$11,099.95
Autograph Edition 60 In. 7.4 Cu. Ft. Legacy Dual Fuel Range With 9 Burner Gas Cooktop And 2 Electric Convection Ovens In Stainless Steel And Matte Black Accents - RAZ60MB
Autograph Edition 60 In. 7.4 Cu. Ft. Legacy Dual Fuel Range With 9 Burner Gas Cooktop And 2 Electric Convection Ovens In Stainless Steel And Matte Black Accents
Model: RAZ60MB




























Autograph Edition 60 In. 7.4 Cu. Ft. Legacy Dual Fuel Range With 9 Burner Gas Cooktop And 2 Electric Convection Ovens In Stainless Steel And Matte Black Accents
Model: RAZ60MB
$11,099.95
Key Features
ZLINE Legacy Series
Exclusive Knobs and Handle
Professional Dual Fuel Cooking
Italian-Made Sealed Burners
Landscape Oven Window
Large Oven Capacity
Cast-Iron Griddle
Stunning Stainless Steel
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
ZLINE Legacy Series
The Legacy Professional Range Series represents the foundation for ZLINE’s family-focused mission of attainable luxury
Exclusive Knobs and Handle
Customize your ZLINE Autograph Edition Dual Fuel Range with elegant Matte Black knob and handle accents
Professional Dual Fuel Cooking
Optimize every meal with even heat distribution thanks to high-performance technology of a gas cooktop and 2 electric convection ovens
Italian-Made Sealed Burners
Industry-leading gas cooktop includes 9 hand-cast burners, including an expansive fish burner, with 1,000
Landscape Oven Window
ZLINE Legacy Series ranges feature a sleek Landscape oven door design that provides ample viewing space to ensure your dishes are perfectly cooked
Large Oven Capacity
A dual oven capacity of 7.4 cu. ft fits pans up to 27 in. or 15 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
Cast-Iron Griddle
Perfectly sear meats and veggies with a pre-seasoned cast iron griddle that features superior heat retention and even heat distribution
Stunning Stainless Steel
Featuring high-grade 304 grade stainless steel with durable cast iron grates that exceed industry standards
Premium Oven Insulation
Triple layered glass and an aluminum mesh seal on both doors offers superior heat retention and consistent temperatures
Adjustable Range Height
Easy adjustable legs let you modify the total range height anywhere from 36 inches to 38.5 inches
StayPut Oven Door Hinges
Designed to support the full weight of both oven doors, offering additional convenience and safety
Smooth Glide Ball-Bearing Oven Racks
4 durable ball-bearing oven racks provide extra convenience and ease when working with larger dishes
Halogen Oven Lights
Illuminate both oven spaces with 3 halogen lights, controlled by a switch located on the front control panel
Minimal Cleaning
Hand-finished porcelain one-piece cooktop allows for easy cleaning and maintenance
LP Conversion Kit
Comes equipped with an LP conversion kit to convert the cooktop from natural gas to liquid propane (must be done by a professional), offering versatility with your cooking preference
Industry First Lifetime Burner Warranty
Limited lifetime warranty on ZLINE Italian burners includes part replacements for burners and burner caps, and parts and labor for spark tips if parts prove to be defective in materials or workmanship
Manufacturer Warranty
1-year parts and service warranty
Additional Assembly Required
This product ships in multiple boxes and will require minimal assembly upon arrival
Triple Layer Glass
Built to insulate, increase efficiency and keep the kitchen cool.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Stay-put Hinges
Heavy-duty hinges imported from Italy are fluid and stable, ensuring a feel and ultimate convenience.
Italian Burners
Handcrafted Italian burners offer the best in the industry when it comes to heat retention and distribution.
Adjustable Legs
Twist legs to adjust the total range height anywhere from 36” to 38.5”.
Specifications
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Oven Dimensions | 30.5/ 18.5" W x 18.5" D x 14" H |
| Lighting | Dual Lighting, controlled by light switch on front control panel |
| Voltage | 240V/60Hz/40A |
| Mount Type | Free Standing |
| Control Type | Durable Front Control |
| Material | Durasnow® Stainless Steel frame with Porcelain Top- Italian made hinges and burners |
| Cooktop | (8) Burners, (1) Fish Burner with hand-finished stainless steel one piece cook top and electronic spark ignition for all burners |
| Oven | Convection Gas Oven- 4.6 cu. ft./ 2.8 cu. ft.deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal; |
| BTU Rating Burners: | Dual Wok (x2) - 18,000 BTU; Fish Burner - 13,000 BTU; Rapid Burner - 13,000 BTU; Semi Burner (x3)- 8,500 BTU; Auxiliary Burner (x2)- 4,200 BTU; |
| Fuel Type | Convection Oven- Gas Cooktop |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Certifications | ETL Certified |
| Oven | Convection Gas Oven- 4.6 cu. ft./ 2.8 cu. ft.deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal BTU Rating |
Dimensions & Weight
| Width | 60 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 450 lbs. |
| Width | 59.88 Inch |
| Height | 36.13 Inch |
| Weight | 450 lbs |
| Depth | 27.5 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 65 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 490 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 490 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 64.88 Inch |
| Shipping Height | 41.13 Inch |
| Shipping Length | 32.5 Inch |
| Shipping Weight | 490 lbs |
| Total of Shipping Weight | 490 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35 ft³ |
| Dimensional Weight | 435.11 lbs. |
| Total of Cubes | 35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 435.11 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 34.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 428.02 Ibs |
| Total of Cubes | 34.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 428.02 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 59.875 in. W x 27.5 in. D x 36.125 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.50 |
| Product Width (in.): | 59.88 |
| Product Height (in.): | 36.13 |
| Oven Interior Dimensions (in): | 24.875 in. W x 17.75 in. D x 16 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 41.8 |
| Range Size (Width): | 60 in. |
Details
| Appliance Category: | Freestanding Range |
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Matte Black |
| Back Left Burner BTU: | 10200 |
| Back Left Middle Burner BTU: | 13100 |
| Back Right Middle Burner BTU: | 10200 |
| Back Right Burner BTU: | 10200 |
| Front Left Burner BTU: | 18000 |
| Front Left Middle Burner BTU: | 5100 |
| Front Right Middle Burner BTU: | 18000 |
| Front Right Burner BTU: | 5100 |
| Fish Burner BTU: | 13100 |
| Total BTUs: | 103000 |
| Cooktop Features: | (8) Burners, (1) Fish Burner with hand-finished stainless steel one piece cook top and electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Capacity of Oven (cu. ft.): | 7.4 (2.8 + 4.6) |
| Product Weight (lb.): | 450 |
| Fuel Type: | Convection Electric Oven- Gas Cooktop |
| Oven Features: | Convection Gas Oven- 4.6 cu. ft./ 2.8 cu. ft.deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal |
| Voltage: | 240vac |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 40 |
| Convection Fan: | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











