$2,394.00
Was$3,999.00Save $1,605.00 (40%)
30" Combination Double Wall Oven - JT3800SHSS
$2,394.00
Was$3,999.00Save $1,605.00 (40%)
Current Rebates
Key Features
Heavy-duty oven racks (lower oven)
High Capacity Microwave
Sensor cooking microwave (upper oven)
16" turntable (upper oven)
Self-clean with Steam Clean option (lower oven)
Glass touch controls
Halogen interior oven lighting (lower oven)
10-pass bake element (lower oven)
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Heavy-duty oven racks (lower oven)
Durable design that handles heavy baking dishes with ease
High Capacity Microwave
1.7 cu. ft. microwave capacity
Sensor cooking microwave (upper oven)
Provide a built-in sensor in the upper microwave that automatically calculates and adjusts cooking times and power levels for favorite foods
16" turntable (upper oven)
Rotates food throughout the cooking cycle for even cooking results
Self-clean with Steam Clean option (lower oven)
Clean your oven the way you want
Glass touch controls
Set temperatures quickly and clean with little effort
Halogen interior oven lighting (lower oven)
Easily see how your food is baking
10-pass bake element (lower oven)
Even baking is assured with heat that covers more surface area
8-pass broil element (lower oven)
Get full broil coverage and even browning from edge to edge
Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 26.75 in |
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Height | 43.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| Net Weight | 205 lb |
| Approximate Shipping Weight | 225 lb |
| Cutout Depth (in) | 23.5 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-5/8 x 42-1/4 x 23-1/2 |
| Depth with Door Open | 49.75 in |
| Cutout Height (in) | 42.25 |
| Cutout Width (in) | 28.625 |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-5/8 x 42-1/4 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 43.38 in. |
| Length | 26.75 in. |
| Weight | 205 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 48.38 in. |
| Shipping Length | 31.75 in. |
| Shipping Weight | 245 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 245 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.98 ft³ |
| Dimensional Weight | 248.33 lbs. |
| Total of Cubes | 19.98 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 248.33 lbs. |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2850W |
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 30A |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Hertz | 60 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| KW Rating at 240V | 7.2 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.4 |
FEATURES
| Fuel Type | Electric |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
| Configuration | Double Oven |
| Product Type | Microwave Oven Combination |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Lower) |
| Cooking Technology | Microwave/Traditional |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Lower) |
| Control Type | Glass Touch |
| Style | Built-In |
| Sabbath Mode | Yes |
| OU Certified | No |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option (Lower) |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Lower) |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Power Levels | 10 |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Defrost |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Interior | 1 Halogen Interior Oven Light (Upper) |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Control Type | Dial |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Express |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Defrost Mode |
| Oven Control Features | Delay Start |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element |
| Oven Interior | 1 Halogen Interior Oven Light (Lower) |
| Product Type | Double Oven |
| Turntable Size | 16 |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Oven Racks (Lower) |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Handle Color | Stainless Steel |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window (Lower) |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle Design | Designer Style |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 6.7 cu ft |
| Capacity (Cu. Ft.) | 1.7 Upper / 5.0 Lower |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.






















