$2,900.00
Was$3,190.00Save $290.00 (9%)
Monogram 36" Deep-Recessed Gas Cooktop - ZGU36RSLSS
$2,900.00
Was$3,190.00Save $290.00 (9%)
Current Rebates
Key Features
Precision knobs
Dual-flame stacked burners
Tri-ring burner
High-output cooking
Continuous grates
Electronic ignition
Heavy-duty, cast-iron griddle
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Precision knobs
With embedded sapphire glass illuminate each knob making it easy to view and select heat settings
Dual-flame stacked burners
Provide complete 140F simmer-to-rapid-boil flexibility on all burners; the burners are sealed to the cooktop for easy cleaning
Tri-ring burner
Versatile burner creates 20,000 BTUs of intense heat, perfect for searing, frying and sautéing
High-output cooking
Delivered by a 20,000 BTU tri-ring burner, total of 62,000 BTUs
Continuous grates
Designed for even cooking and simple movement of cookware across the surface
Electronic ignition
Ensures a continuous flame and reignites automatically if accidentally extinguished
Heavy-duty, cast-iron griddle
Designed to fit the Monogram gas cooktop
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 7.875 in |
| Overall Width | 36 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Cabinet Width | 36 in |
| Cutout Width (in) | 33.875 |
| Cutout Depth (in) | 19.125 |
| Approximate Shipping Weight | 65 |
| Net Weight | 59 |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 5 Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Rear | 10,000 BTU Dual |
| Burner - Right Front | 12,000 BTU Dual |
| Control Location | Front Center |
| Ignition System | Direct Electronic Ignition |
| Burner - Center | 20,000 BTU Tri-ring (Brass Cap) |
| Cooktop Surface | Stainless Steel |
| Burner - Left Rear | 10,000 BTU Dual |
| Extra Low Simmer | 5 |
| Burner Indicator Light | Yes - in Knob |
| Automatic Re-Ignition | Yes |
| Cooktop Burner Grate Material | Cast-Iron; Porcelainized |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Griddle | JXGRIDL236 (Included) |
| 140 Deg. Simmer Burner | 5 |
| Configuration | 5 Sealed Cooktop Burners |
| Burner - Left Front | 10,000 BTU Dual |
| Dual Flame Stacked Burners | 5 |
| Product Type | Cooktop |
| Fuel Type | All-Gas (Natural Gas) |
| Cooking Technology | Natural Gas |
| Collection | Statement,Minimalist |
| Cooktop Type | 5 Burners,Continuous Grates |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Knobs | Precision Knobs with Embedded Sapphire Glass |
| Installation | Over Single Wall Oven (except Single-Double),Over Warming Drawer,Over Advantium Built-In 120V |
ACCESSORIES
| Conversion Kit | Included - Nat. Gas to LP |
| Cooktop Cleaning | Included |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 5.0A |
| Hertz | 60 |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 7.88 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 59 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 12.88 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 99 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 99 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 42.83 lbs. |
| Total of Cubes | 3.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 42.83 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.


















