$2,249.95
48 In. Classic Gas Rangetop With 8 Burners And Porcelain Cooktop In Satin Stainless Steel - RTS48
48 In. Classic Gas Rangetop With 8 Burners And Porcelain Cooktop In Satin Stainless Steel
Model: RTS48




















48 In. Classic Gas Rangetop With 8 Burners And Porcelain Cooktop In Satin Stainless Steel
Model: RTS48
$2,249.95
Key Features
Italian Burners
Cast Iron Grates
Porcelain Cooktop
Specifications
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Italian Burners
Handcrafted Italian brass burners offer the best the industry has to offer for superior heat distribution and retention.
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Specifications
Dimensions:
Specifications
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Mount Type | Rangetop |
| Control Type | Durable Front Controls |
| Material | DuraSnow® Stainless Steel frame with 1 Piece Porcelain Top - Italian made burners |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Features | Model No. RTS-48 |
| UPC | 810021140551 |
| Certifications | ETL Certified |
| Cooktop | |
| Fuel Type | Gas Cooktop |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | 8 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | 109 lbs. |
| Width | 47.75 Inch |
| Height | 7.88 Inch |
| Weight | 109 lbs |
| Depth | 27.5 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | 13 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | 149 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 149 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 52.75 Inch |
| Shipping Height | 12.88 Inch |
| Shipping Length | 32.5 Inch |
| Shipping Weight | 149 lbs |
| Total of Shipping Weight | 149 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.11 ft³ |
| Dimensional Weight | 75.97 lbs. |
| Total of Cubes | 6.11 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 75.97 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 5.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 74.44 Ibs |
| Total of Cubes | 5.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 74.44 Ibs |
Dimensions
| Cut-out Dimensions | 48 in. W x 24 in. D x 7.875 in. H |
| Dimensions: | 47.75 in. W x 27.5 in. D x 7.875 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.5 |
| Product Width (in.): | 47.75 |
| Product Height (in.): | 7.88 |
| Cooktop Size (Width): | N/A |
Details
| Appliance Category: | Rangetop |
| Color/ Finish Family: | Satin Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Stainless Steel |
| Back Left Burner BTU: | 12500 |
| Back Left Middle Burner BTU: | 10000 |
| Back Right Burner BTU: | 4500 |
| Front Left Burner BTU: | 18000 |
| Front Left Middle Burner BTU: | 4500 |
| Front Right Burner BTU: | 18000 |
| Fish Burner BTU: | 12500 |
| Total BTUs: | 85500 |
| Cooktop Features: | (7) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Product Weight (lb.): | 109 |
| Fuel Type: | Gas |
| Voltage: | 120V/60Hz/20A |
| Frequency: | 60 Hz |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











