GE Monogram® 30" Built-In Electronic Convection Double Wall Oven - ZET2SMSS
GE Monogram® 30" Built-In Electronic Convection Double Wall Oven
Model: ZET2SMSS



















GE Monogram® 30" Built-In Electronic Convection Double Wall Oven
Model: ZET2SMSS
Key Features
Halogen light columns
Exclusive self-cleaning, full-extension oven racks
4.4 cu. ft. capacity (each oven)
True Hidden Bake Element
Reverse-Air Convection system
Large viewing window
Hand-finished edges
Two broil elements with reflector shield
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Halogen light columns
On the oven walls provide brilliant task lighting for each rack position
Exclusive self-cleaning, full-extension oven racks
Glide in and out smoothly on stainless steel ball bearings, and are designed to be left in the oven during the self-clean cycle
4.4 cu. ft. capacity (each oven)
Accommodates even the largest meals
True Hidden Bake Element
Concealed beneath the oven floor, allows additional capacity and improved cleanability
Reverse-Air Convection system
Uses an innovative fan that reverses direction for optimal air and heat circulation, providing even cooking and multi-rack baking capability
Large viewing window
Allows you to view your culinary work in progress
Hand-finished edges
Reflect the meticulous quality and craftsmanship for which Monogram products are renowned
Two broil elements with reflector shield
Offer intense, dual-zone broiling
Signature tubular handles
Are smooth, sleek and easy to grasp
208V performance compensation
Utilizes the six-element design to boost power in reduced-voltage installations
Six-element design
Two bake, two broil and two convection elements provide precise cooking control, with fast preheating
Electronic dial controls
As elegant as they are ergonomic
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 23.25 in |
| Overall Width | 29.75 in |
| Net Weight | 341 lb |
| Overall Height | 52.875 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
| Approximate Shipping Weight | 367 lb |
APPEARANCE
| Design Style | European Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle | Monogram Tubular - Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2700W Total; Dual Element |
| Convection Wattage | 2500W Total; Dual Element |
| KW Rating at 240V | 8.6 |
| Amp Rating at 208V | 37.5 |
| Broiler Wattage | 3900W Total; Dual Element |
| Amp Rating at 240V | 35.8 |
| KW Rating at 208V | 7.8 |
FEATURES
| Oven Interior | True Hidden Bake Element |
| Cooking Technology | Convection |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Double Oven |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 5 |
| Interior Oven Light | 2 Light Columns with 3 Bulbs Each (Upper/Lower) |
| Oven Rack Features | Embossed Ladder Rack Positions |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking System | True European, Reverse Air Convection |
| Control Type | Electronic Dial |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Oven Cooking Modes | Convection Broil (Both Ovens) |
| Oven Features | 8-Pass Broil Dual Element |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 8.8 cu ft |
| Capacity (Cu. Ft.) | 4.4 Upper / 4.4 Lower |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 52.88 in. |
| Length | 23.25 in. |
| Weight | 341 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 57.88 in. |
| Shipping Length | 28.25 in. |
| Shipping Weight | 381 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 381 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 263.11 lbs. |
| Total of Cubes | 21.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 263.11 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











