$699.00
Was$799.00Save $100.00 (13%)
500 Series Over-The-Range Microwave 30'' Left SideOpening Door - HMV5053U



















360 View
$699.00
Was$799.00Save $100.00 (13%)
Current Rebates
Key Features
Spacious Interior
Pairs with Bosch Ranges or Cooktops
Perfect Results
Touch Controls
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Spacious Interior
This large cooking interior gives you the flexibility to cook various dishes.
Pairs with Bosch Ranges or Cooktops
The Bosch over-the-range microwave is designed to be installed with a Bosch slide-in range or cooktop.
Perfect Results
Convenient automatic sensor programs simplify cooking for perfect results.
Touch Controls
Touch controls with printed display panel make selecting modes easy.
Specifications
General
| Max. Microwave Power | 1100 W |
| Cavity Capacity | 2.1 Cu Ft |
| Cooking Modes | Microwave |
| Number of Power Levels | 10 |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Cooking Modes that Combine with Microwave Function | Not Applicable |
Design
| Color | Stainless Steel |
| Door Options | Left |
| Door Opening | Handle |
Size and Weight
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 20.07 x 33.26 x 19.29 |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 17 1/2'' x 29 7/8'' x 15 7/8" |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 30'' x 30'' x 12"-14'' |
| Net Weight | 62.000 lbs |
| Turntable Diameter (in) | 14 3/16" |
Technical Specifications
| Power Cord Length | 40" |
| Volts | 120 V |
| Watts | 1550 W |
| Fuse protection | 15 A |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 17.5 in. |
| Length | 15.88 in. |
| Weight | 62 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 22.5 in. |
| Shipping Length | 20.88 in. |
| Shipping Weight | 102 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 102 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 59.71 lbs. |
| Total of Cubes | 4.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 59.71 lbs. |
Safety
| Safety | Not Applicable |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











