$1,099.00
Was$1,249.00Save $150.00 (12%)
500 Series Electric Cooktop 24" Without Frame - NEM5466UC
$1,099.00
Was$1,249.00Save $150.00 (12%)
Current Rebates
Key Features
Select your ideal temperature
Know when the surface is hot
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Select your ideal temperature
The precise temperature selection results in consistent, perfect results whether you’re searing a steak, grilling salmon or veggies, or delicately melting chocolate.
Know when the surface is hot
For added safety, the control panel also has a heat indicator to let you know which sections are still hot after you finish cooking. Once the surface reaches a safe temperature, the indicator turns off.
Specifications
Safety
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Safety | Not Applicable |
General
| Total Number of Heating Elements | 4 |
| Cooking Zone Flexibility | Ring Zone |
| Watts | 7100 W |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Power Levels | 9 Power Levels |
Design
| Color | Black |
| Frame Type | Frameless |
| Type of Control | Knobs |
Installation
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 1/8" + 4 x 23" x 20 1/5" |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 4 x 22" x 19 1/4" |
| Width | 24" |
| Fuse protection | 30/30 A |
| Volts | 240/208 V |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 8.26 x 24.01 x 43.30 |
Flexibility of Cooking Zones
| Total Number of Heating Elements | 4 |
| Cooking Zone Flexibility | Ring Zone |
| Automatic Linking/ Separating of Cooking Zones | no |
Comfort and Convenience
| Power Levels | 9 Power Levels |
| Keep Warm | no |
| Automatic Cookware Detection | no |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Glass protect | no |
Time Saving and Efficiency
| PanBoost | No |
| Automatic Setting Transfer | no |
| Increase/ Decrease Power Level via Moving Pot | No |
| Powermove | no |
| Frying Sensor Technology | Not Applicable |
| Cooking Sensor Ready | no |
Connectivity
| Cooktop-Based Hood Control | no |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | - |
| Length | 20.2 in. |
| Weight | 19 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | 25.2 in. |
| Shipping Weight | 59 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 59 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












