30" E Series Transitional Drop-Down Door Microwave Oven - Legacy - MDD30TESTH
30" E Series Transitional Drop-Down Door Microwave Oven - Legacy
Model: MDD30TESTH






30" E Series Transitional Drop-Down Door Microwave Oven - Legacy
Model: MDD30TESTH
Key Features
Gourmet Results
Flexible Design and Installation Options
RIGOROUS TESTING
Distributes heat evenly with no hot or cold spots, allowing for oven-like operation
Installs standard or flush to conceal the oven from view
Matches E series ovens, coffee systems, convection steam oven
Utilizes 900 watts of power to cook meals with delicious results
Select from 10 power levels, a warming mode, and sensor cooking
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Gourmet Results
Use Gourmet mode to select from preset foods and let the microwave oven do the rest. Gourmet mode uses presets and sensors that optimize cook time and power level throughout the cooking cycle for predictably delicious results.
Flexible Design and Installation Options
Install into surrounding cabinetry, seamlessly coordinating with other Wolf built-in ovens and appliances.
RIGOROUS TESTING
Built with premium-grade materials, Wolf products are designed to last a minimum of 20 years. Major components are subjected to extreme stress tests prior to going into the final design, and every major function is tested before shipping.
Distributes heat evenly with no hot or cold spots, allowing for oven-like operation
Installs standard or flush to conceal the oven from view
Matches E series ovens, coffee systems, convection steam oven
Utilizes 900 watts of power to cook meals with delicious results
Select from 10 power levels, a warming mode, and sensor cooking
Rely on quick-start controls for tasks like melting, softening, defrosting, and making popcorn
Let the microwave do the cooking with intuitive Gourmet Mode settings
Install into surrounding cabinetry to coordinate with other Wolf built-in ovens and warming drawers
Easy Operation
Assure convenience with 10 microwave power levels, sensor cooking, and convenient quick-start modes for popular tasks like melting, softening, defrosting, and making popcorn.
Worry-Free Warranty
Wolf offers an industry-leading full two-year warranty on appliances, along with a limited five-year warranty. Learn More.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 24.75 in. |
| Height | 14.88 in. |
| Length | 19 in. |
| Weight | - |
| Dimensions with 27" Trim | 26 7/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 30" Trim | 29 7/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 36" Trim | 35 5/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Interior Dimensions | 16 1/8" W x 9 5/8" H x 16 1/8" D |
| Freestanding Dimensions | 24 3/4" W x 14 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 27" Trim | 26 7/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 30" Trim | 29 7/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 36" Trim | 35 5/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Interior Dimensions | 16 1/8" W x 9 5/8" H x 16 1/8" D |
| Freestanding Dimensions | 24 3/4" W x 14 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 27" Trim | 26 7/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 30" Trim | 29 7/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 36" Trim | 35 5/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Interior Dimensions | 16 1/8" W x 9 5/8" H x 16 1/8" D |
| Freestanding Dimensions | 24 3/4" W x 14 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 27" Trim | 26 7/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 30" Trim | 29 7/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 36" Trim | 35 5/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Interior Dimensions | 16 1/8" W x 9 5/8" H x 16 1/8" D |
| Freestanding Dimensions | 24 3/4" W x 14 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 27" Trim | 26 7/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 30" Trim | 29 7/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 36" Trim | 35 5/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Interior Dimensions | 16 1/8" W x 9 5/8" H x 16 1/8" D |
| Freestanding Dimensions | 24 3/4" W x 14 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 27" Trim | 26 7/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 30" Trim | 29 7/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 36" Trim | 35 5/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Interior Dimensions | 16 1/8" W x 9 5/8" H x 16 1/8" D |
| Freestanding Dimensions | 24 3/4" W x 14 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 27" Trim | 26 7/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 30" Trim | 29 7/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 36" Trim | 35 5/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Interior Dimensions | 16 1/8" W x 9 5/8" H x 16 1/8" D |
| Freestanding Dimensions | 24 3/4" W x 14 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 27" Trim | 26 7/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 30" Trim | 29 7/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Dimensions with 36" Trim | 35 5/8" W x 19 7/8" H x 19" D |
| Interior Dimensions | 16 1/8" W x 9 5/8" H x 16 1/8" D |
| Freestanding Dimensions | 24 3/4" W x 14 7/8" H x 19" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.75 in. |
| Shipping Height | 19.88 in. |
| Shipping Length | 24 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 50.32 lbs. |
| Total of Cubes | 4.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 50.32 lbs. |
Product Details
| Overall Dimensions | 29 7/8" W x 17 7/8" H x 20" D |
| Interior Dimensions | 17 7/8" W x 11" H x 15 3/4" D |
| Capacity | 1.6 cubic feet |
| Door Clearance | 14 3/16" |
| Receptacle | 3-prong grounding-type |
| Electrical Supply | 120 VAC, 60 Hz |
| Electrical Service | 15 amp dedicated circuit |
| Power Cord Length | 4 Feet |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Wolf Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











