Liberty Induction Cooktop Without Frame - CIT367YM
Liberty Induction Cooktop Without Frame
Model: CIT367YM











360 View
Liberty Induction Cooktop Without Frame
Model: CIT367YM
Current Rebates
Key Features
Silver Mirrored Finish with a frameless design
Instantaneous changes in temperature with Induction
HeatShift: divides your cooktop into three preset heat zones that allow you to change the power level by simply moving the pot. Perfect for recipes that require moving from a sauté to a simmer.Close
PowerBoost: increases element power by up to 50%, saving time to heat up pots or boil water quicker.Close
CookSmart: ensures optimal results with 5 pre-set temperature levels programmed for cooking different types of food.Close
MoveMode: easily move your pot across the cooktop, and the power level will automatically transfer.Close
Easily go from sauté to simmer with HeatShift
Wi-Fi Enabled: allows for convenient remote monitoring with access to cooktop programs and settings via the Home Connect app.Close
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Silver Mirrored Finish with a frameless design
Silver mirrored finish creates a stunning and unique design statement for the contemporary kitchen.
Instantaneous changes in temperature with Induction
Superior Responsiveness: Induction technology allows instantaneous temperature changes as the power level is adjusted. Induction automatically recognizes the size, shape and position of your cookware on the cooktop. The cooktop is easy to clean and provides superior responsiveness.
HeatShift: divides your cooktop into three preset heat zones that allow you to change the power level by simply moving the pot. Perfect for recipes that require moving from a sauté to a simmer.Close
PowerBoost: increases element power by up to 50%, saving time to heat up pots or boil water quicker.Close
CookSmart: ensures optimal results with 5 pre-set temperature levels programmed for cooking different types of food.Close
MoveMode: easily move your pot across the cooktop, and the power level will automatically transfer.Close
Easily go from sauté to simmer with HeatShift
Perfect for recipes that require moving from a sauté to a simmer. HeatShift divides your cooktop into three preset heat zones that allow you to change the power level by simply moving the pot.
Wi-Fi Enabled: allows for convenient remote monitoring with access to cooktop programs and settings via the Home Connect app.Close
Transfer settings when moving a pot with MoveMode
MoveMode allows you to easily move your pot across the cooktop, and the power level will automatically transfer.
Ideal for cooking with oil, PanBoost provides 30 seconds of maximum power
PanBoost heats up food at a temperature higher than the cooktop’s highest power level and is great for searing steaks, fish or vegetables. Ideal for when you’re cooking with oil, PanBoost® provides 30 seconds of maximum power, then automatically adjusts to level 9.
CookSmart ensures optimal cooking results
CookSmart ensures optimal results with 5 pre-set temperature levels programmed for cooking different types of food.
Wi-Fi Enabled for convenient remote monitoring
Wi-Fi Enabled cooktop allows for convenient remote monitoring with access to cooktop programs and settings via the Home Connect app.
PowerBoost heats up pots or boils water quicker
PowerBoost increases element power by up to 50%, saving time to heat up pots or boil water quicker.
Three extra-large cooking zones provides flexibility
Three extra-large Liberty cooking zones allows more space and flexibility in placing larger cookware.
Three Extra-Large Liberty cooking zones:
allows more space and flexibility in placing larger cookware.
HeatShift:
divides your cooktop into three preset heat zones that allow you to change the power level by simply moving the pot. Perfect for recipes that require moving from a sauté to a simmer.
MoveMode:
easily move your pot across the cooktop, and the power level will automatically transfer.
PowerBoost:
increases element power by up to 50%, saving time to heat up pots or boil water quicker.
CookSmart:
ensures optimal results with 5 pre-set temperature levels programmed for cooking different types of food.
Specifications
General
| Energy source | Electric |
| Type of Control | Direct Select 2.0, Front, TouchControl Basic Timer |
| Safety | Automatic Cookware Detection, Auto Safety Shutoff, Childproof Lock, Panel Lock, Power Management Function |
| Highlights | 17 power levels, 5 frying levels, Direct Select 2.0, flexInduction, fryingSensor Plus, powerBoost |
| Total Number of Heating Elements | 5 |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Cooking Zone Flexibility | 3 flex induction cooking zones |
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Watts | 10800 W |
Construction type
| Color of Surface | Silver Mirror |
| Design | Built-in |
| Number of electric elements | 0 |
| Number of electric cooking zones | 5 |
| Type of frame | 4 Facettes |
| Number of Gas Burners | 0 |
| Number of halogen elements | 0 |
| Installation Type | Built-in |
| Total Number of Heating Elements | 5 |
| Number of radiant elements | 0 |
| Number of electric warming zones | 0 |
Cooking zone 1
| Location of heating element | front left |
Cooking zone 2
| Location of 2nd heating element | center left |
| Type of 2nd heating element | Induction heating |
Cooking zone 3
| Location of 3rd heating element | back left |
Cooking zone 4
| Location of 4th heating element | middle back |
Cooking zone 5
| Location of 5th heating element | back right |
Cooking zone 6
| Location of 6th heating element | center right |
| Type of 6th heating element | Induction heating |
Cooking zone 7
| Location of 7th heating element | front right |
Cooking zone 8
| Location of 8th heating element | front middle / central |
Cooking zone 9
| Location of 9th heating element | front centre/cent |
Safety
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Safety | Panel Lock, Childproof Lock, Power Management Function, Automatic Cookware Detection, Auto Safety Shutoff |
Connection
| Frequency | 60 Hz |
| Energy source | Electric |
| Power Cord Length | 37'' |
| Watts | 10,800 W |
Design
| Color | Silver Mirror |
| Type of Control | DirectSelect Touch Control |
| Frame Type | No Frame |
Flexibility of Cooking Zones
| Total Number of Heating Elements | 5 |
| Cooking Zone Flexibility | 3 flex induction cooking zones |
| Join Split Function of Cooking Zones | no |
| TeppanyakiPro™ | no |
Comfort and Convenience
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Timer | Kitchen Timer, Stop Watch |
| Keep Warm | no |
| Automatic Cookware Detection | no |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
Time Saving and Efficiency
| PowerBoost® | Yes, All Cooking Zones |
| PanBoost® | All Cooking Zones |
| MoveMode® | yes |
| HeatShift® Increase/ Decrease Power Level via Moving Pot | 3 Zones with HeatShift® |
| MyZone® | no |
| Frying Sensor Technology | CookSmart® |
| Cooking Sensor Ready - Sensor Not Included | no |
Connectivity
| Home Connect® WiFi-enabled | yes |
| Home Connect® Features | Remote Diagnostics |
| Cooktop Hood Sync | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 37 in. |
| Height | - |
| Length | 21.25 in. |
| Weight | 52 lbs. |
| Net Weight | 52.000 lbs |
| Size and weight | |
| Power Cord Length | 37'' |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 7 1/16'' x 42 1/8'' x 26 3/4'' |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 7 1/16'' x 42 1/8'' x 26 3/4'' |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 42 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | 26.25 in. |
| Shipping Weight | 92 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 92 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy Thermador Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











