$1,299.00
Gas on Steel Cooktop, 24", LPG - CG244DLPX1N
$1,299.00
Key Features
Easy Handling
Safe And Sound
Complementary Design
Easy Cleaning
Handy Accessories
Precise Control
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Easy Handling
Safe And Sound
Complementary Design
Easy Cleaning
Handy Accessories
Precise Control
Specifications
Accessories (included)
| Yes | |
| Wok stand | Yes |
Burner ratings
| Yes | |
| Auxiliary burner (natural gas) | 700 - 3500BTU |
| Max burner power | Yes |
| Semi-rapid burner | 600 - 6700BTU |
Burners
| Yes | |
| Number of burners | 4 |
Cleaning
| Yes | |
| Easy clean cooktop design | Yes |
| Quick component removal | Yes |
Controls
| Yes | |
| Ergonomic control dials | Yes |
| Laser etched graphics | Yes |
| Turned stainless dials | Yes |
Performance
| Yes | |
| Both LPG & NG models available | Yes |
| Electronic ignition | Yes |
| Quick connect gas valves | Yes |
Power requirements
| Yes | |
| Amperage | 1A |
| Supply frequency | 60Hz |
| Supply voltage | 110-120V |
Safety
| Yes | |
| Flame failure system | Yes |
Zones
| Yes | |
| Number of elements | 4 |
Other
| Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 23 in. |
| Height | 2 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 7 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.53 ft³ |
| Dimensional Weight | 5.54 lbs. |
| Total of Cubes | 0.53 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 5.54 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.














