Model: SGRSZWM36G
+8more
Color : Satin Stainless Steel
AutographEdition 36 in. 5.2 cu. ft. 6 Burner Gas Range with Convection Gas Oven in DuraSnow Stainless Steel with White Matte Door and Polished Gold Accents SGRSZWM36G
Satin Stainless Steel
Key Features
  • Dual Function Burners
  • ZLINE Paramount Series
  • Exclusive Knobs and Handle
  • Custom Door Finish
  • Italian-Made Auto-Reignition Burners
  • Convection Gas Oven
  • Horizon Oven Window
  • Dual Function Burner
Read More
Description
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Satin Stainless Steel with White Matte Door and Polished Gold Accents (SGRSZ-WM-36-G) features a versatile gas cooktop with 6 Italian-made auto-reignition burners, a high-performing gas convection oven, enhanced cast iron grates, a beautiful white matte door with a Horizon window design, and elegant polished gold knobs and handle allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Read More
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Dual Function Burners
Simmer or sear to perfection with a versatile burner that ranges from 800 to 20,000 BTUs (48 inch models feature 2 dual function burners)
ZLINE Paramount Series
Exclusive Knobs and Handle
Customize your ZLINE Autograph Edition Gas Range with elegant Polished Gold knob and handle accents
Custom Door Finish
Outfit your ZLINE Paramount Gas Range with a beautiful White Matte oven door
Convection Gas Oven
Horizon Oven Window
Dual Function Burner
Stainless Steel Oven Burners
Large Oven Capacity
An expansive oven capacity of 5.2 cu. ft. fits pans up to 26 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
StayPut Oven Door Hinges
Designed to support the full weight of the oven door, offering additional convenience and safety
Satin Stainless Steel
Premium Oven Insulation
Smooth Glide Ball-Bearing Oven Racks
2 durable ball-bearing oven racks provide extra convenience and ease when working with larger dishes
Dual Oven Lights
Minimal Cleaning
Hand-finished porcelain one-piece cooktop allows for easy cleaning and maintenance
LP Conversion Kit
Industry First Lifetime Burner Warranty
Manufacturer Warranty
1-year parts and service warranty
Triple Layer Glass
Built to insulate, increase heating efficiency and keep the kitchen cool.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Stay-put Hinges
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
Number of Boxes1
Shipping Width41 Inch
Shipping Height41 Inch
Shipping Length32.75 Inch
Shipping Weight296 lbs
Total of Shipping Weight296 lbs
SourceCalculation
Dimensions & Weight
Width36 Inch
Height36 Inch
Depth27.75 Inch
Weight256 lbs
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
Cubic Feet Measurement20.81 ft³
Dimensional Weight258.73 Ibs
Total of Cubes20.81 ft³
Total of Dimensional Weight258.73 Ibs
Dimensions
Dimensions:36 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Product Depth (in.):27.75
Product Width (in.):36
Product Height (in.):36
Oven Interior Dimensions (in):31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):45.1
Range Size (Width):36 in.
Details
Appliance Category:Freestanding Range
Color/ Finish Family:Satin Stainless Steel
Hardware Color/Finish:Gold
Back Left Burner BTU:9000
Back Middle Burner BTU:9000
Back Right Burner BTU:12000
Front Left Burner BTU:15000
Front Middle Burner BTU:6000
Front Right Burner BTU:20000
Total BTUs:71000
Control Type:Manual Front Control
Capacity of Oven (cu. ft.):5.2
Product Weight (lb.):256
Fuel Type:Convection Gas Oven- Gas Cooktop
Oven Features:Manual Clean - Convection Gas - 5.2 cu. ft. deep oven
Voltage:120V
Frequency:60 Hz
Amps:15A