte Black Accents
Model: SGRZ36MB
$4,199.95
Key Features
Dual Function Burners
ZLINE Paramount Series
Exclusive Knobs and Handle
Italian-Made Auto-Reignition Burners
Convection Gas Oven
Horizon Oven Window
Dual Function Burner
Stainless Steel Oven Burners
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Dual Function Burners
Simmer or sear to perfection with a versatile burner that ranges from 800 to 20,000 BTUs (48 inch models feature 2 dual function burners)
ZLINE Paramount Series
The ZLINE Paramount Professional Range Series provides a polished look that aligns with any kitchen layout or style
Exclusive Knobs and Handle
Customize your ZLINE Autograph Edition Gas Range with elegant Matte Black knob and handle accents
Italian-Made Auto-Reignition Burners
6 Italian-made gas burners utilize automatic reignition innovation for improved temperature control and cooktop safety
Convection Gas Oven
Elevate your culinary endeavors with standard bake, broil, and convection bake modes with a maximum BTU output of 22,000
Horizon Oven Window
Keep a watchful eye on your baking dishes through ZLINE’s Horizon oven door design that features a large viewing window
Dual Function Burner
Expand your cooking capabilities with a single Dual Function Burner that allows you to simmer at 800 BTUs or perfectly sear at 20,000 BTUs
Stainless Steel Oven Burners
Tubular bake and broil burners are designed for optimal gas combustion that allows for even heat distribution for an ideal baking experience
Large Oven Capacity
An expansive oven capacity of 5.2 cu. ft. fits pans up to 26 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
StayPut Oven Door Hinges
Designed to support the full weight of the oven door, offering additional convenience and safety
Premium Oven Insulation
A 3-layered glass oven door with a large viewing window and aluminum mesh seal offers superior heat retention and consistent temperatures
Stunning Stainless Steel
Featuring 430-grade stainless steel and a dependable cast iron grate design that exceed standards for a true professional experience
Smooth Glide Ball-Bearing Oven Racks
2 durable ball-bearing oven racks provide extra convenience and ease when working with larger dishes
Dual Oven Lights
Illuminate your oven space with dual halogen lighting, located in the upper and lower sections of the oven and controlled by a switch conveniently located on the front control panel
Minimal Cleaning
Hand-finished porcelain one-piece cooktop allows for easy cleaning and maintenance
LP Conversion Kit
Comes equipped with an LP conversion kit to convert from natural gas to liquid propane (must be done by a professional), offering versatility with your cooking preference
Industry First Lifetime Burner Warranty
Limited lifetime warranty on ZLINE Italian burners includes part replacements for burners and burner caps, and parts and labor for spark tips if parts prove to be defective in materials or workmanship
Manufacturer Warranty
1-year parts and service warranty
Triple Layer Glass
Built to insulate, increase heating efficiency and keep the kitchen cool.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Stay-put Hinges
Heavy-duty hinges imported from Italy are fluid and stable, ensuring a solid feel and ultimate convenience.
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 Inch |
| Shipping Height | 41 Inch |
| Shipping Length | 32.75 Inch |
| Shipping Weight | 296 lbs |
| Total of Shipping Weight | 296 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 36 Inch |
| Height | 36 Inch |
| Depth | 27.75 Inch |
| Weight | 256 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 258.73 Ibs |
| Total of Cubes | 20.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 258.73 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 36 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.75 |
| Product Width (in.): | 36 |
| Product Height (in.): | 36 |
| Oven Interior Dimensions (in): | 31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 45.1 |
| Range Size (Width): | 36 in. |
Details
| Appliance Category: | Freestanding Range |
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Matte Black |
| Back Left Burner BTU: | 9000 |
| Back Middle Burner BTU: | 9000 |
| Back Right Burner BTU: | 12000 |
| Front Left Burner BTU: | 15000 |
| Front Middle Burner BTU: | 6000 |
| Front Right Burner BTU: | 20000 |
| Total BTUs: | 71000 |
| Cooktop Features: | (6) Brass Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Capacity of Oven (cu. ft.): | 5.2 |
| Product Weight (lb.): | 256 |
| Fuel Type: | Convection Gas Oven- Gas Cooktop |
| Oven Features: | Manual Clean - Convection Gas - 5.2 cu. ft. deep oven |
| Voltage: | 120V |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 15A |
| Convection Fan: | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











