GE Monogram® 36" Gas on Glass Cooktop - ZGU36GGBDBB
GE Monogram® 36" Gas on Glass Cooktop
Model: ZGU36GGBDBB




GE Monogram® 36" Gas on Glass Cooktop
Model: ZGU36GGBDBB
Key Features
Five cooking areas with sealed cooktop burners
Electronic pilotless ignition
Ceramic glass surface
Cast-iron porcelain-enameled continuous interlocking burner grates
Front-mounted center controls
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Five cooking areas with sealed cooktop burners
Electronic pilotless ignition
Ceramic glass surface
Cast-iron porcelain-enameled continuous interlocking burner grates
Front-mounted center controls
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 5 Sealed |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Tactile Grip Knobs | Yes |
| Ignition System | Electronic |
| Control Location | Front |
| Cooktop Surface | Gas-On-Glass Ceramic |
| Cooktop Burner Grate Material | Cast-Iron; Porcelainized |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (2) 6.0; (1) 8.0; (1) 9.1; (1) 13.0 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (2) 6.0; (1) 9.1; (1) 11.0; (1) 15.0 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 5.0A |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 3.0625 in |
| Cabinet Width | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 59 lb |
| Overall Width | 36 in |
| Net Weight | 54 lb |
| Overall Depth | 21.25 in |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black/Stainless Steel |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 3.06 in. |
| Length | 21.25 in. |
| Weight | 54 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 8.06 in. |
| Shipping Length | 26.25 in. |
| Shipping Weight | 94 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 94 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.36 ft³ |
| Dimensional Weight | 16.85 lbs. |
| Total of Cubes | 1.36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 16.85 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











