24" Electric Single Standard Clean Wall Oven - JRS06BJBB
24" Electric Single Standard Clean Wall Oven
Model: JRS06BJBB











24" Electric Single Standard Clean Wall Oven
Model: JRS06BJBB
Replaced By
24" Electric Single Self-Cleaning Wall Oven
Model: JRP20BJBB

$1,884.00
Was$2,099.00Save $215.00 (10%)
Key Features
Electronic oven controls
Clear View window
Interior oven light
Two oven racks
Multiple oven rack positions
Frameless glass oven door
Audible preheat signal
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Electronic oven controls
Electronic touch pads are easy to operate
Clear View window
Clear window makes monitoring food simple
Interior oven light
Illuminates the oven interior
Two oven racks
Durable to securely hold any cookware
Multiple oven rack positions
Increase cooking flexibility and maximize oven capacity
Frameless glass oven door
Simple, stylish and easy to clean
Audible preheat signal
Convenient signal alerts when the oven reaches desired temperature
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2000W |
| KW Rating at 240V | 3.4 |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| KW Rating at 208V | 2.6 |
FEATURES
| Fuel Type | Electric |
| Product Type | Single Oven |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Cooking Technology | Traditional |
| Configuration | Single Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Control Type | SmartSet |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Oven Door Features | Clear View Oven Window |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Black on Black |
| Handle Design | D-shaped |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 17 x 15 x 18-1/2 |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 82 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 22-1/2 x 27-1/2 x 23-1/2 |
| Approximate Shipping Weight | 92 lb |
| Overall Depth | 23 1/8 in |
| Overall Height | 28 3/16 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 17 x 15 x 18-1/2 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 22-1/2 x 27-1/2 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 28.19 in. |
| Length | 23.13 in. |
| Weight | 82 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 33.19 in. |
| Shipping Length | 28.13 in. |
| Shipping Weight | 122 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 122 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 111.37 lbs. |
| Total of Cubes | 8.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 111.37 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 2.70 cu ft |
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











