30" Free-Standing Self Clean Dual-Fuel Fingerprint Resistant Range with Storage Drawer - P2B935YPFS
30" Free-Standing Self Clean Dual-Fuel Fingerprint Resistant Range with Storage Drawer
Model: P2B935YPFS























































































Product Video

360 View
30" Free-Standing Self Clean Dual-Fuel Fingerprint Resistant Range with Storage Drawer
Model: P2B935YPFS
Key Features
Fingerprint resistant stainless
Reversible grill and griddle
True Convection with Precise Air
3 oven racks
Center oval burner
Multi-ring Burner
Heavy duty, never-scrub rack
Large capacity oven
Description
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Fingerprint resistant stainless
Easily wipe away smudges and fingerprints for a look that's always sparkling clean
Reversible grill and griddle
This extra-large, reversible griddle and grill combination lets you enjoy the best in cooking versatility
True Convection with Precise Air
This oven features True Convection, an advanced convection system that uses a third heating element and reversing fan for the highest level of heat and air circulation
3 oven racks
This oven features three adjustable racks for extra space in the oven
Center oval burner
This center oval burner gives you a fifth burner and the perfect place to use griddles or odd-size cookware
Multi-ring Burner
A versatile burner offers three different-sized flame rings on a single burner element, so it's like having three burners in one
Heavy duty, never-scrub rack
This removable oven rack can be left in the oven during the self-clean cycle so you never have to scrub
Large capacity oven
Cook an entire meal at once with a 5.6 cubic foot oven which provides enough room for multiple dishes
Precise simmer burner
This burner setting provides low, even heat so delicate dishes don't burn
No Preheat Air Fry
Cook healthier, crispier versions of your favorite foods in less time, thanks to an air fryer right in your oven that doesn’t require preheating, a basket or a special tray
Built-In WiFi, Powered by SmartHQ App
Connect, control and manage your oven from anywhere with your smartphone or tablet (Select features require WiFi Connection) See details
GE Profile Connect +
Ensure your oven always has the latest features, like new Air Fry modes, with downloadable software upgrades
Dual fuel
This range is equipped with Dual Fuel technology, offering a gas cooktop and electric oven for even results and precise temperature control
Self-clean oven
This self-cleaning oven cleans the oven cavity without the need for scrubbing or chemical cleaners
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 205 lb |
| Depth with Door Open 90° | 47.1875 in |
| Approximate Shipping Weight | 225 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 20-5/8 |
| Overall Depth | 29 3/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35.8125 |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Profile™ XL |
| Handle Design | Sculptured |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Control Knobs | Profile Premium Heavy Duty |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Stainless |
| Oven Door Features | Easy clean oven door |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 9,500 BTU |
| Lower Oven Features | Dual element bake |
| Oven Interior | 2 Oven Interior Lights |
| Oven Lockout | Yes |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Burner - Left Rear | 5,000 BTU |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Griddle | Reversible Cast Grill/Griddle |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| WiFi Enabled Features | Scan To Cook (Oven) |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Backguard | Stainless |
| Burner - Center | 10,000 BTU Oval |
| WiFi Connect | Built-In |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Control Type | Glass Touch |
| Burner - Left Front | 21,000 BTU Tri-ring Burner |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Sabbath Mode | Yes |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Cooking Technology | True European Convection with Precise Air |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| OU Certified | No |
| Oven Cooking Modes | Warming |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Front | 18,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Stainless Steel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | DiGiorno |
| Connected Capabilities | Fresco |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Innit |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Lower Oven Features | Bake knob control; infinite heat settings; removable insert |
| Oven Cooking Modes | Bake |
| Oven Cooking Modes | Broil |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Cooking Modes | No Preheat Air Fry |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| WiFi Enabled Features | Remote Control |
| WiFi Enabled Features | Remote Notifications |
| WiFi Enabled Features | Clock Sync |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Cook) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
ACCESSORIES
| Air Fry Basket | Optional- JXAFTRAY1VSS |
| Optional Accessories | WB48X20990 Roller Rack |
| Center Grate | Optional - JXGRATE1 |
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 19.0; (1) 11.0; (1) 9.1; (1) 5.0; (1) 10.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 240V; 60Hz; 30A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 15.0; (1) 10.0; (1) 9.1; (1) 5.0; (1) 8.0 |
| Broiler Wattage | 3410W |
| Bake Wattage | 2585W |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 20-5/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 29.75 in. |
| Weight | 205 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 34.75 in. |
| Shipping Weight | 245 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 245 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 301.78 lbs. |
| Total of Cubes | 24.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 301.78 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.70 cu ft |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










