Liberty® Induction Cooktop - CIT367XG
Liberty® Induction Cooktop
Model: CIT367XG








Liberty® Induction Cooktop
Model: CIT367XG
Replaced By
Key Features
MoveMode feature allows easy transfer of settings without having to reset power levels when moving a pot across the cooktop
CookSmart with 5 pre-set temperature levels to effortlessly pan fry a wide range of foods
Three Extra-Large Liberty cooking zones: allows more space and flexibility in placing larger cookware.Close
HeatShift: divides your cooktop into three preset heat zones that allow you to change the power level by simply moving the pot. Perfect for recipes that require moving from a sauté to a simmer.Close
Wi-Fi Enabled: allows for convenient remote monitoring with access to cooktop programs and settings via the Home Connect app.Close
Three extra-large cooking zones provides flexibility
Easily go from sauté to simmer with HeatShift
Wi-Fi Enabled for convenient remote monitoring
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
MoveMode feature allows easy transfer of settings without having to reset power levels when moving a pot across the cooktop
CookSmart with 5 pre-set temperature levels to effortlessly pan fry a wide range of foods
Three Extra-Large Liberty cooking zones: allows more space and flexibility in placing larger cookware.Close
HeatShift: divides your cooktop into three preset heat zones that allow you to change the power level by simply moving the pot. Perfect for recipes that require moving from a sauté to a simmer.Close
Wi-Fi Enabled: allows for convenient remote monitoring with access to cooktop programs and settings via the Home Connect app.Close
Three extra-large cooking zones provides flexibility
Three extra-large Liberty cooking zones allows more space and flexibility in placing larger cookware.
Easily go from sauté to simmer with HeatShift
Perfect for recipes that require moving from a sauté to a simmer. HeatShift divides your cooktop into three preset heat zones that allow you to change the power level by simply moving the pot.
Wi-Fi Enabled for convenient remote monitoring
Wi-Fi Enabled cooktop allows for convenient remote monitoring with access to cooktop programs and settings via the Home Connect app.
Three Extra-Large Liberty cooking zones:
allows more space and flexibility in placing larger cookware.
HeatShift:
divides your cooktop into three preset heat zones that allow you to change the power level by simply moving the pot. Perfect for recipes that require moving from a sauté to a simmer.
Wi-Fi Enabled:
allows for convenient remote monitoring with access to cooktop programs and settings via the Home Connect app.
Specifications
General
| Energy source | Electric |
| Highlights | 17 power levels, Direct Select 2.0, flexInduction, fryingSensor Plus, powerBoost |
| Energy consumption of hob | 185.0 Wh/kg |
| Safety | Automatic Cookware Detection, Auto Safety Shutoff, Childproof Lock, Panel Lock, Power management function |
| Cooking Zone Flexibility | 3 flex induction cooking zones |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Total Number of Heating Elements | 5 |
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Watts | 10800 W |
Construction type
| Design | Built-in |
| Number of electric elements | 0 |
| Number of electric cooking zones | 5 |
| Type of frame | 4 Facettes |
| Number of gas burners | 0 |
| Number of halogen elements | 0 |
| Installation Type | Built-in |
| Total Number of Heating Elements | 5 |
| Number of radiant elements | 0 |
| Number of electric warming zones | 0 |
Cooking zone 1
| Location of heating element | front left |
Cooking zone 2
| Power of 2nd heating element (kW) | 3.3 kW |
| Type of 2nd heating element | Induction heating |
| Energy consumption of 2nd heating element | 185.0 Wh/kg |
Cooking zone 3
| Location of 3rd heating element | back left |
Cooking zone 4
| Location of 4th heating element | middle back |
Cooking zone 5
| Location of 5th heating element | back right |
Cooking zone 6
| Location of 6th heating element | center right |
| Power of 6th heating element (kW) | 3.3 kW |
| Type of 6th heating element | Induction heating |
| Energy consumption of 6th heating element | 185.0 Wh/kg |
Cooking zone 7
| Location of 7th heating element | front right |
Cooking zone 8
| Location of 8th heating element | front middle / central |
Cooking zone 9
| Location of 9th heating element | front centre/cent |
| Power of 9th heating element (kW) | 3.3 kW |
| Energy consumption of 9th heating element | 185.0 Wh/kg |
Safety
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Safety | Panel Lock, Childproof Lock, Power Management Function, Automatic Cookware Detection, Auto Safety Shutoff |
Connection
| Frequency | 60 Hz |
| Energy source | Electric |
| Power Cord Length | 37'' |
| Watts | 9,360 W |
Design
| Color | Titanium Gray |
| Frame Type | No Frame |
| Type of Control | DirectSelect Touch Control |
Flexibility of Cooking Zones
| Total Number of Heating Elements | 5 |
| Cooking Zone Flexibility | 3 flex induction cooking zones |
| Join Split Function of Cooking Zones | no |
| TeppanyakiPro™ | no |
Comfort and Convenience
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Timer | Switch-off timer (on appliance), Kitchen Timer, Stop Watch |
| Keep Warm | no |
| Automatic Cookware Detection | no |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
Time Saving and Efficiency
| PowerBoost® | Yes, All Cooking Zones |
| PanBoost® | All Cooking Zones |
| MoveMode® | yes |
| HeatShift® Increase/ Decrease Power Level via Moving Pot | 3 Zones with HeatShift® |
| Frying Sensor Technology | FryingSensor Plus |
| MyZone® | no |
| Cooking Sensor Ready - Sensor Not Included | no |
Connectivity
| Home Connect® WiFi-enabled | yes |
| Home Connect® Features | Remote Diagnostics |
| Cooktop Hood Sync | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 37 in. |
| Height | - |
| Length | 21.25 in. |
| Weight | 64 lbs. |
| Net Weight | 64.000 lbs |
| Size and weight | |
| Power Cord Length | 37'' |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 7 1/16'' x 42 1/8'' x 26 3/4'' |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 7 1/16'' x 42 1/8'' x 26 3/4'' |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 42 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | 26.25 in. |
| Shipping Weight | 104 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 104 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy Thermador Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












