$6,899.00
NOIR 30" COMBO WALL OVEN - JOECC530RM
$6,899.00
Current Rebates
Key Features
7.8 Full Color Ultra Wide LCD Display With Culinary Center
MultiMode® True Convection System
Smart Wall Oven
Temperature Probe
Speed Cook
Air Fry
3,200-Watt Convection Element
2,800-Watt Hidden Bake Element
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
7.8 Full Color Ultra Wide LCD Display With Culinary Center
Visually vibrant. This highly interactive, full-color LCD display allows you to navigate effortlessly through settings and the algorithms of JennAir® Culinary Center recipes.
MultiMode® True Convection System
Steady heat generated by a 3,200W element is circulated by whirling metal blades, weaving around every flat tine. Wield your cooking prowess from marbled meats to succulent roasts.
Smart Wall Oven
Fluently control your wall oven—whether in the kitchen or not. The JennAir® App empowers you to remotely control and monitor the oven, prompts you when it's time to tend to your dish or you can select from chef-inspired recipes designed to provide you with effortlessly delicious results. Use simple voice commands with your Google Assistant or Alexa-enabled device* for an even more seamless cooking experience.*Appliance must be set to remote enable. WiFi & App required. Features subject to change. Details and privacy info at jennair.com/connect. Amazon Alexa and Google Home features available in U.S. only.
Temperature Probe
Know when dinner is done without ever opening the door. Internal food temperature readings are visible on the LCD screen or directly in the app.**Appliance must be set to remote enable. WiFi & App required. Features subject to change. For details and privacy info, visit jennair.com/connect.
Speed Cook
Three potent cooking methods converge to deliver an oven-caliber bite: steady convection baking, microwave speed and intense broiler caramelization.
Air Fry
Achieve crispy, yet juicy results on your favorites, from fresh vegetables to guilty-pleasure fried foods. Use Air Fry to circulate hot air around the tray to crisp food using little to no additional oil.
3,200-Watt Convection Element
This convection element wraps dishes in heat and maintains a controlled cooking environment.
2,800-Watt Hidden Bake Element
This 2,800-watt bake element is concealed beneath the oven floor, providing intense heat and a smooth surface that is easy to clean.
4,000-Watt Broil Element
Tap into high-wattage heat designed to broil meats to tantalizing caramelization.
Convection & Microwave Combination Cooking
Let your appetite run wild—create oven-caliber baked goods and meals quickly when you broil, bake or warm with convection and microwave energy combined.
Stainless Steel Microwave Interior
Luminous steel coats the entire microwave interior, reflecting its intrinsic beauty while you brown, bake and grill.
900-Watt Microwave Element
Harness 900 watts of microwave energy to rapidly cook and reheat a variety of foods.
1,200-Watt Convection Element
This 1,200-watt element surrounds dishes with circulating, uniform heat until food is baked to your satisfaction.
1,600-Watt Grill Element
Indulge in tastes and textures unattainable with microwave technology alone. Working together with the crisp pan, this element grills, toasts and browns.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 28.88 ft³ |
| Dimensional Weight | 359.06 lbs. |
| Total of Cubes | 28.88 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 359.06 lbs. |
Controls
| Control Type | Tap Touch |
| Display Color | Full Color |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds; Auto Cook; Beverage; Boil & Simmer; Control Lock; Convect; Cook Power; Cook Time; Cook/Start; Crisp; Defrost; Dinner Plate; Easy Convect; End of Cycle Signal; Fresh Vegetable; |
| Electronic Display Type | 7-inch Full Color Lcd |
| Language Conversion | English/french |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Auto Cook, Beverage, Boil & Simmer, Control Lock, Convect, Cook Power, Cook Time, Cook/start, Crisp, Defrost, Dinner Plate, Easy Convect, End Of Cycle Signal, Fresh Vegetable, |
Details
| Flush Installation Approved | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Grill | Yes |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Configuration | Microwave Combination |
| Oven Selections | Assisted Cooking; Audible Signal; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Cook Time Indicator; Cook and Hold; Delay Start; Favorites; Keep Warm/Warm Hold; Language Conversion; Proofing; |
| Oven Type | Combination |
| Turntable | Stoppable |
| Door Release | Handle |
| Microwave Interior Light | Incandescent |
| Number of Microwave Racks | 1 |
| Design Expression | Noir™ |
| Turntable Diameter Size | 14-1/8 In |
| Oven Selections | Assisted Cooking, Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/off, Clock, Control Lock, Cook Time Indicator, Cook And Hold, Delay Start, Favorites, Keep Warm/warm Hold, Language Conversion, Proofing, |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Volts | 240 |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Door Lock | Yes |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
Microwave Details
| Sensor Cooking | Yes - Microwave |
| Microwave Capacity | 1.4 Cu. Ft. |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | No |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 46 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 293.88 lbs. |
| Gross Weight | 293.88 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40 in. |
| Shipping Height | 51 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 333.88 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 333.88 lbs. |
| Source | Calculation |
Oven Cavity Details
| Convection Element Type | Single Fan |
| Convection | Yes |
| Interior Color | Black |
| Door Broil Position | Closed |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Number of Rack Guides | 6 |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Oven Racks | 3 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Self-Cleaning Oven Racks | No |
| Bake Element Power | 2,800 W/2,427w |
| Broiler Element Power | 4,000 W |
| Broiler Location | Top Of Oven |
| Convection Element Power | 3,200 W |
| Convection Functions | Bake, Broil, And Roast |
| Convection Power | 900 W |
| Cooking Power | 900 W |
| Oven Cleaning Type | Self-cleaning |
| Oven Cooking System | Multimode® True Convection |
Dimensions
| Capacity | 6.4 Cu. Ft. |
| Common Size | 30 In |
| Cutout Depth | 24 In |
| Cutout Height | 41-1/2 In |
| Cutout Width | 28-1/2 In |
| Depth | 23-1/4 In |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-313/1000 In |
| Depth Excluding Doors | 23 In |
| Depth With Door Open 90 Degree | 45-219/500 In |
| Gross Weight | 293-22/25 Lbs |
| Height | 43-3/4 In |
| Net Weight | 288-22/25 Lbs |
| Oven Capacity | 5 Cu. Ft. |
| Oven Interior Depth | 19 In |
| Oven Interior Height | 18 In |
| Oven Interior Width | 25 In |
| Width | 30 In |
Certifications
| Prop 65 | California Residents Only - Warning: Cancer And Reproductive Harm - Www.p65warnings.ca.gov. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy JennAir Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

















