Series 1.5 Cu. Ft. Countertop Convection/Microwave Oven - PEB1590DMBB
Series 1.5 Cu. Ft. Countertop Convection/Microwave Oven
Model: PEB1590DMBB













Product Video

Series 1.5 Cu. Ft. Countertop Convection/Microwave Oven
Model: PEB1590DMBB
Replaced By
Key Features
1.5 cu. ft. capacity
Convection cooking
Easy-set control dial
Built-in capable microwave
Removable oven rack
Recessed turntable
Sensor cooking controls
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
1.5 cu. ft. capacity
1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Convection cooking
Choose this setting when baking or browning is desired
Easy-set control dial
Enjoy how simple the control dial makes setting the oven or selecting recipes
Built-in capable microwave
This countertop microwave oven is built-in capable with a sleek matching trim kit
Removable oven rack
Full-width cooking rack allows for multi-level cooking simultaneously, allowing you to cook large quantities of your family’s favorites
Recessed turntable
Maximizes oven space and flush design easily accommodates multiple dishes
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 57 lb |
| Net Weight | 52 lb |
| Depth with Door Open 90° | 37.375 in |
| Cavity (W x H x D) | 15-1/4 x 10-7/8 x 15-1/4 |
| Overall Depth | 19 7/8 in |
| Overall Height | 14 3/4 in |
| Overall Width | 22 5/8 in |
FEATURES
| Cooking System | Turntable |
| Electronic Digital Display with Clock | Scrolling |
| Control Features | Time Cook I & II |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Rack Type | Removable Oven Rack - Pedestal |
| Timer (On/Off) | Yes |
| Express Cook | Instant-On |
| Combination Cooking Controls | Combination Cook |
| Power Levels | 10 |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Scrolling Display with Help | Yes |
| Sound Volume Control | Yes |
| Instant On Controls | Yes |
| Turntable | Glass Recessed |
| Cooking Technology | Microwave/Convection |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Display On/Off |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Control Features | Clock |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Turntable Size | 12.75 |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Built-In Capability | Optional 30" Built-In Kit JX1530DMBB |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black on Black |
| Built-In Capability | Optional 27" Built-In Kit JX1527DMBB |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.0 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1500 |
ACCESSORIES
| Cookbook | Yes |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year magnetron tube |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Unit Capacity | Family-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.50 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 15-1/4 x 10-7/8 x 15-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 22.63 in. |
| Height | 14.75 in. |
| Length | 19.88 in. |
| Weight | 52 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 27.63 in. |
| Shipping Height | 19.75 in. |
| Shipping Length | 24.88 in. |
| Shipping Weight | 92 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 92 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.84 ft³ |
| Dimensional Weight | 47.72 lbs. |
| Total of Cubes | 3.84 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 47.72 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











