$6,099.95
48 In. 6.0 Cu. Ft. Legacy Dual Fuel Range With Gas Cooktop And 2 Electric Ovens In Satin Stainless Steel With 6 Brass Burners - RASSNBR48
48 In. 6.0 Cu. Ft. Legacy Dual Fuel Range With Gas Cooktop And 2 Electric Ovens In Satin Stainless Steel With 6 Brass Burners
Model: RASSNBR48































48 In. 6.0 Cu. Ft. Legacy Dual Fuel Range With Gas Cooktop And 2 Electric Ovens In Satin Stainless Steel With 6 Brass Burners
Model: RASSNBR48
$6,099.95
Key Features
ZLINE Legacy Series
Hand-Cast Brass Burners
Professional Dual Fuel Cooking
Landscape Oven Window
Large Oven Capacity
Italian Brass Burner Craftsmanship
Satin Stainless Steel
Cast-Iron Griddle
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
ZLINE Legacy Series
The Legacy Professional Range Series represents the foundation for ZLINE’s family-focused mission of attainable luxury
Hand-Cast Brass Burners
Industry-leading gas cooktop includes 6 hand-cast Italian brass burners, in addition to an aluminum fish burner, with 1,000 - 18,000 BTUs of cooking power
Professional Dual Fuel Cooking
Optimize every meal with even heat distribution thanks to high-performance technology of a gas cooktop and a large electric convection oven
Landscape Oven Window
ZLINE Legacy Series ranges feature a sleek Landscape oven door design that provides ample viewing space to ensure your dishes are perfectly cooked
Large Oven Capacity
A dual oven capacity of 6.0 cu. ft fits pans up to 23 in. or 9 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
Italian Brass Burner Craftsmanship
Italian-made brass burners naturally form a patina and deeper brass hue to protect from corrosion, an expected oxidation process that ensures optimal temperature control and safety
Satin Stainless Steel
ZLINE's Satin Stainless Steel finish is a circular, non-directional, professionally styled stainless steel that is rust, scratch, and fingerprint-resistant
Cast-Iron Griddle
Perfectly sear meats and veggies with a pre-seasoned cast iron griddle that features superior heat retention and even heat distribution
Premium Oven Insulation
Triple layered glass and an aluminum mesh seal on both doors offers superior heat retention and consistent temperatures
Adjustable Range Height
Easy adjustable legs let you modify the total range height anywhere from 36 inches to 38.5 inches
StayPut Oven Door Hinges
Designed to support the full weight of both oven doors, offering additional convenience and safety
Smooth Glide Ball-Bearing Oven Racks
4 durable ball-bearing oven racks provide extra convenience and ease when working with larger dishes
Halogen Oven Lights
Illuminate both oven spaces with 3 halogen lights, controlled by a switch located on the front control panel
Minimal Cleaning
Hand-finished porcelain one-piece cooktop allows for easy cleaning and maintenance
LP Conversion Kit
Comes equipped with an LP conversion kit to convert the cooktop from natural gas to liquid propane (must be done by a professional), offering versatility with your cooking preference
Industry First Lifetime Burner Warranty
Limited lifetime warranty on ZLINE Italian burners includes part replacements for burners and burner caps, and parts and labor for spark tips if parts prove to be defective in materials or workmanship
Manufacturer Warranty
1-year parts and service warranty
Additional Assembly Required
This product ships in multiple boxes and will require minimal assembly upon arrival
Triple Layer Glass
Built to insulate, increase efficiency and keep the kitchen cool.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Stay-put Hinges
Heavy-duty hinges imported from Italy are fluid and stable, ensuring a feel and ultimate convenience.
Italian Burners
Handcrafted Italian burners offer the best in the industry when it comes to heat retention and distribution.
Adjustable Legs
Twist legs to adjust the total range height anywhere from 36” to 38.5”.
Specifications
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Oven Dimensions | 26.5"/12.5"W x 18.5" D x 14"H |
| Lighting | Dual Lighting, controlled by light switch on front control panel |
| Voltage | Requires a minimum of 220V-240V/60HZ/50A |
| Control Type | Durable Front Control |
| Material | Stainless Steel frame with Porcelain Top- Italian made hinges and burners |
| Cooktop | (7) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Oven | Convection Oven Manual Clean- Convection Electric- 4.6 cu.ft. deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal Overall BTU Rating |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Certifications | ETL Certified |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 27.38 in. |
| Weight | 270 lbs. |
| Width | 47.75 Inch |
| Height | 36.13 Inch |
| Weight | 270 lbs |
| Depth | 27.5 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 32.38 in. |
| Shipping Weight | 310 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 310 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 52.75 Inch |
| Shipping Height | 41.13 Inch |
| Shipping Length | 32.5 Inch |
| Shipping Weight | 310 lbs |
| Total of Shipping Weight | 310 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 340.38 lbs. |
| Total of Cubes | 27.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 340.38 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 27.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 341.32 Ibs |
| Total of Cubes | 27.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 341.32 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 47.75 in. W x 27.5 in. D x 36.125 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.50 |
| Product Width (in.): | 47.75 |
| Product Height (in.): | 36.13 |
| Oven Interior Dimensions (in): | 24.875 in. W x 17.75 in. D x 16 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 41.8 |
| Range Size (Width): | 48 in. |
Details
| Appliance Category: | Freestanding Range |
| Color/ Finish Family: | Satin Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | N/A |
| Back Left Burner BTU: | 10000 |
| Back Left Middle Burner BTU: | 12500 |
| Back Right Burner BTU: | 10000 |
| Front Left Burner BTU: | 18000 |
| Front Left Middle Burner BTU: | 4500 |
| Front Right Burner BTU: | 18000 |
| Fish Burner BTU: | 12500 |
| Total BTUs: | 85500 |
| Cooktop Features: | (7) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Capacity of Oven (cu. ft.): | 6 (2 + 4) |
| Product Weight (lb.): | 270 |
| Fuel Type: | Convection Electric Oven- Gas Cooktop |
| Oven Features: | Manual Clean- Convection Electric- 6.0 cu.ft. deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal |
| Voltage: | 240vac |
| Frequency: | 60Hz |
| Amps: | 30A |
| Convection Fan: | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











