30" Free-Standing Electric Range - RBS330DRWW
30" Free-Standing Electric Range
Model: RBS330DRWW

















30" Free-Standing Electric Range
Model: RBS330DRWW
Key Features
5.0 cu. ft. oven capacity
Standard clean oven
Sensi-temp technology
Dual-element bake
Removable full-width storage drawer
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
5.0 cu. ft. oven capacity
This oven is big enough to handle the largest feast, letting you cook more family favorites at one time
Standard clean oven
The oven’s easy-clean smooth surface and rounded corners mean you spend less time scrubbing and more time getting on with life
Sensi-temp technology
Enjoy the same cooking power as a traditional coil with an added safety feature that meets the new UL858 Household Electric Ranges Standard for Safety
Dual-element bake
Upper and lower elements produce reliable, even heat for great results, every time
Removable full-width storage drawer
Keep your kitchen clutter free with this convenient, full-width drawer that can store large trays and other cookware with ease
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Drawer Type | Storage |
| Oven Interior | 1 Incandescent Light |
| Control Location | Backsplash |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Oven Rack Features | 6 Rack Positions |
| Element - Right Front | 8" 2400W Temp Limiting Coil |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Element - Right Rear | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Type | Coil |
| Oven Features | 4-Pass Bake Element |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Sabbath Mode | Yes |
| Element - Left Front | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| OU Certified | No |
| Cooking System | Traditional |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cooking Technology | Traditional |
| Fuel Type | Electric |
| Element - Left Rear | 8" 2400W Temp Limiting Coil |
| Cooktop Burner Type | Coil |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.6 |
| KW Rating at 208V | 9.9 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Bake Wattage | 2585W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| Broiler Wattage | 3410W |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
APPEARANCE
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | White |
| Oven Door Features | Metal Door |
| Oven Door Features | Small Window |
| Handle | Color-Matched |
| Handle | Designer Style |
| Control Knobs | Color-Matched |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | 130 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 34 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 294.17 lbs. |
| Total of Cubes | 23.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 294.17 lbs. |
Where to Buy Hotpoint Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











