$6,600.00
Was$7,260.00Save $660.00 (9%)
Monogram 27" Statement Double Wall Oven - ZKD90DPSNSS
$6,600.00
Was$7,260.00Save $660.00 (9%)
Current Rebates
Key Features
True European Convection
8.6 cubic foot capacity (4.3 each oven)
Exclusive self-clean, (1 full-extension, 5 regular) oven racks
Ten-pass bake element
Eight-pass broil element
Soft-Close Door
Self-clean with Steam Clean option
The Monogram Statement Collection
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
True European Convection
Achieve delicious results from a third heating element and fan combination
8.6 cubic foot capacity (4.3 each oven)
Accommodates even the largest meals
Exclusive self-clean, (1 full-extension, 5 regular) oven racks
Glide in and out smoothly on stainless steel ball bearings, and are designed to be left in the oven during the self-clean cycle
Ten-pass bake element
Covers more surface area for more even baking results
Eight-pass broil element
Provides complete coverage and even browning, even for large dishes
Soft-Close Door
An expertly engineered hinge ensures that the oven door closes quietly and smoothly, every time
Self-clean with Steam Clean option
Gives you flexible options for thorough oven cleaning
The Monogram Statement Collection
Edge-to-edge handles, polished stainless steel, and hand-finished edges convey a sense of solidity and beauty
LCD controls
Adjust oven settings with little effort with a Brilliant 7" LCD display that allows you to customize backgrounds and receive weather updates
WiFi powered by SmartHQ
Perfectly in sync with a busy lifestyle, Alexa or Google Home can be used to control an array of oven functions from both inside and outside the home
WiFi powered by SmartHQ™
Perfectly in sync with a busy lifestyle, Alexa or Google Home can be used to control an array of oven functions from both inside and outside the home
Certifications
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 26.625 in |
| Overall Width | 26.75 in |
| Overall Height | 51.125 in |
| Cabinet Width | 27 in |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/4 x 50-1/8 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Approximate Shipping Weight | 250 |
| Net Weight | 229 |
APPEARANCE
| Design Style | Statement Collection |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle | Statement Collection |
| Installation | Flush Appearance,Side-by-Side,Over Warming Drawer |
| Oven Door Features | Drop-Down,Soft-Close Hinges,Oven Window |
FEATURES
| WiFi Connect | Built-In |
| Fuel Type | Electric |
| Product Type | Double Oven |
| Cooking Technology | Convection |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 / 6 |
| Collection | Statement |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa,The Google Assistant,IFTTT,Fresco,Innit,Sonos,Google Home |
| Control Type | 7 Full-Color Touch LCD Screen |
| Cooking System | True European Convection (Upper),Traditional (Lower) |
| Oven Control Features | 12-Hour Shut-Off Capability,Audible Preheat Signal,Auto Recipe Conversion,C° or F° Programmable,Sabbath Mode,Control Lock Capability,Cook Time,Delay Time,Electronic Clock & Kitchen Timer,Mis- |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake,Convection Bake Multi-Rack,Convection Roast,Thermal Bake,Thermal Broil Hi/Lo,Keep Warm,Proof,Scan-to-Cook |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element,10-Pass Bake Element,Closed Door Broiling |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights (Both Ovens),Black Gloss Finish,Hidden Bake |
| Oven Rack Features | 1 Self-Clean Heavy-Duty, Full Extension Oven Rack (Upper),2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks (Upper),3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks (Lower),Ladder-Rack Positions (Both Ovens) |
| Short Description | 27 Statement Double Wall Oven |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2600W |
| Convection Wattage | 2400W |
| KW Rating at 240V | 7.2 |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.4 |
| Electrical Requirements | 208/240V |
| Hertz | 60 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | ZX27VT2 Flush Vent Trim Accessory |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 4.3 Upper / 4.3 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 8.60 cu ft |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/4 x 50-1/8 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 51.13 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 229 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 56.13 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 269 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 269 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.07 ft³ |
| Dimensional Weight | 261.96 lbs. |
| Total of Cubes | 21.07 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 261.96 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
















