$759.00
Was$849.00Save $90.00 (11%)
Energy Star® 24" Electric Free-standing Front-control Range - RAS240DMWW
















Product Video

$759.00
Was$849.00Save $90.00 (11%)
This model is on display at:
Key Features
Front controls
Lift-up cooktop
Two oven racks
Standard clean oven
One-piece durable handle
Chrome drop bowls
Standard window
Sensi-temp technology
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Front controls
Easily operate your range stove without reaching over hot pots and pans
Lift-up cooktop
Quickly clean up spills and remove crumbs from the subtop
Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
Standard clean oven
Smooth surface makes cleaning by hand easier
One-piece durable handle
Strong and l ong-lasting
Chrome drop bowls
Contain spills and remove for easy cleaning
Standard window
Provides a convenient viewing area to check the progress of food
Sensi-temp technology
Enjoy the same cooking power as a traditional coil with an added safety feature that meets the new UL858 Household Electric Ranges Standard for Safety
Cooktop "On" Indicator Light
Know when an element is on
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 41.88 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 101 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 46.88 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 141 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 141 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 15.32 ft³ |
| Dimensional Weight | 190.5 lbs. |
| Total of Cubes | 15.32 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 190.5 lbs. |
Features
| Control Type | Rotary knobs |
| Leveling System | Easy Level System |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Sabbath Mode | Yes |
| Control Location | Front |
| Fuel Type | Electric |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Cooking Modes | Bake, Broil |
| Cooktop Surface | Lift-Up, Porcelain-Enamel |
| Element - Left Front | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Element - Left Rear | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Element - Right Front | 8" 2400W Temp Limiting Coil |
| Element - Right Rear | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Removable One-piece Drip Bowls | Chrome |
| Cooktop Type | Coil |
| Heating Element "on" Indicator Light | Yes |
| Ou Certified | No |
| Oven Rack Positions (single Or Upper/lower) | 4 |
Capacity
| Total Capacity (cubic Feet) | 2.9 cu ft |
Appearance
| Door Swing | Pull-Down |
| Color Appearance | White |
| Handle Color | White |
| Control Knobs | White |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
Weights & Dimensions
| Overall Depth | 26 5/8 in |
| Overall Height | 41 7/8 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
| Approximate Shipping Weight | 114 lb |
| Net Weight | 101 lb |
| Depth Without Handle | 24 5/8 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Depth With Door Open | 44 3/8 in |
| Oven Interior Dimensions (w X H X D) (in.) | 19 x 15-3/8 x 17-1/8 |
| Height To Cooking Surface (in.) | 36.75 +/- .25 |
Power / Ratings
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 40A |
| Kw Rating At 208v | 7.2 |
| Kw Rating At 240v | 9.3 |
| Amp Rating At 208v | 40 |
| Amp Rating At 240v | 40 |
| Bake Wattage | 2000W |
| Broiler Wattage | 2400W |
| Hertz | 60 |
Claims & Certifications
| 60 | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











