27" Wide Gas Wall Oven - SGWOGD27
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
27" Wide Gas Wall Oven
Model: SGWOGD27
27" Wide Gas Wall Oven SGWOGD2727" Wide Gas Wall Oven SGWOGD2727" Wide Gas Wall Oven SGWOGD2727" Wide Gas Wall Oven SGWOGD27
Color : Stainless Steel
product image
Stainless Steel
Type : Gas
Key Features
  • Made in Italy
  • Stainless steel construction
  • 27" wide gas wall oven
  • LP convertible
  • Professional handle
  • Large oven window
  • Interior light
  • Convection function
Read More
Description
Summit's Made In Italy cooking lineup combines user-friendly function, elegant style, and lasting durability to create the ultimate luxury for home kitchens. Model SGWOGD27 is just over 27" wide, designed for installation in cabinets with a minimum cutout size of 23.125" H x 26.625" W x 24" deep. The exterior is fully constructed from stainless steel in a brushed horizontal grain, with a thick towel bar handle and modern oversized knobs to create a statement look. The extra large glass oven window and interior light ensure you have a full view inside the oven when cooking. The manifold includes a digital clock with a countdown timer for additional convenience. Inside, the SGWOGD27 features porcelain construction to hold up to everyday use. Three adjustable shelves can be positioned on five glides. We also include a broiler tray with a removeable metal grate. The powerful 12,000 BTU oven includes settings to bake and broil, with a convection fan that can be used with either function to ensure even heating on your dishes. The SGWOGD27 ships preset for natural gas but includes an LP conversion kit to adjust to propane connections. This unit utilizes spark ignition and features a pre-installed cord with a 3-prong plug. The regulator is included. With its versatile functions and stunning design, the SGWOGD27 brings European elegance to the home. Matching Italian gas cooktops are also available in 24", 27", 30", and 36" sizes. Browse the full Summit assortment to explore your options.
Read More
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Made in Italy
Designed and manufactured in Italy for Summit
Stainless steel construction
Professional style built to last with brushed stainless steel construction on the door and manifold
27" wide gas wall oven
Deluxe design for wall installation (cutout minimum: 23 1/8" H x 26 3/8" W x 24" D)
LP convertible
Unit comes set for natural gas but ships with an LP kit for easy conversion to propane connections
Professional handle
Solid tube handle in brushed stainless steel for a luxury look and strong grip
Large oven window
Extra wide glass window provides a full view of your cooking
Interior light
Stays on during the bake and broil process so you can observe your cooking progress at a glance
Convection function
Broil function
Broiler is located inside main cavity and can be accessed easily with its knob control
Powerful cooking
12,000 BTU oven offers endless cooking possibilities
Intuitive knob controls
Porcelain interior
Durable construction built to last
Adjustable shelves
Includes three slide-out shelves with five positions to best accommodate a variety of dish sizes
Broiler pan included
Porcelain tray with removable metal grate
Digital clock and timer
Conveniently located in the center of the control panel
Electronic ignition
Pre-installed cord with a 3-prong plug included
Regulator included
Gas connector specially made to fit this unit's safety valve
Thermocouple flame failure protection
Automatically turns gas off if flame is extinguished
Specifications
Warranty
Parts1 Year
Labor1 Year
Overview
Nominal Height24.0" (61 cm)
Height of Cabinet23.38" (59 cm)
Nominal Width28.0" (71 cm)
Width27.38" (70 cm)
Nominal Depth23.0" (58 cm)
Depth22.63" (57 cm)
Depth with Handle24.63" (63 cm)
Depth with door at 90°39.75" (101 cm)
Capacity3.0 cu.ft. (85 L)
DoorStainless Steel
CabinetStainless Steel
US Electrical SafetyETL
Canadian Electrical SafetyETL-C
Amps15.0
Voltage/Frequency115 V AC/60 Hz
Weight144.0 lbs. (65 kg)
Parts & Labor Warranty1 Year
UPC761101077529
Gas Walloven
IgnitionSpark
LP ConvertibleYes
Oven Capacity3.0
ControlsDial
Oven LightYes
Cooking TimerYes
Cleaning TypeManual
Oven Rack Qty3
Oven WindowYes
Interior Height13.75" (35 cm)
Interior Width23.0" (58 cm)
Interior Depth16.0" (41 cm)
Cutout Height23.13" (59 cm)
Cutout Width26.38" (67 cm)
Cutout Depth24.0" (61 cm)
Dimensions & Weight
Width27.38 in.
Height23.38 in.
Length22.63 in.
Weight144 lbs.
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
Number of Boxes1
Shipping Width32.38 in.
Shipping Height28.38 in.
Shipping Length27.63 in.
Shipping Weight184 lbs.
Total of Shipping Weight184 lbs.
SourceCalculation
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
Cubic Feet Measurement8.38 ft³
Dimensional Weight104.22 lbs.
Total of Cubes8.38 ft³
Total of Dimensional Weight104.22 lbs.
Overview Gas Walloven
Width27.38" (70 cm)
Depth22.63" (57 cm)
Capacity3.0 cu.ft. (85 L)
DoorStainless Steel
CabinetStainless Steel
US Electrical SafetyETL
Amps15.0
Weight144.0 lbs. (65 kg)
Parts & Labor Warranty1 Year
UPC761101077529
IgnitionSpark
LP ConvertibleYes
Oven Capacity3.0
ControlsDial
Oven LightYes
Cooking TimerYes
Cleaning TypeManual
Oven Rack Qty3
Oven WindowYes
Interior Height13.75" (35 cm)
Interior Width23.0" (58 cm)
Interior Depth16.0" (41 cm)
Cutout Height23.13" (59 cm)
Cutout Width26.38" (67 cm)
Cutout Depth24.0" (61 cm)