Series 30" Built-In Single Convection Wall Oven - PT9050SFSS
Series 30" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: PT9050SFSS























Product Video

Series 30" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: PT9050SFSS
Replaced By
Ge Profile™ 30" Smart Built-in Convection Single Wall Oven With No Preheat Air Fry And Precision Cooking
Model: PTS7000SNSS

$1,998.00
Was$3,499.00Save $1,501.00 (43%)
Key Features
True European Convection with Direct Air
Self-clean, heavy-duty roller rack
Progressive halogen oven lighting
Self-clean with Steam Clean option
Glass touch controls
5.0 cu. ft. oven capacity
Fit Guarantee
WiFi powered by SmartHQ
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
True European Convection with Direct Air
Bakes evenly as warm air blows from the top in and around bakeware
Self-clean, heavy-duty roller rack
Easily access items with a rack that glides smoothly
Progressive halogen oven lighting
See what you’re baking with lights that slowly illuminate the oven
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Glass touch controls
Set temperatures quickly and clean with little effort
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
WiFi powered by SmartHQ
Wirelessly control oven functions from your smartphone
Notification lighting
Know the status of your oven functions with a quick glance
Ten-pass bake element
Even baking is assured with heat that covers more surface area
Ten-pass dual broil element
Large and small dishes brown evenly with two, full-coverage elements
WiFi powered by SmartHQ™
Wirelessly control oven functions from your smartphone
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| WiFi Connect | Built-In |
| Oven Cooking Modes | Thermal Broil |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Rack Features | Ladder-Rack Positions |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking System | True European Convection with Direct Air |
| Control Type | Notification Lighting |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Nest |
| Connected Capabilities | Drop |
| Connected Capabilities | Innit |
| Connected Capabilities | DiGiorno |
| Control Type | Glass Touch |
| Control Type | LED |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Cook Time |
| Oven Control Features | Delay Time |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low / Crisp Broil |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi-Rack |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Cooking Modes | Convection Broil |
| Oven Cooking Modes | Crisp Broil |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element |
| Oven Features | 10-Pass Dual Broil Element |
| Oven Interior | 3 Halogen Interior Oven Lights |
| Oven Interior | Black Gloss Finish |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Oven Rack Features | 1 Self-Clean Roller Rack |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2850W |
| Convection Wattage | 2400W |
| KW Rating at 240V | 4.5 |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Broiler Wattage | 4300W |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| KW Rating at 208V | 3.4 |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Undercounter |
| Handle | Stainless Steel |
| Handle | Designer Style |
| Installation | Under Cooktop |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Installation | Side-by-Side |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 161 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-5/8 x 27-5/16 x 23-1/2 |
| Approximate Shipping Weight | 177 lb |
| Overall Depth | 26 3/4 in |
| Overall Height | 28 3/4 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 28.75 in. |
| Length | 26.75 in. |
| Weight | 161 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 33.75 in. |
| Shipping Length | 31.75 in. |
| Shipping Weight | 201 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 201 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.24 ft³ |
| Dimensional Weight | 164.6 lbs. |
| Total of Cubes | 13.24 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 164.6 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










