$1,349.95
Autograph Edition 24 In. 1.6 Cu Ft. Built-in Convection Microwave Oven In Stainless Steel With Matte Black Accents - MWOZ24MB
Autograph Edition 24 In. 1.6 Cu Ft. Built-in Convection Microwave Oven In Stainless Steel With Matte Black Accents
Model: MWOZ24MB













Autograph Edition 24 In. 1.6 Cu Ft. Built-in Convection Microwave Oven In Stainless Steel With Matte Black Accents
Model: MWOZ24MB
$1,349.95
Key Features
Convection and Microwave Modes
High-Powered Performance
Convenient Microwave Settings
LCD Display
Reversible Turntable
Reversible Wire Rack
1.55 cu. ft. Capacity
Stainless Steel Interior
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Convection and Microwave Modes
Select from a variety of convection, broil, and microwave cooking settings to provide optimal dish results
High-Powered Performance
Get the results you need with 10 different power levels and a powerful 1000 watt cooking power
Convenient Microwave Settings
Achieve optimal performance for every dish with sensor cooking, reheat, defrost, and rapid pre-heat settings
LCD Display
Enjoy an easy-to-use crystal clear LCD display and timer
Reversible Turntable
A durable ceramic turntable provides an even heat distribution and can be turned clockwise or counter clockwise
Reversible Wire Rack
An included microwave rack offers maximum convection performance, for best results place face down for baking or roasting and face up for grilling
1.55 cu. ft. Capacity
A large cooking area will easily fit your items, such as coffee mugs up to 7 in. tall and dishes up to 16 x 16 in.
Stainless Steel Interior
An easy-to-clean stainless steel interior is engineered to provide an efficient and even heat distribution
Child-lock Feature
Have complete peace of mind with a microwave lock feature, offering everyday safety in the kitchen
Autograph Edition Series
Enjoy a timeless look in your kitchen with a Stainless Steel finish paired with Matte Black accent handles, giving your kitchen an elegant, unmatched style
Manufacturer Warranty
2 year parts warranty
Modern Design
ZLINE Microwaves boast a modern and seamless look that is built to complement your kitchen
One-touch Convenience
Conveniently and quickly cook any meal with easy-to-use touch controls and multiple cooking options
Choose Your Style
Easily complete your kitchen suite with Stainless Steel, Black Stainless, and Satin Stainless Steel.
Specifications
Other
| Interior Oven Dimensions | 16.5 in. W x 16.5 in. D x 10 in. H |
| Cut Out Dimensions | 22.31 in W x 22 in D x 17.75 in H |
| Oven Capacity | 1.6 cu. ft. |
| Voltage | 120V/ 60HZ |
| Input Power | 1750W |
| Output Power | 1000W |
| Noise Level | 45 Decibels |
| Control Type | Touch Screen- 11 Power levels |
| Mount Type | Built-In |
| Certifications | UL Listed, ISO Certified |
| Material | Stainless Steel with Accents |
| Convection Fan | Yes |
| Warranty | 2 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.4 in. |
| Height | 17.8 in. |
| Length | 22 in. |
| Weight | 81.8 lbs. |
| Width | 23.5 Inch |
| Height | 17.88 Inch |
| Weight | 81.8 lbs |
| Depth | 22.31 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.4 in. |
| Shipping Height | 22.8 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | 121.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 121.8 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 28.5 Inch |
| Shipping Height | 22.88 Inch |
| Shipping Length | 27.31 Inch |
| Shipping Weight | 121.8 lbs |
| Total of Shipping Weight | 121.8 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 65.92 lbs. |
| Total of Cubes | 5.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 65.92 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 5.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 67.43 Ibs |
| Total of Cubes | 5.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 67.43 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 23.5 in W x 22.3125 in D x 17.875 in H |
| Product Depth (in.): | 22.3125 |
| Product Width (in.): | 23.50 |
| Product Height (in.): | 17.875 |
| Microwave Interior Dimensions (in): | 16.5 in. W x 16.5 in. D x 10 in. H |
| Cut-out Dimensions: | 22.375 in W x 23.25 in D x 17.75 in H |
Details
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Matte Black |
| Control Type: | Touch Screen |
| Product Weight (lb.): | 81.8 |
| Voltage: | 120vac |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 20A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | UL, DOE, CEC, NRCan |
| Manufacturer Warranty: | 2 year parts |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











