$3,399.00
30" Custom Speed Cook Oven With 120v Advantium® Technology - CSB913P2VS1
$3,399.00
Current Rebates
Key Features
An LCD display with a touch of style
Bring the flavor with steam
Create a look that matches your personal style
Check cooking progress - from anywhere!
The perfect fit you’ve always dreamed of
Customize your cooking
Speed cooking with oven quality results
Perfectly reheated food
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
An LCD display with a touch of style
Easily navigate wall oven settings with the beautiful full color display that adds a unique element of style to your kitchen.
Bring the flavor with steam
Use the steam option to cook a variety of proteins such as fish, chicken and pork, vegetables and grains such as rice, pasta and quinoa. The steam option creates a moist cooking environment, keeping foods juicy and full of flavor.
Create a look that matches your personal style
Select any combination of premium finishes and hardware options to create a stunning look customized to any taste
Check cooking progress - from anywhere!
You don't have to open the oven door to see how your dish is coming along thanks to the in-oven camera - this tool provides an interior view of cooking food right from your smartphone, even outside the kitchen
The perfect fit you’ve always dreamed of
When you’re updating your kitchen, attention to detail is a priority. That’s why CAFÉ™ Advantium wall ovens are guaranteed for an exact fit for an easy and seamless replacement.
Customize your cooking
Create meals that reflect your personal style with a single oven that can be used in many ways. The advanced cooking technologies include a Convection Oven, Microwave, Toaster Oven, Warming/Proofing Oven, and Speed Cook Oven with Advantium Technology
Speed cooking with oven quality results
Achieve delicious oven-quality results two to four times faster than a conventional oven with a blend true European convection heat, microwave and the energy from light that balances the heat type and source to give amazing results in a fraction of the time.
Perfectly reheated food
You get crispy results at microwave speed with 20+ reheat programs for leftovers that taste like first time to table.
No pre-heat required
Your dishes begin to cook immediately because the Café™ CustomCook Speed Oven with Advantium® Technology needs no pre-heat time and cooks two to four times faster than a conventional oven.
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 22.75 in |
| Overall Height | 20.125 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 29.75 in |
| Cavity (W x H x D) | 20-1/8 x 8-1/2 x 17 |
| Approximate Shipping Weight | 98.5 lb |
| Net Weight | 83 lb |
| Overall Depth with Handle | 25.375 in |
| Exterior Height (Front) | 20.125 in |
| Height (Front) | 20.125 in |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Broiler Wattage | 1200W |
| Electrical Input - 120V Watts | 1800 |
| Watts | 1800 |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V |
FEATURES
| Control Features | Over 175 Programmed Menu Selections |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Configuration | Single Oven |
| Style | Built-In |
| Fuel Type | Electric |
| WiFi Connect | Built-In |
| Product Type | Single Oven |
| Oven Rack Features | Pedestal Rack |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Interior | Stainless Steel |
| Microwave Watts (IEC-705) | 975 W |
| Control Type | 7" Full-Color Touch LCD Screen |
| Cooking Modes | Warm |
| Control Features | Oven Camera |
| Cooking Technology | CustomCook Speedcook Oven with 120V Advantium |
| Cooking Modes | Crisp Reheat |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Cooking Modes | Convection |
| Cooking Modes | Microwave |
| Cooking Modes | Precision Cook |
| Cooking Modes | Proof |
| Product Type | CustomCook Speedcook Oven |
| Turntable Size | 16 |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
APPEARANCE
| Handle Color | Brushed Stainless |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle | CAFÉ™ Pro Style |
ACCESSORIES
| Metal Oven Pan | Yes - Precision Cooking Tray |
| Optional Kits | CXWS0H0PMSS Brushed Stainless |
| Optional Kits | CXWS0H0PMBZ Brushed Bronze |
| Optional Kits | CXWS0H0PMBT Brushed Black |
| Optional Kits | CXWS0H0PMCU Brushed Copper |
| Optional Kits | CXWS0H0PMCG - Brushed Brass |
| Optional Kits | CXWS0H0PMFB - Flat Black |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 4-Year Magnetron Tube (Parts Only) |
| Parts Warranty | Limited 1-Year Entire Appliance |
Other
| Cavity (W x H x D) | 20-1/8 x 8-1/2 x 17 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 20.13 in. |
| Length | 22.75 in. |
| Weight | 83 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 25.13 in. |
| Shipping Length | 27.75 in. |
| Shipping Weight | 98.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 98.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.88 ft³ |
| Dimensional Weight | 97.99 lbs. |
| Total of Cubes | 7.88 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 97.99 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.70 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Cafe Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.



















