Spacemaker II .9 Cu. Ft. Capacity Microwave Oven - JEM31WA
Spacemaker II .9 Cu. Ft. Capacity Microwave Oven
Model: JEM31WA




Spacemaker II .9 Cu. Ft. Capacity Microwave Oven
Model: JEM31WA
Key Features
1.0 cu. ft. capacity
Sensor cooking controls
Recessed turntable
Auto and time defrost
Optional hanging kit (Part No. JXA019K)
Full one year product; limited ten year magnetron warranty
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
1.0 cu. ft. capacity
800 Watts (IEC-705 test procedure)
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Recessed turntable
Maximizes oven space and flush design easily accommodates multiple dishes
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Optional hanging kit (Part No. JXA019K)
Allows quick, easy undercabinet installation
Full one year product; limited ten year magnetron warranty
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 41 lb |
| Net Weight | 37 lb |
| Cavity (W x H x D) | 16-1/2 x 7-7/16 x 11-1/4 |
| Overall Depth | 12 55/64 in |
| Overall Height | 11 3/16 in |
| Overall Width | 23 25/32 in |
FEATURES
| Cooking System | Stirrer |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat (Instant-On) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Timer (On/Off) | No / Yes |
| Express Cook | Instant-On; 1-6 minutes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 800 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Scrolling Display with Help | Yes |
| Instant On Controls | Yes |
| Time Cook | I & II |
| Time Preference | Control Enhancement (1/9) |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
APPEARANCE
| Case Color | White |
| Built-In Capability | Optional 27" Built-In Kit JX827WN |
| Door Color | White |
| Color Appearance | White |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 11.5 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1300 |
ACCESSORIES
| Undercabinet Hanging Kit (Optional) | Pub. No. 4-A019-4 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 10-year magnetron tube |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Unit Capacity | Compact |
| Total Capacity (cubic feet) | 0.90 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 16-1/2 x 7-7/16 x 11-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 23.78 in. |
| Height | 11.19 in. |
| Length | 12.86 in. |
| Weight | 37 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.78 in. |
| Shipping Height | 16.19 in. |
| Shipping Length | 17.86 in. |
| Shipping Weight | 77 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 77 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.98 ft³ |
| Dimensional Weight | 24.61 lbs. |
| Total of Cubes | 1.98 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 24.61 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










