$11,099.95
Autograph Edition 60" 7.4 cu. ft. Dual Fuel Range with Gas Stove and Electric Oven with White Matte Door and Accents (RAZ-WM-60) - RAZWM60MB
Autograph Edition 60" 7.4 cu. ft. Dual Fuel Range with Gas Stove and Electric Oven with White Matte Door and Accents (RAZ-WM-60)
Model: RAZWM60MB






















Autograph Edition 60" 7.4 cu. ft. Dual Fuel Range with Gas Stove and Electric Oven with White Matte Door and Accents (RAZ-WM-60)
Model: RAZWM60MB
$11,099.95
Key Features
Experience ZLINE Attainable Luxury with industry-leading kitchen and bath products that provide an elevated luxury experience, all designed in Lake Tahoe, USA. This ZLINE Autograph Edition Dual Fuel Range is inspired by the elegance of our home in Lake Tahoe. The Autograph Edition provides an elevated luxury experience, with each product meticulously designed to reflect the unique beauty found in the Lake Tahoe landscapes. Combining the professional power and functionality of a ZLINE Range with stunning champagne bronze accents and a white matte oven door, this sophisticated line of professional ranges brings a new meaning of elegance. Create an unforgettable kitchen unique to your style with champagne bronze knobs, handles, legs, and brass burners. Choose from a variety of finishes from ZLINE’s Autograph Edition, including Champagne Bronze, Matte Black, and Gold. The beauty of the Autograph Edition is infinite, just like the beauty found in Lake Tahoe and the Sierra Nevada Landscapes. From our home to yours, enjoy a luxurious experience with every Autograph Edition Dual Fuel Range assembled to order in the US.
Create a custom kitchen with easy installation - this Autograph Edition range is pre-assembled and ships out complete with champagne bronze knobs, handle, legs, and brass burners
Professional Dual Fuel cooking blends the high performance of a gas cooktop and electric convection oven
7.4 cu. ft oven capacity for maximal space and convenience with everyday cooking
SmoothGlide ball-bearing racks make it easier to work with larger dishes and stay-put hinges are designed to support the full weight of the oven door
Every range comes equipped with an LP conversion kit to convert from natural gas to propane; this conversion process must be done by a professional
Dual oven lights, controlled by a switch on the front control panel, for an illuminated oven space
An oven with three layers of glass and aluminum mesh seal for premium oven insulation
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Experience ZLINE Attainable Luxury with industry-leading kitchen and bath products that provide an elevated luxury experience, all designed in Lake Tahoe, USA. This ZLINE Autograph Edition Dual Fuel Range is inspired by the elegance of our home in Lake Tahoe. The Autograph Edition provides an elevated luxury experience, with each product meticulously designed to reflect the unique beauty found in the Lake Tahoe landscapes. Combining the professional power and functionality of a ZLINE Range with stunning champagne bronze accents and a white matte oven door, this sophisticated line of professional ranges brings a new meaning of elegance. Create an unforgettable kitchen unique to your style with champagne bronze knobs, handles, legs, and brass burners. Choose from a variety of finishes from ZLINE’s Autograph Edition, including Champagne Bronze, Matte Black, and Gold. The beauty of the Autograph Edition is infinite, just like the beauty found in Lake Tahoe and the Sierra Nevada Landscapes. From our home to yours, enjoy a luxurious experience with every Autograph Edition Dual Fuel Range assembled to order in the US.
