$6,499.00
Gas Range, 30", 4 Burners - OR30SCG4W1
$6,499.00
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Other
| Yes |
Accessories (included)
| Yes | |
| 2-pc grill system (Broil pan and Grill rack) | Yes |
| Broil pan | Yes |
| Chromed shelf runners | 1 set |
| Full extension telescopic shelves | 2 sets (part 578776) |
| Small pot support | 1 (part 533981 cast) |
Burner ratings
| Yes | |
| Dual wok burner inner/outer (LPG) | 1000 - 18000BTU |
| Dual wok burner inner/outer (natural gas) | 1000 - 18000BTU |
| Maximum burner power | 18000 BTU |
| Semi-rapid burner (LPG) | 1500 - 7600BTU |
| Semi-rapid burner (natural gas) | 1500 - 8000BTU |
| Total cooktop power | 52000 BTU |
Cleaning
| Yes | |
| Acid resistant graphite enamel | Yes |
| Removable oven door | Yes |
| Removable shelf runners | Yes |
Controls
| Yes | |
| Laser etched graphics | Yes |
Gas Requirements
| Yes | |
| Supply Pressure (LPG) | 11" W.C.P |
| Supply Pressure (natural gas) | 4" W.C.P |
Oven features
| Yes | |
| Auto re-ignition system | Yes |
| Concealed element | Yes |
| Convection | Yes |
| Electronic ignition | Yes |
| Full extension telescopic sliding shelves | Yes |
| Soft open/close door | Yes |
| Storage drawer | Yes |
Oven functions
| Yes | |
| Convection bake | Yes |
| Number of functions | 3 |
Oven performance
| Yes | |
| Bake power | 14000 BTU |
| Broil | 11000 BTU |
| CoolTouch door | Triple glazed |
Power requirements
| Yes | |
| Connection | 3-prong grounding type [NEMA 5-15P plug] |
| Power supply | 120 V, 60Hz |
| Service | 15 A |
Rangetop features
| Yes | |
| Hob rail | Yes |
| Hob rear trim | 3 1⁄8" (part 81657) |
| LPG/Natural gas compatible | Yes |
| Sealed range top | Yes |
Safety
| Yes | |
| ADA compliant | Yes |
| Advanced cooling system | Yes |
| Anti-tilt bracket | Yes |
| Balanced oven door | Yes |
| Full extension telescopic sliding shelves | Yes |
| Non-tip shelves | Yes |
| Spill containment | 1⁄2 gallon |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 35 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 40 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 14.68 ft³ |
| Dimensional Weight | 182.55 lbs. |
| Total of Cubes | 14.68 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 182.55 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

















