Series 1.5 Cu. Ft. Countertop Convection/Microwave Oven - PEB9159SFSS
Series 1.5 Cu. Ft. Countertop Convection/Microwave Oven
Model: PEB9159SFSS










Product Video

Series 1.5 Cu. Ft. Countertop Convection/Microwave Oven
Model: PEB9159SFSS
Replaced By
Key Features
1.5 cu. ft. capacity
Convection cooking
Easy-set control dial
Built-in capable microwave
Removable pedestal rack
Recessed turntable
Sensor cooking controls
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
1.5 cu. ft. capacity
1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Convection cooking
Choose this setting when baking or browning is desired
Easy-set control dial
Enjoy how simple the control dial makes setting the oven or selecting recipes
Built-in capable microwave
This countertop microwave oven is built-in capable with a sleek matching trim kit
Removable pedestal rack
Allows you to cook large quantities of your family’s favorites
Recessed turntable
Maximizes oven space and flush design easily accommodates multiple dishes
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 57 lb |
| Net Weight | 52 lb |
| Depth with Door Open 90° | 37.375 in |
| Cavity (W x H x D) | 15-1/4 x 10-7/8 x 15-1/4 |
| Overall Height | 13 in |
| Overall Depth | 20 1/8 in |
| Overall Width | 21 3/4 in |
FEATURES
| Cooking System | Turntable |
| Electronic Digital Display with Clock | Scrolling |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Control Features | Timer On/Off |
| Rack Type | Removable Oven Rack - Pedestal |
| Express Cook | Instant-On |
| Convection Cooking Controls | Yes |
| Combination Cooking Controls | Combination Cook |
| Power Levels | 10 |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Scrolling Display with Help | Yes |
| Sound Volume Control | 4 levels |
| Turntable | Glass Recessed |
| Instant On Controls | Yes |
| Cooking Technology | Microwave/Convection |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Cook Time |
| Control Features | Help |
| Control Features | Set Clock |
| Control Features | Power Level |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Cancel/Off |
| Control Features | Sound |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Turntable Size | 12.75 |
APPEARANCE
| Case Color | Gray |
| Built-In Capability | Optional 30" Built-In Kit JX9153SJSS |
| Door Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Built-In Capability | Optional 30" Built-In Kit CX1530SSSS |
| Built-In Capability | Optional 27" Built-In Kit CX1527SSSS |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.0 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Electrical Input - 120V Watts | 1500 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Cavity (W x H x D) | 15-1/4 x 10-7/8 x 15-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 22.63 in. |
| Height | 14.75 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 52 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 27.63 in. |
| Shipping Height | 19.75 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 92 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 92 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 48.02 lbs. |
| Total of Cubes | 3.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 48.02 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.50 cu ft |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











