Series 30" Built-In Double Microwave/Convection Oven - PT970SRSS
Series 30" Built-In Double Microwave/Convection Oven
Model: PT970SRSS










Series 30" Built-In Double Microwave/Convection Oven
Model: PT970SRSS
Replaced By
Ge Profile™ 30" Built-in Combination Convection Microwave/convection Wall Oven
Model: PT7800SHSS

$2,744.00
Was$4,799.00Save $2,055.00 (43%)
Key Features
Black gloss oven interior (lower oven)
True European Convection with Precise Air
Convection Bake
Convection Roast
4.4 cu. ft. oven capacity (lower oven only)
Self-clean oven (lower oven)
Electronic oven controls
1.6 cu. ft. microwave
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Black gloss oven interior (lower oven)
Adds a stylish touch to the kitchen
True European Convection with Precise Air
Accurate heat circulation ensures evenly baked foods
Convection Bake
Optimal setting for baked goods and casseroles
Convection Roast
Even roasting with rotisserie results
4.4 cu. ft. oven capacity (lower oven only)
Enough room to cook an entire meal at once
Self-clean oven (lower oven)
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Electronic oven controls
Electronic touch pads are easy to operate
1.6 cu. ft. microwave
The spacious-capacity microwave oven features built-in sensor controls
Turntable (upper oven)
Rotates food throughout the cooking cycle for even cooking results
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven element to simplify cleaning
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2100W |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 240V | 6.8 |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Broiler Wattage | 3600W |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.1 |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast (Lower) |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Cooking Technology | Microwave/Convection |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Snacks |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Control Features | Auto Defrost |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Lower) |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Power Levels | 10 |
| Temperature Management System | True Temp System (Lower) |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Oven Racks (Lower) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Lower) |
| Cooking System | Turntable - Microwave |
| Control Type | SmartSet (Lower) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean (Lower) |
| Control Features | 99 Min. / 99 Sec. Kitchen Timer |
| Control Type | Electronic Microwave Touch Controls |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air (Lower) |
| Cooking System | Flat Back Convection (Lower) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Auto Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potatoes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal (Lower) |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion (Lower) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable (Lower) |
| Oven Control Features | Sabbath Mode (Lower) |
| Oven Control Features | Control Lock Capability (Lower) |
| Oven Control Features | Defrost Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold (Lower) |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer (Lower) |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Probe (Lower) |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake (Lower Oven) |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast (Lower Oven) |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Features | 8-Pass Bake Element |
| Oven Interior | 2 Oven Interior Lights (Lower) |
| Turntable Size | 15.5 |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Oven Door Features | Frameless Glass Door |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Handle Design | Sculptured |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window (Lower) |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 186 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 16 1/4 x 9 5/8 x 15 3/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 42-3/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Approximate Shipping Weight | 206 lb |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 43 1/2 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 1.6 Upper / 4.4 Lower |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 16 1/4 x 9 5/8 x 15 3/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 42-3/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 43.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 186 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 48.5 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 226 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 226 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 218.79 lbs. |
| Total of Cubes | 17.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 218.79 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










