$1,799.95
36 In. Classic Gas Rangetop With 6 Brass Burners And Porcelain Cooktop In Stainless Steel - RTBR36
36 In. Classic Gas Rangetop With 6 Brass Burners And Porcelain Cooktop In Stainless Steel
Model: RTBR36















36 In. Classic Gas Rangetop With 6 Brass Burners And Porcelain Cooktop In Stainless Steel
Model: RTBR36
$1,799.95
Key Features
An Industry First - Limited lifetime warranty on the Italian burners includes parts replacements for burners and burner caps, and parts and labor for the spark tip if parts prove to be defective in materials or workmanship.
Italian Burners
Cast Iron Grates
Porcelain Cooktop
Specifications
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
An Industry First - Limited lifetime warranty on the Italian burners includes parts replacements for burners and burner caps, and parts and labor for the spark tip if parts prove to be defective in materials or workmanship.
Italian Burners
Handcrafted Italian brass burners offer the best the industry has to offer for superior heat distribution and retention.
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Specifications
Dimensions:
Specifications
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Mount Type | Rangetop |
| Control Type | Durable Front Controls |
| Material | Stainless Steel frame with 1 piece enamel top - Italian made burners |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Certifications | ETL Certified |
| Cooktop | (6) Burners with enamel cook top with electronic spark ignition for all burners |
| Fuel Type | Gas Cooktop |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 8 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | 90 lbs. |
| Width | 35.75 Inch |
| Height | 7.5 Inch |
| Weight | 85 lbs |
| Depth | 27.25 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 13 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 40.75 Inch |
| Shipping Height | 12.5 Inch |
| Shipping Length | 32.25 Inch |
| Shipping Weight | 125 lbs |
| Total of Shipping Weight | 125 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 56.98 lbs. |
| Total of Cubes | 4.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 56.98 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 4.23 ft³ |
| Dimensional Weight | 52.56 Ibs |
| Total of Cubes | 4.23 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 52.56 Ibs |
Dimensions
| Cut-out Dimensions | 36.25 in. W x 24.75 in. D x 7.5625 in. H |
| Dimensions: | 36 in. W x 27.25 in. D x 7.5 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.25 |
| Product Width (in.): | 36 |
| Product Height (in.): | 7.5 |
| Cooktop Size (Width): | 36 in. |
Details
| Appliance Category: | Rangetop |
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel with brass burners |
| Back Left Burner BTU: | 9000 |
| Back Right Burner BTU: | 12000 |
| Front Left Burner BTU: | 15000 |
| Front Right Burner BTU: | 20000 |
| Total BTUs: | 67500 |
| Cooktop Features: | (6) Brass Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition and automatic reignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Product Weight (lb.): | 85 |
| Fuel Type: | Gas |
| Voltage: | 120V |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 15A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











