36 In. Gas Cooktop With 6 Brass Burners And Black Porcelain Top - RCBR36PBT
36 In. Gas Cooktop With 6 Brass Burners And Black Porcelain Top
Model: RCBR36PBT
+3more
Color : Brass
36" Dropin Gas Stovetop with 6 Gas Brass Burners and Porcelain Top RCBR36PBT
Brass
Key Features
  • Cast Iron Grates
  • Stainless Steel Cooktop
  • Italian Burners
  • Specifications
Description
The ZLINE 36 in. Gas Cooktop with 6 Brass Burners and Black Porcelain Top (RC-BR-36-PBT) provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.
Read More
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
Stainless Steel Cooktop
Single-piece stainless steel top makes cleaning simple and fast.
Italian Burners
Dimensions:
Other
BrandZLINE Kitchen and Bath
Voltage120V/60Hz
Mount TypeDropin Cooktop
Control TypeDurable Top Controls
Warranty1 Year Warranty
FeaturesManufactured by ZLINE Kitchen & Bath Model No. RC30
CertificationsETL Certified
Fuel TypeGas Cooktop
UPC812316033807
Dimensions & Weight
Width36 in.
Height3.44 in.
Length21 in.
Weight40 lbs.
Width36 Inch
Height3 Inch
Weight53 lbs
Depth21 Inch
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
Number of Boxes1
Shipping Width41 in.
Shipping Height8.44 in.
Shipping Length26 in.
Shipping Weight80 lbs.
Total of Shipping Weight80 lbs.
SourceCalculation
Shipping Width41 Inch
Shipping Height8 Inch
Shipping Length26 Inch
Shipping Weight93 lbs
Total of Shipping Weight93 lbs
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
Cubic Feet Measurement1.5 ft³
Dimensional Weight18.71 lbs.
Total of Cubes1.5 ft³
Total of Dimensional Weight18.71 lbs.
Cubic Feet Measurement1.31 ft³
Dimensional Weight16.32 Ibs
Total of Cubes1.31 ft³
Total of Dimensional Weight16.32 Ibs
Dimensions
Cut-out Dimensions34.75 in. W x 19.75 in. D x 2.5 in. H
Dimensions:36 in. W x 21 in. D x 3 in. H
Product Depth (in.):21
Product Width (in.):36
Product Height (in.):3
Cooktop Size (Width):36 in.
Details
Appliance Category:Dropin Cooktop
Color/ Finish Family:Stainless Steel with brass burners
Back Left Burner BTU:12500
Back Left Middle Burner BTU:10000
Back Right Burner BTU:4500
Front Left Burner BTU:18000
Front Right Burner BTU:12500
Fish Burner BTU:N/A
Total BTUs:67500
Control Type:Manual Top Control
Product Weight (lb.):53
Fuel Type:Gas Cooktop
Voltage:120V/60Hz/20A
Frequency:60 Hz