Model: RTSZ30CB
+1more
Color : Satin Stainless Steel
Autograph Edition 30" Porcelain Rangetop with 4 Gas Burners and Champagne Bronze Accents RTSZ30CB
Satin Stainless Steel
Key Features
  • Italian Burners
  • Cast Iron Grates
  • ZLINE Legacy Series
  • Exclusive Knob Accents
  • Italian-Made Sealed Burners
  • Satin Stainless Steel
  • A Revolutionary Design
  • Durable Cast Iron Grates
Read More
Description
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 30 in. Legacy Gas Rangetop with 4 Burners and Porcelain Cooktop in Satin Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (RTSZ-30-CB) pairs a powerful gas cooktop with 4 Italian-crafted burners, a hand-crafted porcelain cooktop, and elegant champagne bronze knobs. With innovative features designed to enhance your kitchen’s capability, ZLINE Legacy Rangetops provide a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
Read More
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Italian Burners
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
ZLINE Legacy Series
The Legacy Series represents the foundation for ZLINE’s family-focused mission of attainable luxury
Exclusive Knob Accents
Customize your ZLINE Autograph Edition Legacy Rangetop with elegant Champagne Bronze knob accents
Italian-Made Sealed Burners
A Revolutionary Design
Durable Cast Iron Grates
Timeless Knob Design
Minimal Cleaning
A heavy-duty, hand-finished porcelain one-piece cooktop allows for easy cleaning and maintenance
Versatile Installation
Perfectly accommodate any kitchen design or style with an easy slide-in installation process
LP Conversion Kit
Industry First Lifetime Burner Warranty
Manufacturer Warranty
1-year parts and service warranty
Additional Assembly Required
This product ships in multiple boxes and will require minimal assembly upon arrival
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Specifications
Dimensions:
Other
BrandZLINE Kitchen and Bath
Voltage120V/60Hz
Mount TypeRangetop
Control TypeDurable Front Controls
Warranty1 Year Warranty
FeaturesModel No. RTZ-30-MB
UPC810058128591
CertificationsETL Certified
Cooktop
Fuel TypeGas Cooktop
Dimensions & Weight
Width30 in.
Height8 in.
Length27.5 in.
Weight80 lbs.
Width29.75 Inch
Height7.88 Inch
Weight80 lbs
Depth27.5 Inch
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
Number of Boxes1
Shipping Width35 in.
Shipping Height13 in.
Shipping Length32.5 in.
Shipping Weight120 lbs.
Total of Shipping Weight120 lbs.
SourceCalculation
Shipping Width34.75 Inch
Shipping Height12.88 Inch
Shipping Length32.5 Inch
Shipping Weight120 lbs
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
Cubic Feet Measurement3.82 ft³
Dimensional Weight47.48 lbs.
Total of Cubes3.82 ft³
Total of Dimensional Weight47.48 lbs.
Cubic Feet Measurement3.73 ft³
Dimensional Weight46.38 Ibs
Total of Cubes3.73 ft³
Total of Dimensional Weight46.38 Ibs
Dimensions
Cut-out Dimensions30 in. W x 24 in. D x 7.875 in. H
Dimensions:29.75 in. W x 27.5 in. D x 7.875 in. H
Product Depth (in.):27.5
Product Width (in.):29.75
Product Height (in.):7.88
Cooktop Size (Width):30 in.
Details
Appliance Category:Rangetop
Color/ Finish Family:Satin Stainless Steel
Hardware Color/Finish:Champagne Bronze
Back Left Burner BTU:4500
Back Right Burner BTU:12500
Front Left Burner BTU:10000
Front Right Burner BTU:18000
Total BTUs:45000
Cooktop Features:(4) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners
Control Type:Manual Front Control
Product Weight (lb.):80
Fuel Type:Gas
Voltage:120V/60Hz/20A
Frequency:60 Hz