$2,964.00
Was$3,299.00Save $335.00 (10%)
27" Single Wall Oven with Air Fry Mode - KOES527PBS
$2,964.00
Was$3,299.00Save $335.00 (10%)
Key Features
4,000-Watt Broil Element
Air Fry Mode
Dishwasher-Safe Air Fry Basket
EasyConvect™ Conversion System
Even-Heat™ Preheat
Even-Heat™ True Convection
FIT System Limited Guarantee
Integrated Meat Thermometer
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
4,000-Watt Broil Element
Uses high heat to give foods a crispy, golden brown finish. Use Broil to sear meat, grill fish, char vegetables, toast bread, melt cheesy toppings and more.
Air Fry Mode
Uses triple heating elements and a fan to circulate hot air around the included air fry basket, crisping and browning food with less oil.**When compared to deep frying.
Dishwasher-Safe Air Fry Basket
Allows air to circulate around food as it cooks for crisping and browning and is dishwasher-safe for easy cleanup.
EasyConvect™ Conversion System
Automatically adjusts conventional baking temperatures and cook times to their convection equivalents, making it easy to use convection with recipes of all kinds.
Even-Heat™ Preheat
Raises the oven temperature an extra 40°F during preheating to maintain the set temperature when the oven door is opened and food is added. This also ensures the entire oven cavity, including walls and racks, is fully heated to help prevent cold spots.
Even-Heat™ True Convection
Features a unique bow-tie design with heating element and fan that circulates hot air throughout the entire oven, providing optimal temperatures for delicious baked goods, juicy roasts and flavorful vegetables.
FIT System Limited Guarantee
Allows the oven to install in standard, short or tall cabinet cutouts, using flexible design elements to match the height of an existing cutout.**On 27" and 30" KitchenAid® wall ovens. Excludes new cabinet installations. Offer valid for qualified models of a compatible width and dates specified. Visit kitchenaid.com/promotions.
Integrated Meat Thermometer
Takes the guesswork out of roasting meat just the way you like, from rare to well done. It continuously monitors cooking progress and automatically turns the oven off when your desired temperature is reached.
PrintShield™ Finish
Resists smudges and fingerprints. The specialized coating for stainless steel is easy to clean with just water and a soft cloth, so you can spend more time cooking and less time cleaning up.
SatinGlide™ Roll-Out Extension Rack
Makes it easy to cook with large or heavy bakeware. Sure-grip handle and smooth roll-out simplify loading and unloading.
Self-Cleaning Cycle
Uses high temperatures to loosen baked-on food without the need for chemical cleaners. After running this cycle, give the inside of the oven a wipe down with a damp cloth.
Self-Close Door
Features specialized hinges that make it easy to shut the oven when your hands are full. Just give the door a nudge, and it will gently close itself.
Star-K Certified
To meet kosher requirements for use on the Jewish Sabbath and other religious holidays. When in Sabbath Mode, the oven remains in baking mode at a constant temperature with lights, displays and tones disabled.
What's in the box
Single Wall Oven includes a Dishwasher-Safe Air Fry Basket and an Integrated Meat Thermometer
Specifications
Controls
| Control Type | Electronic Touch |
| Display Color | White |
| Electronic Display Type | Digital |
| Language Conversion | English/French/Spanish |
| Light Control | Oven Light Touch Pad |
Features
| Selection | Air Fry, Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Cook Time Indicator, Delay Start, Keep Warm/Warm Hold, Language Conversion, Proofing, Rapid Preheat, Sabbath Mode, Start |
| Selection | Air Fry, Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Cook Time Indicator, Delay Start, Keep Warm/Warm Hold, Language Conversion, Proofing, Rapid Preheat, Sabbath Mode, Start |
Details
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Delay Clean | No |
| Flush Installation Approved | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Oven Type | Single |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Cooktop Combinations | KCES550, KCES556, KCES950, KCES956, KCGS350, KCGS356, KCGS550, KCGS556, KCGS950, KCGS956, KCIG550, KCIG556, KECC604, KECC607, KECC664, KECC667, KGCC506, KGCC566, KICU509, KICU569 |
Certifications
| CUL | Yes |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Star K Certified | Star K Certified |
Electrical
| Amps | 20 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 28.75 in. |
| Length | 27.13 in. |
| Weight | 140 lbs. |
| Carton Depth | 30 13/16 |
| Carton Height | 30 |
| Carton Width | 31 1/2 |
| Cutout Depth (in) | 24 |
| Cutout Height (in) | 28 |
| Cutout Width (in) | 25 1/2 |
| Depth Closed Excluding Handles | 24 1/2 |
| Depth Closed Including Handles | 27 1/8 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46 3/4 |
| Gross Weight | 140 |
| Net Weight | 114.0 |
| Cutout Depth(IN,inches) | 24.0000 |
| Cutout Height(IN,inches) | 28.0000 |
| Cutout Width(IN,inches) | 25.5000 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 24.5000 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 27.1250 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 46.7500 |
| Maximum Height(IN,inches) | 28.7500 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 33.75 in. |
| Shipping Length | 32.13 in. |
| Shipping Weight | 180 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 180 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.07 ft³ |
| Dimensional Weight | 150.08 lbs. |
| Total of Cubes | 12.07 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 150.08 lbs. |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Oven Window Size | Extra Large |
| Door Lock | Yes |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
Oven Cavity Details
| Bake Element Power | 2,800 W |
| Broiler Element Power | 4,000 W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Type | True Convection |
| Convection Functions | Bake, Broil, Convection Conversion |
| Door Broil Position | Closed |
| Door Lock | Yes |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Installable Under Cooktop | Yes |
| Installable Under Oven | Yes |
| Interior Coating | Porcelain |
| Interior Color | Blue |
| Light Type | Halogen |
| Number of Bake Elements | 2 |
| Number of Broil Elements | 1 |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Oven Racks | 3 |
| Number of Rack Guides | 6 |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Self-Cleaning Oven Racks | No |
| Convection Element Power | 3,200 w |
Smart Compatibility
| Connectivity | No, Android, Google Assistant, iOS |
| Works With | No, Remote Access, Voice Controlled, WiFi |
Dimensions
| Capacity | 4.3 cu. ft. |
| Common Size | 27 in |
| Maximum Height | 28-3/4 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 28 in |
| Cutout Width | 25-1/2 in |
| Depth | 27-1/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 27-1/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-3/4 in |
| Gross Weight | 159 lbs |
| Height | 28-3/4 in |
| Net Weight | 143 lbs |
| Oven Interior Depth | 19 in |
| Oven Interior Height | 18 in |
| Oven Interior Width | 22 in |
| Width | 26-3/4 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.




















