$2,299.95
Autograph Edition 36 In. Legacy Gas Rangetop With 6 Burners And Porcelain Cooktop In Satin Stainless Steel With Polished Gold Accents - RTSZ36G
Autograph Edition 36 In. Legacy Gas Rangetop With 6 Burners And Porcelain Cooktop In Satin Stainless Steel With Polished Gold Accents
Model: RTSZ36G
















Autograph Edition 36 In. Legacy Gas Rangetop With 6 Burners And Porcelain Cooktop In Satin Stainless Steel With Polished Gold Accents
Model: RTSZ36G
$2,299.95
Key Features
Italian Burners
Cast Iron Grates
ZLINE Legacy Series
Exclusive Knob Accents
Italian-Made Sealed Burners
Satin Stainless Steel
A Revolutionary Design
Durable Cast Iron Grates
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Italian Burners
Handcrafted Italian brass burners offer the best the industry has to offer for superior heat distribution and retention.
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
ZLINE Legacy Series
The Legacy Series represents the foundation for ZLINE’s family-focused mission of attainable luxury
Exclusive Knob Accents
Customize your ZLINE Autograph Edition Legacy Rangetop with elegant Polished Gold knob accents
Italian-Made Sealed Burners
An industry-leading gas cooktop with 6 Italian hand-cast burners is capable of simmering at 1,000 BTUs and searing at up to 18,000 BTUs
Satin Stainless Steel
ZLINE's Satin Stainless Steel finish is a circular, non-directional, professionally styled stainless steel that is rust, scratch, and fingerprint-resistant
A Revolutionary Design
Created to combat the ongoing problem of stainless steel smudging, Satin Stainless Steel has a deeper, metallic gray hue that elevates your kitchen’s potential
Durable Cast Iron Grates
Legacy Series rangetop grates are engineered with premium-grade cast iron and an exceptional strength-to-weight ratio
Timeless Knob Design
A carefully engineered control configuration with tapered knob rings exudes luxury while making operation easy
Minimal Cleaning
A heavy-duty, hand-finished porcelain one-piece cooktop allows for easy cleaning and maintenance
Versatile Installation
Perfectly accommodate any kitchen design or style with an easy slide-in installation process
LP Conversion Kit
Comes equipped with an LP conversion kit to convert the cooktop from natural gas to liquid propane (must be done by a professional), offering versatility with your cooking preference
Industry First Lifetime Burner Warranty
Limited lifetime warranty on ZLINE Italian burners includes part replacements for burners and burner caps, and parts and labor for spark tips if parts prove to be defective in materials or workmanship
Manufacturer Warranty
1-year parts and service warranty
Additional Assembly Required
This product ships in multiple boxes and will require minimal assembly upon arrival
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Specifications
Dimensions:
Specifications
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Mount Type | Rangetop |
| Control Type | Durable Front Controls |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Certifications | ETL Certified |
| Cooktop | (6) Burners with enamel cook top with electronic spark ignition for all burners |
| Fuel Type | Gas Cooktop |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 8 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | 90 lbs. |
| Width | 35.75 Inch |
| Height | 7.88 Inch |
| Weight | 85 lbs |
| Depth | 27.5 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 13 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 40.75 Inch |
| Shipping Height | 12.88 Inch |
| Shipping Length | 32.5 Inch |
| Shipping Weight | 125 lbs |
| Total of Shipping Weight | 125 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 56.98 lbs. |
| Total of Cubes | 4.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 56.98 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 4.48 ft³ |
| Dimensional Weight | 55.73 Ibs |
| Total of Cubes | 4.48 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 55.73 Ibs |
Dimensions
| Cut-out Dimensions | 36 in. W x 24 in. D x 7.875 in. H |
| Dimensions: | 35.75 in. W x 27.5 in. D x 7.875 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.5 |
| Product Width (in.): | 35.75 |
| Product Height (in.): | 7.88 |
| Cooktop Size (Width): | 36 in. |
Details
| Appliance Category: | Rangetop |
| Color/ Finish Family: | Satin Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Polished Gold |
| Back Left Burner BTU: | 12500 |
| Back Right Burner BTU: | 4500 |
| Front Left Burner BTU: | 18000 |
| Front Right Burner BTU: | 12500 |
| Total BTUs: | 67500 |
| Cooktop Features: | (6) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Product Weight (lb.): | 85 |
| Fuel Type: | Gas |
| Voltage: | 120V/60Hz/20A |
| Frequency: | 60 Hz |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











