$1,949.95
36" Porcelain Gas Stovetop with 6 Gas Brass Burners - RTBBR36
$1,949.95
Key Features
ZLINE's Italian brass burners give this range an elevated, timeless pop of color while providing enhanced cooking benefits such as superior heat retention and even flame distribution
Rangetop can be installed into counter or island
ZLINE's black stainless steel is achieved through a technique called PVD (Physical Vapor Deposition) Coating which utilizes a vaporization process to create an atom-bonded, strong ceramic layer in order to achieve its stunning black stainless shine and built-to-last quality
Heavy Duty Italian made Porcelain one-piece cooktop allows for an easy to clean surface - no crevices that can hold residue
No-scratch porcelain designed to handle every cooking environment
Solid-piece cast iron grate - heavy duty and built to last with an exceptional strength-to-weight ratio
Every rangetop comes equipped with an LP conversion kit to convert from natural gas to propane; this conversion process must be done by a professional
Voltage: 120/240-Volt/60HZ
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
ZLINE's Italian brass burners give this range an elevated, timeless pop of color while providing enhanced cooking benefits such as superior heat retention and even flame distribution
Rangetop can be installed into counter or island
ZLINE's black stainless steel is achieved through a technique called PVD (Physical Vapor Deposition) Coating which utilizes a vaporization process to create an atom-bonded, strong ceramic layer in order to achieve its stunning black stainless shine and built-to-last quality
Heavy Duty Italian made Porcelain one-piece cooktop allows for an easy to clean surface - no crevices that can hold residue
No-scratch porcelain designed to handle every cooking environment
Solid-piece cast iron grate - heavy duty and built to last with an exceptional strength-to-weight ratio
Every rangetop comes equipped with an LP conversion kit to convert from natural gas to propane; this conversion process must be done by a professional
Voltage: 120/240-Volt/60HZ
ETL Listed and ADA Compliant
1 Year Warranty
An Industry First - Limited lifetime warranty on the Italian burners includes parts replacements for burners and burner caps, and parts and labor for the spark tip if parts prove to be defective in materials or workmanship.
Specifications
Other
| Voltage | 120V/60Hz |
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Cooktop | (6) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners BTU Rating |
| BTU Rating | Dual Wok - 18,000 BTURapid Burner (x2) - 13,000 BTUSemi-Rapid Burner (x2) - 8,500 BTUAuxiliary Burner - 4,200 BTU |
| Control Type | Durable Front Control |
| Material | Black Stainless Steel frame with 1 Piece Porcelain Top - Italian made burners |
| Mount Type | Free Standing |
| Warranty | 1 Year Warranty Fuel Type |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 8 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | - |
| Width | 35.75 Inch |
| Height | 7.88 Inch |
| Weight | 85 lbs |
| Depth | 27.5 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 13 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 40.75 Inch |
| Shipping Height | 12.88 Inch |
| Shipping Length | 32.5 Inch |
| Shipping Weight | 125 lbs |
| Total of Shipping Weight | 125 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 56.98 lbs. |
| Total of Cubes | 4.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 56.98 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 4.48 ft³ |
| Dimensional Weight | 55.73 Ibs |
| Total of Cubes | 4.48 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 55.73 Ibs |
Dimensions
| Dimensions | 35.75 in. W x 27.5 in. D x 7.875 in. H |
| Cut-out Dimensions | 36 in. W x 24 in. D x 7.875 in. H |
| Cooktop Size (Width) | 36 in. |
Details
| Appliance Category | Rangetop |
| Color/ Finish Family | Black Stainless Steel with Brass burners |
| Back Left Burner BTU | 12500 |
| Back Left Middle Burner BTU | - |
| Back Right Middle Burner BTU | - |
| Back Right Burner BTU | 4500 |
| Front Left Burner BTU | 18000 |
| Front Left Middle Burner BTU | - |
| Front Right Middle Burner BTU | - |
| Front Right Burner BTU | 12500 |
| Fish Burner BTU | - |
| Total BTUs | 67500 |
| Cooktop Features | (6) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type | Manual Front Control |
| Fuel Type | Gas |
| Voltage | 120V/60Hz/20A |
| Frequency | 60 Hz |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

























