$2,334.00
Was$2,599.00Save $265.00 (10%)
30" Free-Standing Gas Double Oven Convection Range with No Preheat Air Fry - PGB965BPTS
30" Free-Standing Gas Double Oven Convection Range with No Preheat Air Fry
Model: PGB965BPTS





















Product Video

360 View
30" Free-Standing Gas Double Oven Convection Range with No Preheat Air Fry
Model: PGB965BPTS
$2,334.00
Was$2,599.00Save $265.00 (10%)
Current Rebates
Key Features
Reversible grill and griddle
True Convection with Precise Air
3 oven racks
Self-clean with steam clean
Heavy duty, dishwasher-safe grates
Tri-ring burner
Precise simmer burner
Large capacity double oven
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Reversible grill and griddle
This extra-large, reversible griddle and grill combination lets you enjoy the best in cooking versatility
True Convection with Precise Air
This oven features True Convection, an advanced convection system that uses a third heating element and reversing fan for the highest level of heat and air circulation
3 oven racks
This oven features three adjustable racks for extra space in the oven
Self-clean with steam clean
This self-cleaning oven uses optional steam cleaning for light soils to clean the oven cavity with less heat and odor
Heavy duty, dishwasher-safe grates
These cooktop grates can be cleaned one of two ways – either in the dishwasher, or on the bottom of a self-clean oven
Tri-ring burner
A versatile burner offers three different-sized flame rings on a single burner element, so it's like having three burners in one
Precise simmer burner
This burner setting provides low, even heat so delicate dishes don't burn
Large capacity double oven
Cook an entire meal at once with a 6.7 cubic foot total capacity double oven which provides enough room for multiple dishes
No Preheat Air Fry
Cook healthier, crispier versions of your favorite foods in less time, thanks to an air fryer right in your oven that doesn’t require preheating, a basket or a special tray
Synchronized clocks and lights
Synchronize your oven and GE Appliances over-the-range microwave so that clocks are always matching and lights automatically come on when a burner is activated with Chef Connect
Center oval burner
This center oval burner gives you a fifth burner and the perfect place to use griddles or odd-size cookware
Built-In WiFi, Powered by SmartHQ App
Connect, control and manage your oven from anywhere with your smartphone or tablet (Select features require WiFi Connection) See details
GE Profile Connect +
Ensure your oven always has the latest features, like new Air Fry modes, with downloadable software upgrades
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 47.25 in |
| Overall Depth | 29.25 in |
| Net Weight | 205 lb |
| Depth Without Handle | 27.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 242 lb |
| Depth with Door Open | 44 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 9-1/2 x 19-1/8 - Upper; 24 x 15 x 20-5/8 - Lower |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle Design | Designer Style |
| Handle Color | Black Stainless |
| Control Knobs | Black Stainless |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Black Stainless |
FEATURES
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 9,500 BTU |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Rack Features | 3 Flat Nickel Racks |
| Power Boil Burner | Yes |
| Burner - Left Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option (Both Ovens) |
| Griddle | Reversible Integrated Grill/Griddle (Included) |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| WiFi Enabled Features | Scan To Cook (Oven) |
| Product Type | Free-Standing Double Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates with Griddle |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast Iron |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Burner - Center | 10,000 BTU Oval |
| Interior Oven Light | 1 Auto Incandescent (Both Ovens) |
| WiFi Connect | Built-In |
| Control Location | Front |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Control Type | Electronic Touch |
| Burner - Left Front | 20,000 BTU Tri-ring Burner |
| Sabbath Mode | Yes |
| Configuration | Double Oven Range |
| OU Certified | No |
| Oven Cooking Modes | Warming (Upper Oven) |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Burner - Right Front | 18,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 2 / 5 |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | DiGiorno |
| Connected Capabilities | Fresco |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Innit |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Cooktop Surface | Edge-to-Edge |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Dark Gray |
| Oven Cooking Modes | Bake |
| Oven Cooking Modes | Broil (Lower Oven) |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake (Lower Oven) |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast (Lower Oven) |
| Oven Cooking Modes | No Preheat Air Fry (Lower Oven) |
| WiFi Enabled Features | Remote Control |
| WiFi Enabled Features | Remote Notifications |
| WiFi Enabled Features | Clock Sync |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Chef Connect |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Cooking Technology | Traditional Upper; True Convection Lower |
| Oven Control Features | Certified Oven Kosher Separation |
| Cooking System | True Convection |
ACCESSORIES
| Air Fry Basket | Optional- JXAFTRAY1VSS |
| Center Grate | Optional - JXGRATE1 |
| Griddle Accessory | Reversible Integrated Grill/Griddle (Included) |
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 10.0; (1) 9.5; (2) 18.0; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 18.0; (1) 5.0; (1) 18.0; (1) 9.5; (1) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 7.0 / 120V - Upper; 14.0 / 16.5 - Lower |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 7.0 / 120V - Upper; 13.5 / 13.5 - Lower |
| Electrical Requirements | 120V |
| Hertz | 60 |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.5 Upper / 4.3 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.80 cu ft |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 9-1/2 x 19-1/8 - Upper; 24 x 15 x 20-5/8 - Lower |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 29.25 in. |
| Weight | 205 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 34.25 in. |
| Shipping Weight | 245 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 245 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 298.29 lbs. |
| Total of Cubes | 23.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 298.29 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











