$1,164.00
Was$1,299.00Save $135.00 (10%)
24" Steam Clean Free-Standing/Slide-in Gas Range - JGAS640RMSS
$1,164.00
Was$1,299.00Save $135.00 (10%)
Key Features
Front controls
Edge-to-edge cooktop with heavy-cast grates
In-oven broil
Sealed cooktop burners
Modular backguard
Steam clean
Description
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Front controls
Easily-accessible controls make it simple to control the stovetop and oven
Edge-to-edge cooktop with heavy-cast grates
Enjoy the versatility of a large cooking surface on the stove that can handle lots of cookware combinations
In-oven broil
Healthy meals are hassle-free with in-oven broiling
Sealed cooktop burners
Contains spills and make cleaning quick and easy
Modular backguard
Versatile design gives you the option of a traditional look, or flip down to create a slide-in appearance
Steam clean
The power of steam eliminates oven scrubbing with just a 30-minute cycle
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 41 in |
| Overall Depth | 28.125 in |
| Net Weight | 107 lb |
| Depth Without Handle | 25.875 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Approximate Shipping Weight | 120 lb |
| Depth with Door Open | 45.625 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 19 x 15-3/8 x 17-1/8 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 +/- .25 |
FEATURES
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU |
| Oven Interior | Blue Gray |
| Oven Rack Features | 2 Flat Nickel Racks |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Standard Grates |
| Cooktop Burner Grate Material | Cast-Iron |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Control Location | Front |
| Control Type | Rotary knobs |
| Drawer Type | Lower Storage Drawer |
| Burner - Left Front | 9,500 BTU |
| Sabbath Mode | Yes |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Cooking Technology | Traditional |
| Configuration | Range with In Oven Broil |
| OU Certified | No |
| Oven Cooking Modes | Broil |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Front | 15,000 BTU |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 |
| Oven Cooking Modes | Bake |
| Oven Interior | 1 Incandescent Light |
APPEARANCE
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Control Knobs | Stainless Steel |
| Door Swing | Pull-Down |
| Color Appearance | Stainless Steel/Black |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 15.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60Hz ; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 15.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 13.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 13.0 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Optional Backguard | Included |
| LP Conversion Kit | Included |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 19 x 15-3/8 x 17-1/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 41 in. |
| Length | 28.13 in. |
| Weight | 107 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 46 in. |
| Shipping Length | 33.13 in. |
| Shipping Weight | 147 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 147 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.02 ft³ |
| Dimensional Weight | 199.1 lbs. |
| Total of Cubes | 16.02 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 199.1 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 2.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

























