$5,599.00
NOIR 30" SINGLE WALL OVEN - JOESC730RM
$5,599.00
Current Rebates
Key Features
V2™ Vertical Dual-Fan True Convection With Advanced Temperature Precision
Temperature Probe
Air Fry
7.8 Full Color Ultra Wide LCD Display With Culinary Center
Smart Wall Oven
JennAir® Culinary Center
Versatile Cooking Modes
2,800-Watt Hidden Bake Element
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
V2™ Vertical Dual-Fan True Convection With Advanced Temperature Precision
Dual rotating vertical fans work in tandem to circulate heated air from the two 3,400-watt elements around the top and bottom racks. The two fans drive the air throughout the cavity where you need it most for flaky bakery-style pastries, caramelized roasted vegetables and to transform marbled meats into succulent roasts. Advanced Temperature Precision on select JennAir Wall Ovens* consistently tune heating elements, offering our tightest temperature control.
Temperature Probe
Know when dinner is done without ever opening the door. Internal food temperature readings are visible on the LCD screen or directly in the app.**Appliance must be set to remote enable. WiFi & App required. Features subject to change. For details and privacy info, visit jennair.com/connect.
Air Fry
Achieve crispy, yet juicy results on your favorites, from fresh vegetables to guilty-pleasure fried foods. Use Air Fry to circulate hot air around the tray to crisp food using little to no additional oil.
7.8 Full Color Ultra Wide LCD Display With Culinary Center
Visually vibrant. This highly interactive, full-color LCD display allows you to navigate effortlessly through settings and the algorithms of JennAir® Culinary Center recipes.
Smart Wall Oven
Fluently control your wall oven—whether in the kitchen or not. The JennAir® App empowers you to remotely control and monitor the oven, prompts you when it's time to tend to your dish or you can select from chef-inspired recipes designed to provide you with effortlessly delicious results. Use simple voice commands with your Google Assistant or Alexa-enabled device* for an even more seamless cooking experience.*Appliance must be set to remote enable. WiFi & App required. Features subject to change. Details and privacy info at jennair.com/connect. Amazon Alexa and Google Home features available in U.S. only.
JennAir® Culinary Center
Cook with a digital sous chef at your fingertips; the Culinary Center helps you recreate 5-star recipes at home. Access this cooking hub right from your LCD display for chef-inspired dynamic algorithms, featuring full-color food photography, doneness levels, menu-specific tips and JennAir® Custom Recipes.
Versatile Cooking Modes
Uncompromising results, untroubled process. Rapid Preheat Mode lets you bake on a single rack without the wait. Dough rises quickly and evenly with Proofing mode, and the Keep Warm™ setting lets you serve your entire menu at the same time.
2,800-Watt Hidden Bake Element
This 2,800-watt bake element is concealed beneath the oven floor, providing intense heat and a smooth surface that is easy to clean.
3,400-Watt Convection Element
This convection element wraps dishes in heat and maintains a controlled cooking environment.
4,000-Watt Broil Element
Tap into high-wattage heat designed to broil meats to tantalizing caramelization.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 249.78 lbs. |
| Total of Cubes | 20.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 249.78 lbs. |
Certifications
| CUL | Yes |
| Star K Certified | Yes |
| UL | Yes |
| ADA Compliant | Ada Height And Side And Front Reach Compliant |
| Prop 65 | California Residents Only - Warning: Cancer And Reproductive Harm - Www.p65warnings.ca.gov. |
Controls
| Control Type | Tap Touch |
| Display Color | Full Color |
| Light Control | Oven Light Touch Pad |
| Electronic Display Type | 7-inch Full Color Lcd |
| Language Conversion | English/french |
Details
| Delay Clean | Yes |
| Flush Installation Approved | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Oven Selections | Add a Minute; Air Fry; Assisted Cycles; Audible Signal; Automatic Shutdown; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Convect Bake; Cook Time Indicator; Cook and Hold; Culinary Center; De |
| Oven Type | Single |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Cooktop Combinations | Jec3430, Jec3536, Jec4424, Jec4430, Jec4536, Jgc1530, Jgc1536, Jgc2530, Jgc2536, Jgc7530, Jgc7636, Jic4430, Jic4536, Jic4715gs, Jie4115gs |
| Design Expression | Noir™ |
| Oven Selections | Add A Minute, Air Fry, Assisted Cycles, Audible Signal, Automatic Shutdown, Bake, Broil, Cancel/off, Clock, Control Lock, Convect Bake, Cook Time Indicator, Cook And Hold, Culinary Center, De |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 20 |
| Volts | 240 |
| Hz | 60 |
| Watts | 5800 |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Door Lock | Yes |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Stainless Steel |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | Yes |
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, Ios |
| Works With | App, Remote Access, Voice Controlled, Wifi |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 168.43 lbs. |
| Gross Weight | 168.43 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 208.43 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 208.43 lbs. |
| Source | Calculation |
Oven Cavity Details
| Convection Element Type | Dual Fan |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Convection Functions | Bake Broil Roast Upper |
| Door Broil Position | Closed |
| Light Type | Halogen |
| Installable Under Cooktop | Yes |
| Interior Coating | Porcelain |
| Number of Oven Lights | 3 |
| Number of Bake Elements | 1 |
| Number of Broil Elements | 1 |
| Number of Oven Racks | 3 |
| Number of Rack Guides | 6 |
| Oven Cooking System | V2™ True Convection |
| Self-Cleaning Oven Racks | No |
| Broiler Element Power | 4,000 W |
| Broiler Location | Top Of Oven |
| Convection Element Power | 6,800 W |
| Oven Cleaning Type | Self-cleaning |
| Bake Element Power | 2,800 W |
| Interior Color | Black |
| Temperature Conversion | Yes |
| Temperature Probe | Yes |
Dimensions
| Capacity | 5 Cu. Ft. |
| Common Size | 30 In |
| Cutout Depth | 24 In |
| Cutout Height | 29-219/500 In |
| Cutout Width | 28-1/2 In |
| Depth | 23-1/4 In |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-313/1000 In |
| Depth Closed Including Handles | 26-3/8 In |
| Depth Excluding Doors | 23 In |
| Depth With Door Open 90 Degree | 45-219/500 In |
| Height | 29-7/8 In |
| Oven Interior Depth | 19 In |
| Oven Interior Height | 18 In |
| Oven Interior Width | 25 In |
| Width | 30 In |
| Gross Weight | 197 Lbs, 197 Lbs |
| Net Weight | 192 Lbs, 192 Lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy JennAir Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.














