54" Wide All-in-One Kitchenette with Gas Range - ACK54GASW
54" Wide All-in-One Kitchenette with Gas Range
Model: ACK54GASW













54" Wide All-in-One Kitchenette with Gas Range
Model: ACK54GASW
Key Features
Complete one-piece kitchenette
2-door refrigerator-freezer included
Sink and faucet
Push-to-turn knobs
Sealed burners
Cutlery bin
Gas range included
Continuous grates
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Complete one-piece kitchenette
2-door refrigerator-freezer included
Sink and faucet
Push-to-turn knobs
Sealed burners
Cutlery bin
Gas range included
Continuous grates
Reversible door
One piece stainless steel countertop
Stainless steel backguard
Removable cutting board surface
Optional storage shelf
Ships on one pallet
100% CFC free
Storage compartment
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview Kitchenette
| Nominal Height | 42.0" (107 cm) |
| Height of Cabinet | 42.0" (107 cm) |
| Nominal Width | 54.0" (137 cm) |
| Width | 53.5" (136 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.75" (60 cm) |
| Depth with door at 90° | 43.25" (110 cm) |
| Capacity | 3.2 cu.ft. (91 L) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Other Energy Info | 5 amp range; 1.1 amp refrigerator |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 248.0 lbs. (112 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101075563 |
| Refrigerator Included | CP34W |
| Refrigerator Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 1 |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Full Door Shelves | 2 |
| Can Storage | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.16 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 88.0 |
| Cooking Type | Gas Range |
| Number of Burners | 4 |
| Cooktop Controls | Dial |
| LP Convertible | Yes |
| Range Included | RG244WS |
| Oven Included | Yes |
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











