$2,604.00
Was$2,899.00Save $295.00 (10%)
8.6 Total Cu. Ft. Double Wall Oven with Air Fry When Connected - WOED5027LW



































$2,604.00
Was$2,899.00Save $295.00 (10%)
Key Features
8.6 Cu. Ft. Total Capacity
Frozen Bake™ Technology
FIT System Limited Guarantee US Only
Smart Wall Oven
6-in-1 Wall Oven with Fan Convection
Air Fry Mode When Connected
Automatic Feature Updates When Connected
Dishwasher-Safe Air Fry Basket (Sold Separately)
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
8.6 Cu. Ft. Total Capacity
Make large family meals by cooking your main course, side dishes and dessert in this 8.6 Cu. Ft. Total Capacity double wall oven.
Frozen Bake™ Technology
Skip preheating and cook frozen favorites like pizza in fewer steps with preprogrammed settings that automatically adjust cooking times for you.
FIT System Limited Guarantee US Only
The FIT System Limited Guarantee ensures your new Whirlpool® Wall Oven will fit or get up to $300 toward cabinet modification.**Fit System Limited Guarantee: On 27"" and 30"" Whirlpool® Wall Ovens. Excludes new cabinet installations. Offer valid for qualified models of a compatible width and dates specified. Visit www.whirlpool.com/fit-guarantee.html for complete details.
Smart Wall Oven
When you’re busy elsewhere, use your smartphone to get dinner started by remotely preheating the oven. Or, when your hands are full, use your compatible voice-enabled device to adjust the cook time or temperature with a voice command.
6-in-1 Wall Oven with Fan Convection
Cook however you want with 6 cooking modes in one wall oven: Frozen Bake™ Technology, Keep Warm, Broil, Convect Broil, Bake and Convect Bake. For even more cycles like Air Fry connect your appliance to receive Automatic Feature Updates.
Air Fry Mode When Connected
Air fry chicken nuggets, wings, fries and more to get crispy results right in your oven when your appliance is connected.*Air Fry Mode circulates hot air around the air fry basket to cook fried food in a healthy way, with less oil than traditional frying.
Automatic Feature Updates When Connected
Select Whirlpool® Smart Appliances get smarter over time with new cycles like Air Fry Mode and automatic updates* to enhance performance. Once your appliance is connected, it downloads updates and adds new cycles as they’re released.Appliance must be connected. WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacyinfo at whirlpool.com/connect.
Dishwasher-Safe Air Fry Basket (Sold Separately)
For easy cleaning, put the Dishwasher-Safe Air Fry Basket (Sold Separately) right in the dishwasher when it gets messy.
Fan Convection Cooking
Cook meals with a fan in the back of the oven that distributes hot air more evenly than traditional baking, so you can bake on multiple racks at once.
Steam Clean Option
Clean up after everyday light spills using only heat and 1-1/4 cups of water—no harsh chemicals or cleaners needed. Used periodically to clean light spills on the bottom of the oven, it keeps the oven clean and reduces the need for frequent self-clean cycles.
Adjustable Self-Clean Cycle
Clean without harsh chemicals using the high temperature self-clean cycle. Adjust the cycle for various soil levels to keep your oven looking clean.
Keep Warm Setting
Keep dishes from getting cold with this setting that delivers low heat to the oven.
Broil
When you place food close to the oven’s top heating element using the Broil Setting, you can quickly sear meat, char vegetables, brown lasagna, caramelize the top of a casserole and more.
Convect Broil
When cooking thicker cuts of meat like bone-in chicken or steaks over an inch thick, use the Convect Broil setting to brown the top while still keeping the hot air circulating around the food in the oven to cook your food.
Bake
Cook your favorite treats like cookies, pies, cakes or muffins with the Bake setting that uses hot air to cook food inside the oven.
Convect Bake
Convect Bake uses the bake and broil heating elements and a fan to achieve more even heating when cooking on multiple racks.**Compared to a traditional thermal-bake cycle on the same model.
Rapid Preheat
The Rapid Preheat option preheats the oven 25% faster and saves time and energy. Using all of the range elements and a fan, the oven heats up more quickly and creates the ideal temperature for single rack baking. Now cutting preheat time for your next batch of chocolate chip cookies or apple crisps is easy.
Voice control with a compatible voice-enabled device (US only)
Control your kitchen no matter what you’ve got on your hands with simple voice commands using the Google Assistant or an Alexa-enabled device.
Touchscreen
Get instant access to the settings you use most with a full-color Touchscreen display.
