$5,399.95
48 In. 6.0 Cu. Ft. Legacy Dual Fuel Range With 7 Burner Gas Cooktop And 2 Electric Ovens In Stainless Steel - RA48
48 In. 6.0 Cu. Ft. Legacy Dual Fuel Range With 7 Burner Gas Cooktop And 2 Electric Ovens In Stainless Steel
Model: RA48





























48 In. 6.0 Cu. Ft. Legacy Dual Fuel Range With 7 Burner Gas Cooktop And 2 Electric Ovens In Stainless Steel
Model: RA48
$5,399.95
Key Features
Triple Layer Glass
Porcelain Cooktop
Stay-put Hinges
Italian Burners
Adjustable Legs
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Triple Layer Glass
Built to insulate, increase efficiency and keep the kitchen cool.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Stay-put Hinges
Heavy-duty hinges imported from Italy are fluid and stable, ensuring a feel and ultimate convenience.
Italian Burners
Handcrafted Italian burners offer the best in the industry when it comes to heat retention and distribution.
Adjustable Legs
Twist legs to adjust the total range height anywhere from 36” to 38.5”.
Specifications
Other
| Interior Oven Dimensions | 26.5"/12.5"W x 18.5" D x 14"H |
| Burner Fuel | Natural Gas and Liquid Propane Convertible |
| Oven Fuel | Electric Convection Oven |
| Electrical Requirement | 240V/60Hz/40A |
| Oven Capacity (cu.ft) | 4.2 cu. ft. / 1.8 cu. ft. |
| Number of Burners | 7 |
| Cooktop BTUs | Dual Wok (x2) - 18,000 BTUGriddle Burner - 12,500 BTURapid Burner - 12,500 BTUSemi-Rapid Burner (x2)- 10,000 BTUAuxiliary Burner - 4,500 BTU |
| Material | Stainless Steel |
| Convection Fan | Yes |
| Warranty | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 270 lbs. |
| Width | 47.75 Inch |
| Height | 36.13 Inch |
| Weight | 270 lbs |
| Depth | 27.5 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 310 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 310 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 52.75 Inch |
| Shipping Height | 41.13 Inch |
| Shipping Length | 32.5 Inch |
| Shipping Weight | 310 lbs |
| Total of Shipping Weight | 310 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 28 ft³ |
| Dimensional Weight | 348.09 lbs. |
| Total of Cubes | 28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 348.09 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 27.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 341.32 Ibs |
| Total of Cubes | 27.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 341.32 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 47.75 in. W x 27.5 in. D x 36.125 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.50 |
| Product Width (in.): | 47.75 |
| Product Height (in.): | 36.13 |
| Oven Interior Dimensions (in): | 24.875 in. W x 17.75 in. D x 16 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 41.8 |
| Range Size (Width): | 48 in. |
Details
| Appliance Category: | Freestanding Range |
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | N/A |
| Back Left Burner BTU: | 10000 |
| Back Left Middle Burner BTU: | 12500 |
| Back Right Burner BTU: | 10000 |
| Front Left Burner BTU: | 18000 |
| Front Left Middle Burner BTU: | 4500 |
| Front Right Burner BTU: | 18000 |
| Fish Burner BTU: | 12500 |
| Total BTUs: | 85500 |
| Cooktop Features: | (6) Burners, (1) Fish Burner with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Capacity of Oven (cu. ft.): | 6 (2 + 4) |
| Product Weight (lb.): | 270 |
| Fuel Type: | Convection Electric Oven- Gas Cooktop |
| Oven Features: | Manual Clean - Convection Electric - 4.2 cu. ft. / 1.8 cu. ft. deep oven - Triple Glass Window - Dual Lighting - Professional Aluminum Mesh Seal |
| Voltage: | 240vac |
| Frequency: | 60Hz |
| Amps: | 40 |
| Convection Fan: | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











