$1,369.95
36 In. Gas Cooktop With 6 Brass Burners And Black Porcelain Top - RCBR36PBT
$1,369.95
Key Features
Cast Iron Grates
Stainless Steel Cooktop
Italian Burners
Specifications
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
Stainless Steel Cooktop
Single-piece stainless steel top makes cleaning simple and fast.
Italian Burners
Handcrafted Italian brass burners offer the best the industry has to offer for superior heat distribution and retention.
Specifications
Dimensions:
Specifications
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Mount Type | Dropin Cooktop |
| Control Type | Durable Top Controls |
| Material | Stainless Steel Frame with 1-Piece Hand Finished Black Porcelain Cooktop- Italian made burners |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Features | Manufactured by ZLINE Kitchen & Bath Model No. RC30 |
| Certifications | ETL Certified |
| Cooktop | (4) Burners with hand-finished stainless steel one piece cook top and electronic spark ignition for all burners |
| Fuel Type | Gas Cooktop |
| UPC | 812316033807 |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 3.44 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 40 lbs. |
| Width | 36 Inch |
| Height | 3 Inch |
| Weight | 53 lbs |
| Depth | 21 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 8.44 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 80 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 80 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 41 Inch |
| Shipping Height | 8 Inch |
| Shipping Length | 26 Inch |
| Shipping Weight | 93 lbs |
| Total of Shipping Weight | 93 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 18.71 lbs. |
| Total of Cubes | 1.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 18.71 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 1.31 ft³ |
| Dimensional Weight | 16.32 Ibs |
| Total of Cubes | 1.31 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 16.32 Ibs |
Dimensions
| Cut-out Dimensions | 34.75 in. W x 19.75 in. D x 2.5 in. H |
| Dimensions: | 36 in. W x 21 in. D x 3 in. H |
| Product Depth (in.): | 21 |
| Product Width (in.): | 36 |
| Product Height (in.): | 3 |
| Cooktop Size (Width): | 36 in. |
Details
| Appliance Category: | Dropin Cooktop |
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel with brass burners |
| Back Left Burner BTU: | 12500 |
| Back Left Middle Burner BTU: | 10000 |
| Back Right Burner BTU: | 4500 |
| Front Left Burner BTU: | 18000 |
| Front Right Burner BTU: | 12500 |
| Fish Burner BTU: | N/A |
| Total BTUs: | 67500 |
| Cooktop Features: | (6) Burners with hand-finished black porcelain one piece cook top and electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Top Control |
| Product Weight (lb.): | 53 |
| Fuel Type: | Gas Cooktop |
| Voltage: | 120V/60Hz/20A |
| Frequency: | 60 Hz |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.



