Create a custom kitchen with easy installation - this Autograph Edition range is pre-assembled and ships out complete with champagne bronze knobs, handle, legs, and brass burners
Professional Dual Fuel cooking blends the high performance of a gas cooktop and electric convection oven
7.4 cu. ft oven capacity for maximal space and convenience with everyday cooking
SmoothGlide ball-bearing racks make it easier to work with larger dishes and stay-put hinges are designed to support the full weight of the oven door
Every range comes equipped with an LP conversion kit to convert from natural gas to propane; this conversion process must be done by a professional
Dual oven lights, controlled by a switch on the front control panel, for an illuminated oven space
An oven with three layers of glass and aluminum mesh seal for premium oven insulation
Assembled with the highest quality materials, this range features 8 individual burners and 1 Fish Burner, along with a hand-finished stainless steel one-piece cooktop and electronic spark ignition for all burners
Includes a ZLINE High Grate Grill (GR2) over the fish burner and is compatible with a ZLINE Reversible Cast Iron Grill and Griddle Combo (HG-GRZ-NS)
Italian made sealed burners - Hand cast brass burners range from 4,200 - to 18,000 BTUs to optimize every meal with a powerful, even heat integrated within the cooktop
Twist legs to adjust total range height anywhere from 36 inches to 38.5 inches
An Industry First - Limited lifetime warranty on the Italian burners includes parts replacements for burners and burner caps, and parts and labor for the spark tip if parts prove to be defective in materials or workmanship.
1 year parts and service warranty
Specifications
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Oven Dimensions | 30.5/ 18.5" W x 18.5" D x 14" H |
| Lighting | Dual Lighting, controlled by light switch on front control panel |
| Voltage | 240V/60Hz/40A |
| Mount Type | Free Standing |
| Control Type | Durable Front Control |
| Material | Durasnow® Stainless Steel frame with Porcelain Top- Italian made hinges and burners |
| Cooktop | (8) Burners, (1) Fish Burner with hand-finished stainless steel one piece cook top and electronic spark ignition for all burners |
| Oven | Convection Gas Oven- 4.6 cu. ft./ 2.8 cu. ft.deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal; |
| BTU Rating Burners: | Dual Wok (x2) - 18,000 BTU; Fish Burner - 13,000 BTU; Rapid Burner - 13,000 BTU; Semi Burner (x3)- 8,500 BTU; Auxiliary Burner (x2)- 4,200 BTU; |
| Fuel Type | Convection Oven- Gas Cooktop |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Certifications | ETL Certified |
| Oven | Convection Gas Oven- 4.6 cu. ft./ 2.8 cu. ft.deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal BTU Rating |
Dimensions & Weight
| Width | 60 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 450 lbs. |
| Width | 59.88 Inch |
| Height | 36.13 Inch |
| Weight | 450 lbs |
| Depth | 27.5 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 65 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 490 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 490 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 64.88 Inch |
| Shipping Height | 41.13 Inch |
| Shipping Length | 32.5 Inch |
| Shipping Weight | 490 lbs |
| Total of Shipping Weight | 490 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35 ft³ |
| Dimensional Weight | 435.11 lbs. |
| Total of Cubes | 35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 435.11 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 34.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 428.02 Ibs |
| Total of Cubes | 34.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 428.02 Ibs |
Dimensions
| Dimensions | 59.875 in. W x 27.5 in. D x 36.125 in. H |
| Oven Interior Dimensions (in) | 24.875 in. W x 17.75 in. D x 16 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.) | 41.8 |
| Range Size (Width) | 60 in. |
Details
| Appliance Category | Freestanding Range |
| Color/ Finish Family | Stainless Steel, White Matte Door |
| Hardware Color/Finish | Matte Black |
| Back Left Burner BTU | 10200 |
| Back Left Middle Burner BTU | 13100 |
| Back Right Middle Burner BTU | 10200 |
| Back Right Burner BTU | 10200 |
| Front Left Burner BTU | 18000 |
| Front Left Middle Burner BTU | 5100 |
| Front Right Middle Burner BTU | 18000 |
| Front Right Burner BTU | 5100 |
| Fish Burner BTU | 13100 |
| Total BTUs | 103000 |
| Cooktop Features | (8) Burners, (1) Fish Burner with hand-finished stainless steel one piece cook top and electronic spark ignition for all burners |
| Control Type | Manual Front Control |
| Capacity of Oven (cu. ft.) | 7.4 (2.8 + 4.6) |
| Fuel Type | Convection Electric Oven- Gas Cooktop |
| Oven Features | Convection Gas Oven- 4.6 cu. ft./ 2.8 cu. ft.deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal |
| Voltage | 240vac |
| Frequency | 60 Hz |
| Amps | 40 |
| Convection Fan | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











