$2,249.95
48" Porcelain Gas Stovetop with 7 Gas Burners and Griddle - RTS48
$2,249.95
Key Features
ZLINE's Italian brass burners give this range an elevated, timeless pop of color while providing enhanced cooking benefits such as superior heat retention and even flame distribution
Non-directional DuraSnow stainless steel is an everlasting finish that is corrosion, smudge, and fingerprint resistant
Rangetop can be installed into counter or island
Heavy Duty Italian made Porcelain one-piece cooktop allows for an easy to clean surface - no crevices that can hold residue
No-scratch porcelain designed to handle every cooking environment
Solid-piece cast iron grate - heavy duty and built to last with an exceptional strength-to-weight ratio
Includes a reversible griddle, with one flat side and one grill side
Every rangetop comes equipped with an LP conversion kit to convert from natural gas to propane; this conversion process must be done by a professional
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
ZLINE's Italian brass burners give this range an elevated, timeless pop of color while providing enhanced cooking benefits such as superior heat retention and even flame distribution
Non-directional DuraSnow stainless steel is an everlasting finish that is corrosion, smudge, and fingerprint resistant
Rangetop can be installed into counter or island
Heavy Duty Italian made Porcelain one-piece cooktop allows for an easy to clean surface - no crevices that can hold residue
No-scratch porcelain designed to handle every cooking environment
Solid-piece cast iron grate - heavy duty and built to last with an exceptional strength-to-weight ratio
Includes a reversible griddle, with one flat side and one grill side
Every rangetop comes equipped with an LP conversion kit to convert from natural gas to propane; this conversion process must be done by a professional
Voltage: 120/240-Volt/60HZ
ETL Listed and ADA Compliant
1 Year Warranty
An Industry First - Limited lifetime warranty on the Italian burners includes parts replacements for burners and burner caps, and parts and labor for the spark tip if parts prove to be defective in materials or workmanship.
Specifications
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Mount Type | Rangetop |
| Control Type | Durable Front Controls |
| Material | DuraSnow® Stainless Steel frame with 1 Piece Porcelain Top - Italian made burners |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Features | Model No. RTS-48 |
| UPC | 810021140551 |
| Certifications | ETL Certified |
| Cooktop | |
| Fuel Type | Gas Cooktop |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | 8 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | 109 lbs. |
| Width | 47.75 Inch |
| Height | 7.88 Inch |
| Weight | 109 lbs |
| Depth | 27.5 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | 13 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | 149 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 149 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 52.75 Inch |
| Shipping Height | 12.88 Inch |
| Shipping Length | 32.5 Inch |
| Shipping Weight | 149 lbs |
| Total of Shipping Weight | 149 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.11 ft³ |
| Dimensional Weight | 75.97 lbs. |
| Total of Cubes | 6.11 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 75.97 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 5.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 74.44 Ibs |
| Total of Cubes | 5.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 74.44 Ibs |
Dimensions
| Dimensions | 47.75 in. W x 27.5 in. D x 7.875 in. H |
| Cut-out Dimensions | 48 in. W x 24 in. D x 7.875 in. H |
| Cooktop Size (Width) | N/A |
Details
| Appliance Category | Rangetop |
| Color/ Finish Family | Satin Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish | Stainless Steel |
| Back Left Burner BTU | 12500 |
| Back Left Middle Burner BTU | 10000 |
| Back Right Middle Burner BTU | - |
| Back Right Burner BTU | 4500 |
| Front Left Burner BTU | 18000 |
| Front Left Middle Burner BTU | 4500 |
| Front Right Middle Burner BTU | - |
| Front Right Burner BTU | 18000 |
| Fish Burner BTU | 12500 |
| Total BTUs | 85500 |
| Cooktop Features | (7) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type | Manual Front Control |
| Fuel Type | Gas |
| Voltage | 120V/60Hz/20A |
| Frequency | 60 Hz |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.


























