$3,294.00
Was$4,799.00Save $1,505.00 (31%)
27" Built-In Combination Convection Microwave/Convection Wall Oven - PK7800SKSS













Product Video

360 View
27" Built-In Combination Convection Microwave/Convection Wall Oven
Model: PK7800SKSS
$3,294.00
Was$4,799.00Save $1,505.00 (31%)
Current Rebates
Key Features
Convection microwave (upper oven)
True European Convection (lower oven)
Self-clean with Steam Clean option (lower oven)
Glass touch controls
Halogen interior oven lighting (lower oven)
8-pass broil element (lower oven)
16" turntable (upper oven)
Fit Guarantee
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Convection microwave (upper oven)
Circulates heat for high-quality results
True European Convection (lower oven)
Achieve delicious results from a third heating element and fan combination
Self-clean with Steam Clean option (lower oven)
Clean your oven the way you want
Glass touch controls
Set temperatures quickly and clean with little effort
Halogen interior oven lighting (lower oven)
Easily see how your food is baking
8-pass broil element (lower oven)
Get full broil coverage and even browning from edge to edge
16" turntable (upper oven)
Rotates food throughout the cooking cycle for even cooking results
Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
10-pass bake element (lower oven)
Even baking is assured with heat that covers more surface area
Heavy-duty roller rack (lower oven)
Easily access items with a rack that glides smoothly
1.7 cu. ft. microwave capacity
1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 26.875 in |
| Cabinet Width | 27 in |
| Overall Width | 26.75 in |
| Overall Height | 42.375 in |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| Net Weight | 205 lb |
| Approximate Shipping Weight | 230 lb |
| Cutout Depth (in) | 23.5 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 41-1/8 x 23-1/2 |
| Depth with Door Open | 49.875 in |
| Cutout Height (in) | 41.125 |
| Cutout Width (in) | 25 |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2600W |
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 30A |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Convection Wattage | 2400W |
| KW Rating at 240V | 7.2 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.4 |
| Hertz | 60 |
FEATURES
| Fuel Type | Electric |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Configuration | Double Oven |
| Vent | Not Vented |
| Product Type | Microwave Oven Combination |
| Oven Rack Features | Ladder-Rack Positions (Lower) |
| Cooking Technology | Microwave/Convection |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Lower) |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Control Type | Glass Touch |
| Style | Built-In |
| Cooking System | True European Convection (Lower) |
| Sabbath Mode | Yes |
| Oven Cooking Modes | Thermal Broil (Lower) |
| OU Certified | No |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Convection |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Lower) |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Power Levels | 10 |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Control Type | Dial |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Defrost: Weight/Time |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Express |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Defrost Mode |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Delay Start |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake (Lower Oven) |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi-Rack (Lower Oven) |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast (Lower Oven) |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake (Lower) |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
| Oven Interior | 1 Halogen Interior Oven Light (Upper) |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights (Lower) |
| Product Type | Double Oven |
| Turntable Size | 16 |
| Oven Rack Features | 2 Heavy-Duty Oven Racks |
| Oven Rack Features | 1 Heavy-Duty Roller Rack |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Handle Color | Stainless Steel |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Color Appearance | Stainless Steel |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 1.7 Upper / 4.3 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.0 cu ft |
Other
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 41-1/8 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 42.38 in. |
| Length | 26.88 in. |
| Weight | 205 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 47.38 in. |
| Shipping Length | 31.88 in. |
| Shipping Weight | 245 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 245 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.63 ft³ |
| Dimensional Weight | 219.16 lbs. |
| Total of Cubes | 17.63 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 219.16 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