Favorites
Make your favorite cooking settings easy to access by creating and saving them right in the Whirlpool® App or directly on your appliance.**Appliance must be set to remote enable. WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at whirlpool.com/connect.
Assisted Cooking
Assisted Cooking cycles calculate and set the ideal cooking time and temperature for common foods like casseroles, meat, fish, vegetables, pizza and some baked goods.
Scan-to-Connect Technology**U.S. only.
You don’t need to be a tech expert to connect your new appliance. Simply open the Whirlpool® App, add your appliance and follow the guided experience to get up and running quickly.*
Remote Start
When set to remote enable, use your smartphone or tablet to remotely turn your cooking appliance on so it’s heated up and ready to cook meals when you are.
Multi-Step Cooking
Make multi-step meals more simple. Use your smartphone or tablet to send multiple cooking instructions to the oven all at once. The temperature automatically adjusts based on the recipe you enter for great results without having to monitor your meal.
Hidden Bake Element
A concealed bake element placed under the floor of the oven creates a smooth surface at the bottom of the oven for easy cleaning.
Delay Start
Program the oven to start baking at a future time so you can move onto other things, and still get dinner to the table on time.
Control Lock Mode
Disable the control panel to avoid unintended use and easily clean controls.
Extra-Large Oven Window
Keep an eye on your meal through the Extra-Large Oven Window.
Sabbath Mode
Use Sabbath mode to keep the oven on the "Bake" setting at a constant temperature until it's turned off. When this mode is enabled, displays, tones and all other cooking and cleaning cycles are disabled.
An American Company for Over 100 Years
As a long-standing American company, we pack over a century of knowledge, experience and dependability into every product.
FIT System Limited Guarantee
The FIT System Limited Guarantee ensures your new Whirlpool® Wall Oven will fit or get up to $300 toward cabinet modification.**Fit System Limited Guarantee: On 27"" and 30"" Whirlpool® Wall Ovens. Excludes new cabinet installations. Offer valid for qualified models of a compatible width and dates specified. Visit www.whirlpool.com/fit-guarantee.html for complete details.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.7 ft³ |
| Dimensional Weight | 257.3 lbs. |
| Total of Cubes | 20.7 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 257.3 lbs. |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Oven Window Size | Extra Large |
| Handle Color | White |
| Handle Material | Metal |
| Door Lock | Yes |
Controls
| Control Type | Glass Touch Digital Display |
| Display Color | Full Color |
| Electronic Display Type | Full Color LCD |
| Language Conversion | English/French/Spanish |
| Light Control | Oven Light Touch Pad |
Details
| Delay Clean | Yes |
| Flush Installation Approved | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Type | Double |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Oven Selections | Air Fry, when connected, Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Cook Time Indicator, Delay Start, Favorites, Frozen Bake, Keep Warm/Warm Hold, Language Conversion, Rapi |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | Yes |
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Works With | App, Remote Access, Voice Controlled, WiFi |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Volts | 240 |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | Yes |
| Star K Certified | Star K Certified |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 50.81 in. |
| Length | 26.31 in. |
| Weight | 260 lbs. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Gross Weight | 260 lbs |
| Lower Oven Interior Depth | 19 in |
| Lower Oven Interior Height | 18 in |
| Net Weight | 255 lbs |
| Upper Oven Interior Depth | 19 in |
| Upper Oven Interior Height | 18 in |
| Cutout Height | 50.25 in |
| Cutout Width | 25.5 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24.438 in |
| Depth Closed Including Handles | 26.313 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46.188 in |
| Maximum Height | 52.5625 in |
| Minimum Height | 50.8125 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 54 in. |
| Shipping Length | 31.31 in. |
| Shipping Weight | 300 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 300 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Common Size | 27 in |
Oven Cavity Details
| Broiler Element Power | 3600 W/3120 W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Power | 2500 W/2167 W w |
| Convection Element Type | Single Fan |
| Convection Functions | Bake, Broil, Convection Conversion |
| Door Broil Position | Closed |
| Door Lock | Yes |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Installable Under Cooktop | No |
| Interior Coating | Porcelain |
| Interior Color | Grey |
| Light Type | Halogen |
| Lower Oven Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Bake Elements | 1 |
| Number of Broil Elements | 1 |
| Number of Lower Oven Racks | 2 |
| Number of Lower Rack Guides | 6 |
| Number of Upper Oven Racks | 2 |
| Number of Upper Rack Guides | 6 |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Self-Cleaning Oven Racks | No |
| Temperature Conversion | Yes |
| Upper Oven Number of Oven Lights | 2 |
| Bake Element Power | 2,800 W/2,427W |
Capacity
| Volume | 31 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












