30" Double Wall Oven with Even-Heat™ True Convection - KODE500ESS
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30" Double Wall Oven with Even-Heat™ True Convection
Model: KODE500ESS

This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30" Double Wall Oven with Even-Heat™ True Convection
Model: KODE500ESS
Description
This 30" Double Wall Oven with Even-Heat™ True Convection provides consistent heating and even cooking. A unique bow-tie shaped design and convection fan helps ensure there are no burnt edges or undercooked centers. The Temperature Probe delivers accurate measurement of internal temperatures of meats, poultry, and casseroles without opening the oven. Bold design details are the perfect balance of elegance and functionality.
Read MoreAvailable from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Controls
| Control Type | Glass Touch Digital Display |
| Display Color | White |
| Electronic Display Type | Digital |
| Language Conversion | English/French |
| Light Control | Oven Light Touch Pad |
Details
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Flush Installation Approved | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Oven Configuration | Double Oven |
| Oven Type | Double |
| Oven Selections | Clock, Control Lock, Delay Start, Proofing, Sabbath Mode, Star K, Temperature Probe, Time Bake, Timer |
Other
| Capacity(FT3,cubic feet) | 10.00 |
| Lower Oven Capacity (Cu Ft.) | 5.0 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 51.25 in. |
| Length | 27.13 in. |
| Weight | 307 lbs. |
| Carton Depth | 30 13/16 |
| Carton Height | 53 1/2 |
| Carton Width | 34 13/16 |
| Cutout Depth (in) | 24 |
| Cutout Height (in) | 50 1/4 |
| Cutout Width (in) | 28 1/2 |
| Depth Closed Excluding Handles | 24 1/2 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46 3/4 |
| Gross Weight | 296 |
| Net Weight | 291.0 |
| Cutout Depth(IN,inches) | 24.0000 |
| Cutout Height(IN,inches) | 50.2500 |
| Cutout Width(IN,inches) | 28.5000 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 24.5000 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 46.7500 |
| Net Weight(LB,pounds) | 302 |
| Carton Depth(IN,inches) | 30.8125 |
| Carton Height(IN,inches) | 53.5000 |
| Carton Width(IN,inches) | 34.8125 |
| Cutout Height Min(IN,inches) | 50.2500 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 307 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 56.25 in. |
| Shipping Length | 32.13 in. |
| Shipping Weight | 347 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 347 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.13 ft³ |
| Dimensional Weight | 300.03 lbs. |
| Total of Cubes | 24.13 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 300.03 lbs. |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Oven Window Size | Extra Large |
| Door Lock | Yes |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
Oven Cavity Details
| Bake Element Power | 2,800 W Both |
| Broiler Element Power | 4,000 W Both |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Power | 3,200 w |
| Convection Element Type | True |
| Convection Functions | Bake Broil Roast Both |
| Door Broil Position | Closed |
| Door Lock | Yes |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Installable Under Cooktop | No |
| Interior Coating | Porcelain |
| Interior Color | Blue |
| Light Type | Halogen |
| Lower Oven Capacity | 5 cu. ft. |
| Lower Oven Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Bake Elements | 1 |
| Number of Broil Elements | 1 |
| Number of Lower Oven Racks | 3 |
| Number of Lower Rack Guides | 6 |
| Number of Upper Oven Racks | 3 |
| Number of Upper Rack Guides | 6 |
| Oven Cleaning Type | Adjustable Self Cleaning |
| Oven Cooking System | Convection Both |
| Self-Cleaning Oven Racks | No |
| Temperature Conversion | Yes |
| Upper Oven Capacity | 5 cu. ft. |
| Upper Oven Number of Oven Lights | 2 |
Dimensions
| Capacity | 10 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 50-1/4 in |
| Cutout Width | 28-1/2 in |
| Depth | 27-1/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-3/4 in |
| Height | 51-1/4 in |
| Lower Oven Interior Depth | 19 in |
| Lower Oven Interior Height | 18 in |
| Lower Oven Interior Width | 25 in |
| Upper Oven Interior Depth | 19 in |
| Upper Oven Interior Height | 18 in |
| Upper Oven Interior Width | 25 in |
| Width | 30 in |
| Gross Weight | 296 lbs |
| Net Weight | 291 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.









