30" Free-Standing Gas Range - JGBS60DEKWW
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS60DEKWW
30" Free-Standing Gas Range JGBS60DEKWW30" Free-Standing Gas Range JGBS60DEKWW30" Free-Standing Gas Range JGBS60DEKWW30" Free-Standing Gas Range JGBS60DEKWW30" Free-Standing Gas Range JGBS60DEKWW30" Free-Standing Gas Range JGBS60DEKWW30" Free-Standing Gas Range JGBS60DEKWW30" Free-Standing Gas Range JGBS60DEKWW30" Free-Standing Gas Range JGBS60DEKWW30" Free-Standing Gas Range JGBS60DEKWW30" Free-Standing Gas Range JGBS60DEKWW30" Free-Standing Gas Range JGBS60DEKWW30" Free-Standing Gas Range JGBS60DEKWW
+8more
Product Video
GE 30" Free-Standing Gas Range White JGBS60DEKWW Picture
Color : White
Black
Stainless Steel
White
White
Type : Gas
Key Features
  • 13,000 BTU burner
  • Precise Simmer burner
  • Black matte steel grates
  • Standard clean oven
  • 4.8 cu. ft. oven capacity
  • Flexible broiling
  • Spend Less Time Cleaning Up
Description
Delicate foods don’t burn with low, even heat.Contains spills and make cleaning quick and easy.46 1/4 H x 30 W x 28 3/4 D
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
13,000 BTU burner
Delivers a wide range of heat output ideal for most cooking requirements
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Black matte steel grates
Enjoy a high-end look with a durable, matte coating
Standard clean oven
Smooth surface makes cleaning by hand easier
4.8 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Flexible broiling
Use any sized pan under the broiler for maximum broil flexibility
Spend Less Time Cleaning Up
Sealed cooktop burners contain spills and make cleaning quick and easy
Specifications
Warranty
Parts1 Year
Labor1 Year
WEIGHTS & DIMENSIONS
Overall Width30 in
Overall Height46.25 in
Overall Depth28.75 in
Net Weight150 lb
Depth Without Handle26.25 in
Cabinet Width30 in
Approximate Shipping Weight172 lb
Depth with Door Open46.25 in
Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.)24 x 18-1/2 x 19
Height to Cooking Surface (in.)36 - 36.25
Other
Dimensions & Weight
Width30 in.
Height46.25 in.
Length28.75 in.
Weight150 lbs.
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
Number of Boxes1
Shipping Width35 in.
Shipping Height51.25 in.
Shipping Length33.75 in.
Shipping Weight190 lbs.
Total of Shipping Weight190 lbs.
SourceCalculation
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
Cubic Feet Measurement23.08 ft³
Dimensional Weight286.98 lbs.
Total of Cubes23.08 ft³
Total of Dimensional Weight286.98 lbs.
APPEARANCE
Cooktop Burner Grate ColorMatte Black
HandleDesigner Style
Oven Door FeaturesBig View Oven Window
Control KnobsGloss White
Color AppearanceWhite
Ignition SystemElectronic
Burner - Right Rear5,000 BTU Precise Simmer
Oven Rack Features2 Flat Nickel Racks
Burner - Left Rear9,500 BTU
Oven Cleaning TypeStandard Clean
Product TypeFree-Standing Single Oven
Cooktop TypeStandard Grates
Cooktop Burner Grate MaterialHeavy Steel
Fuel TypeNatural Gas
Interior Oven Light1 Incandescent
Control LocationFront
Control TypeElectronic Touch
Burner - Left Front9,500 BTU
Drawer TypeBroiler
Sabbath ModeYes
Cooking TechnologyTraditional
ConfigurationRange with Broiler Drawer
OU CertifiedEmbedded OU/CRC Enhanced Shabbos Mode
Cooktop Burner TypeSealed
Burner - Right Front13,000 BTU
Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower)6
Cooktop SurfacePorcelain-Enamel
Oven Control FeaturesAuto Oven Shut-Off
Oven Control FeaturesOven Control Lock Capability
Cooktop SurfaceWhite
Cooktop SurfaceOne-Piece Upswept
Oven Control FeaturesAudible Preheat Signal
Oven Control FeaturesDelay Bake Option
Oven Control FeaturesElectronic Clock and Timer
Oven Control FeaturesHi / Low Broil
POWER / RATINGS
Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's)(1) 13.0; (2) 9.5; (1) 5.0
Volts/Hertz/Amps120v; 60Hz; 15A